Економіка грунтується на культурі

Економіка грунтується на культурі

Теза, винесена у заголовок, стала лейтмотивом всього прес-туру, організованого журфондом НСЖУ до Львова на XVIII Міжнародний економічний форум. Бо з першої миті перебування у столиці Галичини і упродовж всіх послідуючих заходів, подій, зустрічей, перемовин, у яких довелося брати участь, я переконалася у її правдивості.

«Привид опери» додав краплину містики

Львів не був для мене Терра інкогніто. Втім, щоразу приїжджаючи у це чудове українське місто, відкриваю для себе в ньому щось нове, оригінальне, раніше ніде інде незвідане. Нинішня зустріч розпочалася нічною виставою у Будинку органної і камерної музики, відвідати яку мене запросила колєжанка із Маріуполя.

Заклад, розташований у приміщенні католицької церкви св. Марії Магдалени, має 30-річну історію проведення концертів. Зал храму відомий своєю чудовою акустикою та органом чеської фірми Rieger-Kloss. Щомісяця тут відбувається понад 30 виступів. Це концерти місцевих солістів і запрошених музикантів з різних міст України та з-за кордону.

У ніч напередодні Дня всіх Святих, коли нам пощастило потрапити на виставу, органний зал наповнився музикою «не від світу цього». У напівтемряві звучали сакральні твори Ґеорга Генделя та Олів’є Мессіана, трохи казкові “Щуролов” Сергія Рахманінова та “Картинки з виставки” Модеста Мусоргського, містична арія з “Привида опери” Ендрю Ллойда Вебера. А родзинкою концерту стали дві українські прем’єри – “Сутінки” та “Венера”. Ці твори написала сучасна американська органістка Керол Вільямс, яка 15 років грала на найбільшому вуличному органі у Сан-Дієго. Львів’яни і гості міста почули їх першими в Україні у виконанні органістки Євгенії Бельмас-Кравченко.

Як з’ясувалося, пані Євгенія наша землячка. Вона з шести років хотіла грати на органі. Щоб втілити мрію дитинства, спершу почала навчатися гри на фортепіано у музичній школі. Закінчила Запорізьке музичне училище імені Платона Майбороди по класу фортепіано і наразі навчається у Київській музичній академії. Попри юний вік, органістка багато концертує Україною та вже кілька разів виступала у Львові. Компанію Євгенії на сцені склала вокалістка Ольга Буджак з Чернівців, випускниця Національної музичної академії ім. П.Чайковського.

Приємно здивувало, що містичну атмосферу концерту органічно доповнила публіка. Дехто із шанувальників органної музики прийшов на концерт у відповідному вбранні та з вишуканими масками на обличчях.

Можливості економічного зростання доступні – майте бажання

Нове перше враження від добре знайомого Львова вийшло не грудкою. І наступним ранком його приємність вдалося закріпити участю у щорічному XVIII Міжнародному економічному форумі. Цьогоріч форум, що відбувався на суперсучасному стадіоні «Арена Львів», об’єднав понад 100 спікерів та 2,5 тисячі учасників з України та закордону під гаслом «Львівщина – хаб можливостей!». Участь у заході взяли представники влади, бізнесових кіл України, ділових асоціацій, дипломатичних та фінансових установ, науковці, представники Уряду та Адміністрації Президента, офіційні делегації та представники компаній з понад 20 країн світу. Тут обговорювали глобальні питання економічного життя області та країни. Говорили про промислову та монетарну політику, експортну стратегію Львівщини та можливості і переваги області у залученні високотехнологічних інвестицій. До слова, питання надактуальні і для Запорізького регіону!

– Ми демонструємо наші великі кроки вперед. Щороку Львівщина показує зростання у промисловості, енергетиці, і це, в першу чергу, заслуга наших людей. Ми задаємо темп для розвитку, і, я переконаний, так буде завжди, – зазначив під час відкриття  голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка.

Паралельно тут проходила й виставка «Схід-Експо 2018» – свою продукцію презентували компанії і підприємства з Донецької та Луганської областей: сільськогосподарські товари, IT-технології, 3D-принтери, глиняні печі, кераміку, одяг та ековироби. Одним з перших відвідувачів виставки став Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів. Він ознайомився із презентованою продукцією та поспілкувався з підприємцями.

– Ця виставка – це спільна наша душа, це підтвердження того, що Україна – миролюбива. Ми формуємо центр відповідальності, перспектив і розвитку. Хочу, щоб сьогодні представники бізнесу створили ту базу контактів єдності, яка забезпечуватиме реальну конкурентоспроможність, виходи на нові ринки. Нас єднають цінності, наша історія і наша спільна перемога, – наголосив Степан Кубів.

Заходи форуму відбувалися на високому рівні організаціїної культури. Не полишала думка, що приємно перебувати тут в атмосфері вишуканого культурного середовища.

«Енергопарк Яворів» – заради енергетичної незалежності держави

В рамках Форуму у селі Терновиця на Яворівщині відкрили найбільшу у Західній Україні сонячну електростанцію «Енергопарк Яворів» потужністю 36 МВТ. , що розташована за 50 кілометрів від обласного центру. Ця СЕС входить до так званого енергоострова і позиціонує себе як найбільший об’єкт такої потужності на території Західної України. Електростанція розташована в місці, де свого часу видобували сірку, тобто займає територію, не придатну для вирощування сільгоспкультур. Як розповів журналістам директор ТзОВ «Енергопарк Яворів» Максим Козицький, на будівництво цієї станції було залучено 34 мільйони євро, 70% з яких — кошти ЄБРР. У 2019 році заплановано відкриття другої черги сонячної станції. Якщо буде введено в експлуатацію другу чергу станції, то вона електрикою забезпечить весь Яворівський район, де живе 127 тисяч людей та працює чимало потужних підприємств. До того ж, йдеться про екологічно чисту енергетику. А отже, наочно реалізується культура взаємодії з навколишнім природним середовищем.

«Електрон» – від телевізорів до … електробусів

Про культуру виробництва згадала під час візиту на ПАТ “Концерн Електрон”. За радянських часів підприємство виготовляло телевізори, які користувалися шаленим попитом. Нині спеціалізується на виробництві продукції науково-технічного, промислового та побутового призначення. Концерн «Електрон» успішно впроваджує виробництво інноваційних продуктів та технологій в галузі автомобільного та електротранспортного машинобудування.Країни, які є найбільшими експортерами продукції – Білорусія, Китай, Німеччина, США, Латвія, Литва, Нідерланди, Польща, Болгарія, Корея, Румунія, Франція.

Чому Європа із своїми високими технологічними станадартами не цурається громадського транспорту львівського виробництва, стало зрозуміло після екскурсії цехами і виробничими підрозділами, що провів особисто директор ПАТ “Концерн Електрон” Юрій Бубес. У найвправнішої господині на кухні не знайдеш такого порядку і чистоти, які панують тут на виробництві, де працює близько 800 людей.

– Наша продукція є високотехнологічна, конкурентоспроможна на ринках. Щоб рухатись далі нам потрібно забезпечити державні цільові програми у цих напрямках. Ми сьогодні маємо можливість виготовляти технологічно нову продукцію, на нашій продукції усі категорії людей мають безпечно пересуватись. Я закликаю усі муніципалітети України при вирішенні питань з оновлення громадського транспорту переходити до українських виробників, – наголосив Юрій Бубес.

Культура історичної пам’яті

Візит до Львова у часі припав на період, коли Львівщина урочисто відзначала 100-річчя створення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, у Львівському національному академічному театрі імені опери та балету імені Соломії Крушельницької презентували мистецький проект “Історія сили. Музичний літопис ЗУНР”.

– Сьогодні особливий день не лише для українців на рідній землі, а й для українців усього світу. Українська держава завжди відзначає тих, хто найбільше докладається до творення державності, до самоствердження українців у цілому світі», – наголосив у своїй промові в ході урочистостей голова Львівської ОДА Олег Синютка.

До участі у творчій частині святкового проекту запросили відомих українських виконавців, у межах мистецького вечора звучали пісні Січових стрільців та сучасні українські музичні композиції. Насичене мультимедійне дійство про важливість відновлення української державності, в числі виконавців якого були Олег Скрипка, Софія Федина, інструментальний гурт “Rockkoko” та інші відомі українські митці, залишило незабутні враження в серцях його учасників.

Про наболіле.

Повертаючись додому, споглядала із вікна нашого журналістського бусика чудові краєвиди Львівщини і розмірковувала над тим, як культура впливає на розвиток економіки, забезпечує виробниче і соціальне піднесення. Запоріжці, нумо, рівняймося на львів’ян! Бо вони таки ж переконують, і я тому свідок, що цікаві робочі місця з високою зарплатнею на надсучасних підприємствах можливі лише у культурно високорозвиненому суспільстві. І в цій царині кожен має почати з себе.

Валерія Євгеньєва

Запоріжжя-Львів-Запоріжжя