П’ятдесят одна смерть – лише початок?

Цю цифру оприлюднили 19 січня – і тут же її “спростували”. Мовляв, хоча причини смертельних випадків лабораторно діагностували територіальні органи Держсанепідслужби, але цього замало: їх ще має підтвердити Український центр з контролю й моніторингу захворювань.

Та поки чиновники від медицини ведуть свої надзвичайно складні перевірки й підрахунки, люди продовжують помирати…

Зауважте: гинуть не слабкі малюки і знеможені старенькі – їх серед померлих одиниці. Більшість жертв грипу – люди віком від 30 до 45 років. Всі вони не були щеплені й несвоєчасно звернулися по медичну допомогу.

Учора на карантині були 74 школи області (12,6 відсотка від загальної кількості): зокрема, всі школи Бердянська, Мелітополя, Енергодара й Кам’янсько-Дніпровського району та деякі – Запоріжжя, Веселівського, Мелітопольського і Михайлівського районів.

Не обминула смертельно небезпечна інфекція і Запорізьку область. Фахівці обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України в першій декаді нового року виявили вірус грипу А1(Н1N1pnd) – до того вони виділяли тільки збудників простудної групи. На гострі респіраторні вірусні інфекції з 11 по 17 січня в нашому регіоні захворіло 9043 особи, у тому числі 5301 дитина до 17 років, – повідомив головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Терехов. Утім, наразі показник захворюваності, за його словами, на 29 відсотків нижчий від епідемічного порогу. Госпіталізовано 292 хворих (проти 185 на попередньому тижні), у 42 випадках гостра респіраторна вірусна інфекція призвела до пневмонії (а саме вона найчастіше спричиняє летальний кінець). Люди, між тим, поговорюють про дві смерті від грипу в нашій області (ці дані офіційно не підтверджені). А не так далеко, на Одещині, вже пишуть про 20 смертей!

Що ж то за вірус, який косить людей, немов траву? За словами експертів, смертельні випадки спричинили штами грипу A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 та В/Phuket/3073/2013Н1N1. Штам АН1N1 виявлений і в нашій області. Хоча, за словами медиків, його можна вважати “звичним” для запорізького регіону, але погодьтеся: небезпека виглядає аж надто реальною.

“В Україні є всі засоби специфічної терапії проти грипу, але ефективні вони лише в перші 48 годин захворювання”, – попередила головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська.

Тому, якщо раптом сильно “підскочила” температура, тріщить голова, ломлять м’язи і болить горло, мучать кашель та нежить, не треба йти на роботу чи навіть у поліклініку. Викликайте лікаря додому, – така порада заступника головного державного санітарного лікаря нашої області Олександра Мащака. Він наголосив, що, за даними нових досліджень, вірус грипу може передаватися не лише повітряно-крапельним шляхом, а й контактним – через слизові оболонки рота, носа, очей. Після громадських місць і транспорту треба старанно вимити руки з милом, а до того у жодному разі не торкатися очей і носа.

Чи можна уникнути небезпеки? Рекомендації медиків досить прості. По-перше, триматися подалі від масових скупчень людей.

По-друге, користуватися одноразовими масками, що прикривають рот і ніс – особливо, якщо доводиться доглядати за хворим (до речі, коли маска зволожіла, слід одразу її викинути: волога маска не діє, а класти її в кишеню чи сумку небезпечно). По-третє, треба регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання. По-четверте, користуватися одноразовими серветками, носовиками та рушниками. І нарешті, повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.

Прикро, що так мало запоріжців по-справжньому підготувалися до сезону грипу, а саме – зробили щеплення проти цієї хвороби до його початку (у вересні-жовтні). Можна пройти вакцинацію і тепер, хоча, звісно, вона вже не гарантуватиме від хвороби, бо імунітет формується в організмі людини протягом 15-40 днів. Лікар-гігієніст, в.о. директора обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України Олександр Воробйов називає найбільш актуальними у нинішньому сезоні вакцини ДжіСі Флю (Південна Корея), Ваксігрип (Франція), Інфлувак (Нідерланди). Між іншим, жоден із тих, хто помер від грипу, не був вакцинований…

Грип, який “ходить” нині нашою областю, відзначається дуже високою температурою, яка може триматися п’ять днів і навіть довше. Тому дуже небезпечно при перших же ознаках полегшення переривати лікування. Адже ускладненням після грипу найчастіше стає пневмонія – а вона здатна за чотири-п’ять днів унести життя людини. Нерідко розвивається і серцева недостатність.

Якщо обличчя хворого зблідло або посиніло, високу температуру довго не вдається збити, дихання утруднене, хвора людина стає надмірно сонливою або навпаки збудженою, у неї спостерігаються болі в грудній клітці, багаторазове блювання або випорожнення, у мокроті помітні домішки крові, падає артеріальний тиск – це означає, що хворий у смертельній небезпеці: його слід негайно госпіталізувати.

Віталіна МОСКОВЦЕВА