Моряки і рибалки – у ТОП-10 небезпечних професій

Рибалки на першому місці, моряки – на шостому в списку найнебезпечніших професій.

Статистика невблаганно повідомляє, що в цій галузі на 100 тисяч зайнятих людей доводиться 129 смертей, ще 61 осіб отримують травми. Це сприяє визнанню рибної ловлі однією з найнебезпечніших професій в світі. На каналі «Діскавері» у одній з передач «Смертельний улов» мова іде про рибалок у Беринговому морі. Їх життя – багатогодинна робота сім днів на тиждень, часто без перерви і протягом тривалого часу. Вони мусять ловити рибу в будь-який зручний для цього момент. Холодна вода і обмерзла палуба можуть стати причиною нещасного випадку. А жахливі морські бурі можуть перекидати малі рибальські судна, при цьому може загинути відразу весь екіпаж.

Професія моряка вважається романтичною, однак лише справжні професіонали своєї справи знають, якою раматичною може виявитися робота в рейсі. Члени екіпажу часто змушені стикатися не тільки з професійними, а й особистими проблемами, а також в буквальному сенсі – боротися за виживання.

Робота в морі була вкрай небезпечна в минулому, однак і сьогодні – вона не для слабаків. Щодня моряки відчувають неймовірні психічні перевантаження, які будуть цікаві ще багатьом поколінням драматургів і режисерів. Світові кінематографічні авторитети присвячують їм чимало своїх доробків. У картині «Капітан Філіпс» (2013 р.) режисер Пол.Грінгасс переповів драматичну історію реально існуючого капітана Річарда Філіпса, який був захоплений в квітні 2009 року сомалійськими піратами разом зі своїм судном MV «Maersk Alabama». Головну роль виконав знаменитий Том Хенкс, який раніше двічі отримував звання кращого драматичного актора від Академії кіномистецтв США. Фільм здобув шість номінацій на премію «Оскар» і оцінений, як кращий фільм про море в цьому десятилітті.

Реальна історія, яка надихнула американського письменника Германа Мелвіла на його найзнаменитіший твір – роман «Мобі Дік», була відтворена режисером Роном Хорвардом у карині «У серці моря» (2015 рік). Фільм сподобається всім любителям масштабних сцен на морі.

Ще одна художня картина про реальні події – «Криголам» (2016 рік, реж. Микола Хомерікі). Це драматичне інсценування інциденту, що реально стався в 1985 році, коли екіпажу радянського криголама «Михайло Громов» загрожував айсберг. Картина розповідає про боротьбу моряків за власне життя біля узбережжя Антарктиди. Фільм отримав визнання з боку глядачів і критиків, які відзначили його драматичний саспенс, натуралізм і реалістичну гру акторів.

На теренах Запорізької області подібні до зображеного у «Криголамі» інциденти неможливі. Втім, ризиків, з якими зустрічаються наші рибалки і моряки, чимало. А останнім часом додалися й нові. Так, на вітчизняних моряків і їх іноземних колег, чиї кораблі прямують до наших портів, полюють «пірати Азовського моря» – російські військовики. Потрапити до них у полон аж ніяк не краще, ніж до їх сомалійських «братів».

І все ж моряки і рибалки щоразу виходять у море. Зокрема, працівники підприємства «Рей» з Нововасилівки Бердянського району, очолюваного Валерієм Бородкіним, добувають для нас морські біоресурси. А, наприклад, рибалки КП «СКГ «НОВОЗЛАТОПІЛЬ» з Гуляйпільського району, керівник Марія Кульчицька, промишляють прісноводну рибу.

Разом з тим, саме рибалки першими приходять на допомогу, коли у водних акваторіях нашого краю стаються трагедії. Нагадаємо, торік на Молочному лимані, 24 вересня через замуляння промоїни загинули по різним оцінкам від 60 до 90 тон пеленгасу. Збитки держави оцінюються у 94 млн грн. Саме місцеві рибалки із підприємств, що входять до асоціації «Міжобласний Північно-Азовський союз рибалок», першими кинулися на порятунок риби. А для упередження повторення такої ситуації у подальшому вони за підтримки місцевих активістів взялися власноруч розчищати промоїну.

Суспільство з повагою ставиться до представників цих мужніх професій. У дні їх професійних свят і ми поспішаємо приєднатися до привітань на адресу всіх моряків і рибалок, і любителів і професіоналів. Здоров’я вам і благополуччя! Гарного улову і приємного повернення додому!

Валерія Юстинюк