ТУРБОТОЮ І ДОБРОТОЮ НЕ ОБДІЛЕНІ

Перед поїздкою до Кіровського будинку інвалідів думала про те, як правильно поводитися з людьми з обмеженими можливостями. Але хвилювалась марно. Дівчата з молодіжного відділення були відкриті для спілкування, охоче розповідали про умови проживання,занять і відпочинку: в кімнатах чисто і затишно, вихованці привчаються до суспільно корисної праці та самообслуговування.

Мала розмова з інструкторами з трудотерапії Тетяною Костянтинівною Лобурець та Валентиною Олексіївною Бітюковою, які щодня займаються з дівчатами,  щоб зробити їхнє життя більш цікавим та насиченим, привчати їх працювати на конкретний результат, тобто бачити результати своєї праці. Чотири інструктори працюють по направленнями: «Гарденотерапія»(вид профілактики та реабілітації психологічних та фізичних вад з використанням рослин), «Лікувальне рослинництво» та «Лялькотерапія». Може все це пересічному громадянину здається дивним, але це дуже серйозна робота, яка сприяє розумовому та фізичному розвитку вихованців.

Заступник директора КУ «Кіровський БІ» ЗОР Наталія Іванівна  Рябко розповіла:

— У дитячому та молодіжному відділеннях проживають дівчата з серйозними психічними та фізичними вадами, всі вони є інвалідами дитинства, у значної більшості з них за плечима складне життя без батьків, тяжка доля. Тому створюючи гарні умови для життя у нашому будинку, ми хочемо, щоб наші підопічні відчували затишок домашнього житла та почувалися захищеними. У повсякденній роботі реалізуємо заходи, спрямовані на зміцнення здоров’я наших дітей, на їхній особистий розвиток. Для цього у дитячому відділенні створені належні умови та матеріально-технічна база.

 У нас підібрані люди, які готові і вміють працювати з таким складним контингентом (адже всі наші підопічні є психічно хворими людьми та інвалідами ), роблячи їхнє життя більш комфортним та затишним.   Особливою  увагою користується дитяче відділення. Тут  ведеться пропаганда здорового способу життя, дітям забезпечені належні умови для повноцінного оздоровлення та відпочинку, розвитку їхніх творчих здібностей, занять фізичною культурою, туризмом, природоохоронною роботою, суспільно корисною працею, оволодіння іншими навичками.

Вся робота підпорядкована охороні інтересів дітей та їхньому розвитку. Тому наші вихованці почувають себе повноцінними господарями свого будинку.

–А як будується навчально-виховний процес ? 

— Він будується на основі корекційно спрямованого, варіативного змісту спеціальної освіти, застосуванню орієнтовних педагогічних систем, вибору перспективних іноваційних освітніх технологій. Використовуються методики роботи з розумово відсталими дітьми, дітьми з порушенням опорно-рухового апарату. Навчально-виховна робота включає фізичне, музичне, трудове виховання,образотворчу діяльність, конструювання, ознайомлення з навколишньою дійсністю, формування елементарних математичних уявлень, розвиток мовлення.  З урахуванням індивідуальних психофізичних можливостей діти отримують корекційні послуги за напрямками: психолого-педагогічна реабілітація, освітні послуги, психологічна корекція, соціальна та побутова реабілітація, медичний супровід. Вихованці дитячого відділення навчаються за спеціальними програмами для розумово відсталих дітей, вчаться розмовляти, читати та писати під керівництвом кваліфікованих вихователів. З дітьми працюють психолог, логопед, вчитель-реабілітолог, музичний керівник.

Робота з такими дітьми вимагає від вихователів та інструкторів глибоких знань про особливості захворювань дітей, вміння підходити до кожної дитини індивідуально. Тому що кожна дитина – це неповторний та складний світ. Для отримання кращих результатів вихователі втілюють в життя свої ідеї та знахідки завдяки новітнім технологіям та системам. Так, наприклад, Белль-Ланкастерська система навчання частково використовується для навчання молодших вихованців. Це система, за якої кращі учні навчають слабих. Особливо вдало використовується ця система у розвитку навичок самообслуговування,бо у наших дітей це може тривати декілька років (одягання, складання речей, навички гігієни). Така робота допомагає виховувати дітей з певним рівнем соціальної поведінки, власної саморегуляції, покращувати ці показники, розвивати комунікативні навички.

 Завдяки проектним технологіям життя вихованців стає більш цікавим та різнобарвним. Так у нас декілька років діє літній проект «Квіткова країна», проекти «Країна Спортивна» та «Острівець фантазії».

Наші діти сприймають світ по-особливому. Тому і навчати їх треба нетрадиційно, а цьому сприяють казкотерапія, трудотерапія, ігротерапія, пісочна терапія, арт-терапія.

-З вихованцями молодіжного відділення теж проводиться нетрадиційна робота? 

–Так,воно існує на засадах гуртожитку. Дівчатка проживають практично самостійно, але під наглядом інструктора. Для них створені чудові умови на сучасному рівні. Вони самі утримують в належному санітарному стані свою групу, чітко дотримуються режиму. У спеціально обладнаній сучасними приладами (мікрохвильова піч, духова шафа, електроплита, холодильник) кухні мають можливість приготувати улюблені страви, випрати одяг у пральній машині, подивитися телепередачі, відеофільми, послухати музику. Все це в комплексі привчає дівчат до самостійності і готує їх до інтеграції в суспільство.

Кожна людина розуміє щастя по-своєму. А люди, які працюють з дітьми з особливими потребами, впевнені, що дитина щаслива, коли вона не плаче. Про те, як живуть наші діти, свідчить їхня відкритість та готовність до спілкування, їхні щасливі посмішки та променисті очі.

У словах Наталії Іванівни переконалась під час перебування у молодіжному відділенні. Підопічні дійсно оточені турботою та увагою,почувають себе не обділеними добротою і ласкою,чого людям завжди не вистачає.

Тамара КУРОЧКІНА. 
Оріхівський район.