Родинна справа, що може врятувати найменші села

У Запорізькій області – безліч туристичних “родзинок”. На всі смаки: Кам’яна Могила та дім-музей німців-менонітів у селі Ручаївка, Каховське море, кристалічні скелі над річкою Берда, водоспади річки Московка, скелі “Віслюкові вуха” в селі Радивонівка Якимівського району і ще безліч цікавих місць, природних див. А ще наша земля гостинно прийняла більше ста народів. Вже є по селах чимало родин, які тримають “зелені садиби” – приймають туристів.

 

Для знайомства із сьогоденням та перспективами “зеленого туризму” та проблемами “зелених садиб” відбувся “круглий стіл” з обміну досвідом учасників навчальних програм професійного зростання Консорціуму із удосконалення менеджмент-освіти в Україні. В роботі взяли участь депутати обласної ради, представники облдержадміністрації, обласного центру зайнятості, громадських організацій, голови сільських рад, представники бізнесу, фермери.

“Круглий стіл” відбувся у Запорізькому обласному Центрі зайнятості у рамках проекту “Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення”, який виконується Консорціумом із удосконалення менеджмент-освіти в Україні у партнерстві з низкою громадських організацій, зокрема, ГО “Кримська діаспора”, за фінансової підтримки уряду Великої Британії.

Голова правління Запорізького облвідділення “Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні” Наталя Бернага розповіла:

– “Зелені садиби” – реальне працевлаштування навіть у селах, які вважаються “помираючими”. Туризм – найперспективніший ринок працевлаштування, до якого можуть долучатися переселенці, воїни, які повертаються з АТО. А ще це дієве “примирення” – порозуміння, вивчення місцевих традицій та привнесення своєї історичної пам’яті на нові терени.

Ми розповідаємо всім бажаючим, що існують навчальні програми, організовані Консорціумом із удосконалення менеджмент-освіти в Україні для Дніпропетровської, Харківської, Запорізької областей, а також підконтрольних Україні частини Донецької і Луганської областей. Програму спрямовано на запобігання конфліктів, сприяння стабільності та безпеці в Україні.

Розвиток зеленого туризму – це самозайнятість населення за допомогою “садиб зеленого туризму” (“СЗТ”), збереження національної спадщини, оздоровлення та реабілітація переселенців, воїнів АТО, інвалідів. Програма спрямована на подолання проблем, пов’язаних з низьким рівнем розвитку туристичної галузі в Запорізькій області.

Заступник директора Департаменту агропромрозвитку облдерж-адміністрації Олександр Ясинецький наголосив, що проведення круглого столу має суто практичне значення – учасники побачили кращі приклади комерційних, громад-ських, державних та приватних ініціатив у сегменті розвитку активного туризму в інших регіонах України.

На жаль, поки “зелений туризм” не має законного забезпечення – Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про особисте селянське господарство”, досі не обговорено й не прийнято Верховною Радою.   Спілка сприяння розвитку СЗТ в Україні підготувала Звернення до депутатів ВРУ.                                                        

Але “зелений туризм” уже розвивається та гостинно приймає приїжджих. Так, Олександр Ясинецький розповів, що Департамент уже не перший рік співпрацює зі Спілкою СЗТ. У Запорізькій області проведено моніторинг, визначені території, які зацікавлені та готові розвивати СЗТ. Зараз проводиться відбір садиб для участі у Всеукраїнському рейтингу “100 кращих садиб сільського зеленого туризму в Україні”.

Директор Фонду “Сільське подвір’я” Людмила Любим розповіла, як можна отримати довгострокові пільгові кредити. Учасники зібрання також дізналися, що можна виграти гранти для початку дії “зеленої садиби”, для культурних проектів. Допомогу у заповненні запиту на грант можна отримати у Запоріжжі – по вівторках, на вул. Перемоги, 4, в Єврейському общинному центрі ім. Макса Гранта.

Туроператори запевнили – до Запоріжжя хочуть їхати туристи, навіть з далеких країн, навіть не зважаючи на те, що в нас йде війна. Україна приваблює низькими цінами, зрозумілою культурою, і, звичайно, деякою екстремальністю – на це також є попит.

Олена МАКОВЕЦЬКА