Грабувати – це така "традиція"?

В обласному краєзнавчому музеї днями вітали друзів-меценатів і приймали від них нові дарунки. Хто б міг подумати, що настільки позитивна та приємна подія може спонукати до сумних роздумів…

Відомий дніпропетровський колекціонер Дмитро Піркл поповнив фонди запорізького музею працею Михайла Кононенка “Україна і Росія”, виданою 1965 року в Мюнхені, а також облігаціями й іншими цінними паперами імператорського російського уряду кінця ХІХ – початку ХХ століття. Передаючи все це музейним працівникам, він навів факт із книги Кононенка: більшовицька влада пограбувала банки Російської імперії (в тому числі українські), коли вони ще не були націоналізовані – декрет про націоналізацію вийшов після того, як їх фактично захопили.

Із цим несподівано перегукнулася історія запорізького колекціонера, колишнього старшого наукового співробітника обласного краєзнавчого музею Леоніда Петрашина. Те, що з ним сталося, він теж називає грабунком. Причому, вилучили велику частину його колекції не злодії, а офіційні представники влади – чи то “банди Януковича”, як, не приховуючи обурення, висловлюється колекціонер. Близько шести років тому, коли Леонід Петрашин лежав у лікарні, в нього конфіскували зброю з його особистого “історичного музею”.

– Причіпка була явно надуманою: мовляв, у Вільнянську когось застрелили з пістолета “Макаров”, – розповідає колекціонер. – Але ж я збираю зброю тільки до другої світової війни включно, тоді як “Макарових” почали випускати з 1947 року. Крім того, у мене забрали всю холодну зброю… Я ніколи не приховував, що в моїй колекції є цінні експонати. Деякі з них зникли разом із Януковичем, місцезнаходження інших мені відоме. І ось – шостий рік б’юся, аби повернути своє!

Начебто все змінилося в нашій державі: немає ані Януковича, ані його кліки. А Леоніду Петрашину все одно не вдається повернути бодай частину своєї власності. До речі, він не першим постраждав від свавілля. Як розповів заступник директора обласного краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, за часів Януковича подібним чином розпатрали зібрання ще одного запорізького колекціонера. Та й ставлення до меценатів у нас не радує: їх не підтримують, а, навпаки, ставлять палки в колеса.

– Досі немає в Україні закону, який надавав би меценатам податкові пільги, – наголосив Георгій Шаповалов.

І на цьому тлі – вдумайтеся! – Леонід Петрашин, якого буквально “підкосила” вся ця історія, передав музею французьку офіцерську кірасу 1832-33 років, бойові сокири часів Київської Русі, середньовічний шевський ніж… І вже готує новий дарунок!

А учасник АТО Ігор Ігнатенко презентував цілу добірку предметів, пов’язаних із війною на Сході України: не лише прапор 37-го окремого мотопіхотного батальйону, але й маленьку штучну жовто-блакитну ялинку, що зустріла на передовій два нових роки, та малюнки дітей, які вони надіслали нашим бійцям.

– Для нас дарунки меценатів – дуже велика допомога, бо нині ми не маємо коштів, щоб поповнювати фонди, – зізнався директор обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой.

Віталіна МОСКОВЦЕВА