Німеччина запустила термоядерний реактор з водневою плазмою

Інститут фізики плазми Товариства ім. Макса Планка в німецькому місті Грайфсвальд запустив термоядерний реактор Wendelstein 7 – X з водневою плазмою.

Пуск реактора Wendelstein 7 – X з водневою плазмою відбувся 3 лютого. На заході була присутньою канцлер Німеччини Ангела Меркель.

10 грудня 2015 року Wendelstein 7 – X запускався з гелієвою плазмою, яку фізики утримували в рівноважному стані 1-2 секунди.

Кінцева мета проекту Wendelstein 7 – X – утримання плазми в реакторі до півгодини і набуття значення параметра β, рівного 4-5 (у відсотках). Це число визначає відношення тиску плазми до тиску утримуючого її магнітного поля.

Управління стеларатором Wendelstein 7 – X проводиться Інститутом фізики плазми ім. Макса Планка. Будівництво установки почалося у 2005 році і завершилося у 2014 році. Вартість робіт по зведенню термоядерного реактора перевищує мільярд євро.

Нині у світі існують 2 перспективні проекти термоядерних реакторів: токамак і стеларатор. У них плазма утримується магнітним полем. У токамак вона має форму тороїдального шнура, по якому пропускається електричний струм, а в стелараторі магнітне поле наводиться зовнішніми котушками.

У термоядерних реакторах відбуваються реакції синтезу (утворення) важких елементів з більш легких (наприклад, гелію з ізотопів водню дейтерію і тритію), на відміну від звичайних атомних реакторів, де проходять процеси розпаду важких ядер на легші.

За матеріалами Інформаційного агентства УНІАН