На Хортиці презентували унікальні якорі XIX – XX століття

18 квітня в Україні традиційно відзначається День пам’ятників історії і культури. З метою залучення громадськості до питань захисту і збереження рідної історії, популяризації історичних, туристичних місць і об’єктів культурної спадщини України громадська організація “Запорізький вектор” спільно з авторетро-клубом “Олександрівський” організувала екскурсію для студентів у Національний заповідник “Хортиця” і провела презентацію якорів XIX – XX століття з приватної колекції мецената Олександр Богуслаєва.
Студенти Запорізького національного університету стали унікальними і доки єдиними відвідувачами виставки якорів – фрагментів приватної колекції відомого запорізького мецената, презентація яких пройшла на майданчику реставраційного павільйону заповідника Хортиці. Саме тут проходить реставрація унікальних експонатів судноплавства, знайдених археологами під водою, і в майбутньому планується відкрити Музей судноплавства.
Про історичну значущість і наукову цінність колекції розповів Дмитро Кабалія, археолог, історик, завідуючий відділом охорони пам’ятників і археології Національного заповідника “Хортиця”.
– З одного боку якір – це в якомусь сенсі символ, який відбиває вірність, непорушність і те, що рятує життя. Цінність цієї колекції полягає в тому, що вона, по-перше досить різнопланова: є якорі, які датуються періодом від Середньовіччя, Візантійського часу до експонатів XIX століття. Цим вона і унікальна. Таких фрагментів практично не збереглося ні під водою, ні на поверхні. У фондах музею Хортиці всього два – три якорі, що датуються XIX століттям. Характерно, що саме цей період відбиває історію річкового судноплавства Дніпра, вона збереглася на фотографіях і ось в таких унікальних колекціях. Варто відмітити, що в Запоріжжі колекція річкових якорів одна з найчисленніших в Україні, у тому числі завдяки цій приватній колекції. Цим можна пишатися і це треба показувати, – розповів Дмитро Кабалія, оцінюючи експонати.
За словами фахівців, якір містить в собі величезна кількість інформації і інформативно рівноцінний практично цілому кораблю. Адже він може розповісти історикам не лише про матеріал, з якого він зроблений і про корабель, на якому він використовувався. Кожен якір – це зріз свого часу. Це певна форма, яка була доступна корабелам і людям, які займалися морехідною справою. Це ціла епоха.
Про важливість якорів, їх роль в долях кораблів, про порятунок суден під час негоди і військово-морських битв, про відмінності в технологіях виготовлення, процесі, який був чи не державною таємницею, розповіли історики і співробітники Заповідника.
Після ознайомлення з колекцією, студенти також побували у свята святих – реставраційному ангарі, де проходять роботи з реконструкції старовинних козацьких кораблів.
У рамках проведення екскурсії студенти також побували в Музеї техніки Богуслаєва, де познайомилися з історією становлення і післявоєнного відродження Запорізького моторобудівного заводу одного з найпотужніших авіаційних підприємств України.
Молодь подякувала організаторів за неймовірну подорож в минуле і можливість познайомитися з історією і унікальними знахідками що зберегли пам’ять на віки. Особливу вдячність хлопці виразили меценатові Олександру Богуслаєву за його соціально відповідальну позицію у відношенні до культурної і історичної спадщини нашої країни.