А ви вірите у "живу воду"?

Заздрість і жах… З такими відчуттями щоразу дивлюся, як 19 січня запоріжці занурюються у крижану воду Дніпра. О ні, на подібні подвиги я не здатна ні за які пряники! От якби опинитися на Водохрещу в Угорщині – з великим задоволенням скупалася б у водоспаді Мішкольц-Тапольця або в озері Хевіз. Не лякають мене і будапештські басейни просто неба.

 

Секрет моєї “відваги” нехитрий: Бог благословив угорську землю численними термальними джерелами з мінеральною “живою водою”, температура якої від 22 до 76 градусів. Щодня вони постачають 30 мільйонів літрів теплої і 40 мільйонів літрів гарячої води. Вона чудово діє на суглоби і хребет, допомагає при невралгії та нестачі в кістках кальцію, сприяє відновленню після травм, знімає втому і стреси, навіть… омолоджує. Цю гідрокарбонатну воду можна пити: медики перелічують цілу низку її лікувальних властивостей. Подібних джерел в Угорщині аж 128. Причому, 30 із них – у столиці. Абсолютний світовий рекорд! Недарма ж за давніх римлян на місці Будапешта розташовувався Аквінкум (у перекладі з латини – “багаті води”). А нині угорську столицю вважають світовим центром лікувального купання. У місті працюють 27 купалень, у тому числі 13 – лікувальних.

ПЛЯЖ У СТИЛІ НЕОБАРОКО

Щоразу, коли потрапляю в Угорщину (була там проїздом разів п’ять), користуюся нагодою хоч дві години провести у купальнях. Зізнаюся, терми зі старовинною назвою “Каракалла” у культовому курортному містечку Баден-Бадені (Німеччина) справили на мене набагато менше враження, аніж будапештська купальня Сечені. Я показувала її знімок знайомим: що це? Завжди відповідають: розкішний палац. Жодного разу ніхто не здогадався, що на фото – усього лише оздоровчий і лікувальний заклад. “Усього лише”? Ні, зауважу, найбільший в Європі!

Найстаріша “Царська купальня” в Будапешті, що нині входить до комплексу Святого Лукача, існує близько двох тисячоліть. Старовиною віє від купалень Кірай і Рудаш: їх збудували загарбники-турки в ХVI столітті. Але справжній “купальний бум” спровокували учитель хімії Тан Карой, який науково обґрунтував лікувальну силу термальних вод, і Жигмонді Вілмаш, який у 1868 році пробурив свердловину в міському парку Будапешта. Саме у цьому парку в 1913 році звели шикарну купальню Сечені. Нині вода до неї надходить із глибини 1256 метрів і від природи має температуру 77 градусів – це найгарячіше джерело Європи.

У 1934 році Будапешт отримав титул “місто купалень”, а в 1937-му тут організували перший міжнародний конгрес із купання. Тож, Сечені – місце історичне: є всі підстави відвідувати купальню як музей. А для мене кожні відвідини – чиста радість. Бо навколо – сонячно-жовті будівлі в стилі необароко, квіти, статуї, неймовірно блакитна вода… Свято для душі й тіла!

Чого у Сечені тільки немає (включаючи кафе), та головне – три басейни просто неба. Великий плавальний із прохолодною водою. “Розважальний” з течією, яка несе по колу, й різноманітними масажними “фонтанчиками” та “водоспадиками”. Нарешті, термальний, де температура води 36 градусів. Табличка попереджає: не можна перебувати в ньому більше 20 хвилин. Утім, угорці нехтують пересторогою: саме в цьому басейні я сфотографувала чоловіків, які захоплено… грали в шахи.

ДО ДРУЗІВ – У КУПАЛЬНИКУ

Я бачила інвалідів, які під’їжджали до купальні Сечені на інвалідних візках. І туристів, котрі з ентузіазмом проводили в ній “фотосесії”. Але для угорців купальні – місце спілкування. Як ми ходимо в кіно, так місцеві жителі приходять сюди родиною. Як ми запрошуємо друзів у кафе, так вони призначають зустрічі у купальнях.

Минулої осені свій єдиний день у Будапешті я присвятила купальням Геллерта. Їх вважають найрозкішнішими та… найдорожчими. Вхідний квиток на весь день у вихідні коштує 5100 форинтів (десь 420 гривень).

Реліквія купалень Геллерта – “басейн із хвилями”, створений 1927 року. А ще ці купальні славляться керамічними плитками Жолнаї та вітражами. Але туристів тут небагато: вони віддають перевагу Сечені. Тому я змогла поспостерігати, як відпочивають “аутентичні будапештці”. Он троє чоловіків завзято обговорюють по груди в гарячій воді якісь проблеми. Поруч цілується, не звертаючи уваги на оточуючих, парочка років 40-45. Дві подруги сидять на лавочці, що тягнеться під водою уздовж бортика, потягуючи за розмовою щось із бокалів. А всередині критого басейну жіночка (оце вже явно туристка!) з ентузіазмом фотографує… сідниці бронзової дівчини з глеком.

До речі, досвідчені мандрівники не рекомендують промовляти при угорцях слово “басейн”: стверджують, що в угорській мові воно непристойне. Краще сказати по-їхньому – “меденце”.

РОЖЕВІ КВІТИ ОЗЕРА ХЕВІЗ

Хоча Будапешт – світова столиця купалень, але є в Угорщині й цікавіші з цієї точки зору місця. Як-от – єдина в Європі печерна купальня у Мішкольц-Тапольце. З білої вапнякової скелі стікають теплі струмені водоспаду. Під ними можна ніжитися, незважаючи на пору року, бо це диво природи угорці накрили скляним “шатром”. У лабіринті печер над твоєю головою – камінь, який тисячоліттями виточувала вода, обабіч – рукотворні бортики з підсвічуванням, а під ногами – трохи шерехате дно, на якому не посковзнешся. І (як в усіх угорських купальнях) ніякого запаху хлорки! Повітря у печерах чисте й корисне для легень. В одному місці я потрапила у такий собі “концертний зал”: там просто у воді можна сидіти на лавочці, відчуваючи, як тебе масажують бульбашки, слухати “космічну” музику і задивлятися на імітацію зоряного неба над головою!

А угорське озеро Хевіз взагалі рекламують як “купання у кратері вулкана”. Хоча кратер воно анітрохи не нагадує. Звичайне озеро, навіть не надто гарне, посеред якого на містках збудували криті роздягальні. Але температура води в ньому навіть у мороз не опускається нижче 26 градусів!

Для мене купання в озері Хевіз асоціюється із… пахощами латаття. Рідкісні рожево-фіолетові квіти завезли сюди з Індії. Як не дивно, вони прижилися. Мені пощастило поплавати у гарячій воді серед справжнісінького “букета”. А вода у Хевізі напрочуд чиста, бо повністю замінюється кожні 28 годин… О, мрії, мрії: опинитися б там на Водохрещу!

Віталіна МОСКОВЦЕВА

Україна – Угорщина – Україна