Піаніно, що побувало в Парижі

Чи хотіли б ви опинитися в олександрівському салоні кінця ХІХ століття? Почути живі звуки піаніно і струнних, відчути пронизливий сум і велич минулого?

Таку нагоду мали недавно відвідувачі обласного краєзнавчого музею. В інтер’єрі виставки “Олександрівськ: місто і городяни” відбувся вечір салонної музики. На ньому для запоріжців звучало раритетне фортепіано марки A.Strobl, виготовлене в Києві у ХIХ столітті!

Як розповіли співробітники музею, інструменти української фабрики A.Strobl у 1882 та 1884 роках здобули відзнаки міжнародних виставок у Парижі. Пізніше – 1889 року – у столиці Франції побувало фортепіано, яке тепер увійшло до колекції обласного краєзнавчого музею. Про це свідчать клейноди на його кришці.

У музей піаніно віддала запорізька родина Малькових. Історики встановили, що інструменту 140 років. І хоча він у відносно непоганому стані, все ж для початку довелося його почистити та реставрувати. До речі, дослід про запорізьке старовинне фортепіано увійшов до книги американського музикознавця Анни Шварц “PianoMakersinRussiainthe 19thCentury”. А на обкладинці збірки навіть вмістили фото нашого піаніно разом з усіма клейнодами, які підтверджують його українське походження та участь у міжнародній виставці в Парижі.

Інструмент виявився дійсно чудовим! Це довели музиканти із Запорізької дитячої музичної школи №1, які зіграли на ньому камерні твори ХVІІ – початку ХХ століть, ті самі, що понад сто років тому дійсно звучали в салонах старого Олександрівська.

– Цей концерт – спроба відновити історичні музичні традиції нашого міста, – пояснюють свій задум музейники. Наступний “вечір в олександрівському салоні” планується 14 лютого.

Спільно з обласним краєзнавчим музеєм своєрідну “машину часу” створили громадська організація “Центр розвитку бізнес-технологій та культури” і ДМШ №1.

Оксана КУРНОСОВА, учениця запорізької ЗОШ №59