Зміни хвору зіницю – додай життю кольорів

Якщо на тлі далекозорості ви раптом виявите, що зір наче покращився, тобто у Вас поліпшилося бачення близьких предметів, – не поспішайте радіти. Як правило, невдовзі почне розвиватися зворотний ефект – зір почне згасати. Бо, імовірно, це катаракта – помутніння зіниці (кришталика).

 

Якщо ви постійно протираєте скло окулярів, вам здається, що вони каламутні, якщо останнім часом всі електричні лампочки в будинку були замінені на більш потужні, а очі стали гірше бачити, і хочеться їх протерти, бо вони начебто закриті плівкою, – зверніться до лікаря. Можливо, це початок катаракти.

Якщо ви, дивлячись на джерело світла, бачите навколо нього райдужну оболонку, знайте – це один із найбільш явних симптомів катаракти. Така картинка вимальовується тому, що у хворому кришталику промені світла розсіюються і не доходять безпосередньо до сітківки.

Зазвичай перші симптоми катаракти можна відчути   дуже скоро. Предмети починають бачитися розпливчато, не чітко, межі предметів часто складно побачити. А іноді деякі об’єкти навіть подвоюються. З часом ситуація погіршується, гострота зору все більше падає. Потім зіниця змінює своє забарвлення – світлішає, стаючи, зрештою, блакитно-білою.

А в тому випадку, якщо процес помутніння кришталика почався з краю, ви взагалі довгі роки можете навіть не підозрювати про те, що хворієте на катаракту. Хвороба буде розвиватися і далі, що неминуче призведе до погіршення зору і, врешті, його втрати.

Про причини розвитку катаракти – помутніння зіниці (кришталика), її профілактики та ефективний спосіб вирішення проблеми наша розмова із доктором медичних наук, професором кафедри очних хвороб Запорізької медичної академії післядипломної освіти, головним офтальмологом департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА, завідуючою відділенням мікрохірургії ока Запорізької обласної клінічної лікарні Ніною Луценко.

– Ніно Степанівно, що ж це за хвороба – катаракта, і які основні причини її виникнення?

– Кришталик ока людини, як і хребетних тварин, на 90% складається з прозорих білків – альфа-, бета- і гамма-крісталлінів. Більшість з них є найбільш чутливими до ушкоджувальних впливів. Прийнято вважати, що з віком вплив різних денатуруючих факторів, наприклад, ультрафіолетового випромінювання або високих температур, здатен викликати агрегацію крісталлінів. У результаті утворюються великі світлорозсіювальні конгломерати, що призводять до помутніння кришталика, тобто до розвитку катаракти. Тобто, фактори зовнішнього середовища – підвищене радіоактивне або ультрафіолетове випромінювання, висока температура, особливо тривалого впливу, можуть сприяти розвитку катаракти. В цілому ж, цей процес розвивається внаслідок старіння організму, щось на кшталт сивини у волоссі, утворення зморшок на шкірі. Втім, супутні хвороби, такі як цукровий діабет, порушення обмінних процесів, ревматоїдні захворювання можуть суттєво прискорити його. Тож профілактика катаракти зазвичай зводиться до здорового способу життя і профілактики супутніх хвороб.

Почасти, людина швидко втрачає зір, а з ним – і якість життя. Тому варто ретельно дослухатися до тих сигналів, які подає нам наш організм, і вчасно звертатися по допомогу до фахівців.

– Який спосіб лікування катаракти сьогодні найефективніший?

– Оперативний. Навіть ще у 30-х роках минулого століття, коли й гадки не було про можливість виконання високотехнологічного оперативного втручання на оці, видатні діячі офтальмології вважали, що хірургічний спосіб – єдиний ефективний вихід із цієї складної ситуації. Новітні ж технології, які активно впроваджують в офтальмології, дозволяють виконати хірургічні втручання із заміни кришталика на штучний імплантат малотравматичним шляхом – через мікроскопічні розрізи. Такий спосіб оперативного втручання суттєво підвищує успішність післяопераційного періоду і якнайшвидшого повернення пацієнта до своєї звичної діяльності, в тому числі – професійної. До того ж сучасні досягнення науковців сприяли створенню мультіфокулярний та торичного штучного кришталика, який дозволяє нам паралельно вирішити й інші проблеми зору пацієнта, зокрема такі як пресбіопія (старяча дольнозоркість, необхдність носити окуляри для читання) астигматизм та короткозорість, далекозорість. Тобто, однією операцією, яка до того ж є короткочасною – триває до 10 хвилин, пацієнту суттєво підвищуємо гостроту зору і у прямому сенсі повертаємо всі барви життя.

– Коли настає час, щоб людині із катарактою зважитися на таку операцію?

– Сьогодні питання вчасності оперативного втручання із заміни кришталика вирішується виключно вимогами пацієнта до якості зору. Раніше, коли такі операції були доволі травматичними, офтальмологи рекомендували пацієнтам “дозрівати” катаракту. Навіть відомий офтальмолог Федоров ще у 80-х роках минулого століття визнавав, що абсолютним показанням до імплантації штучного кришталика є патологія у пацієнта, яка пов’язана із … відсутністю рук у нього, а відтак – нездатністю вдягати окуляри. Тепер же ми ведемо боротьбу за якість зору пацієнта, і одночасно можемо вирішити чимало інших проблем у цій царині. Тому навіть молоді люди за перших ознак на катаракту звертаються за допомогою і успішно вирішують шляхом оперативного втручання не тільки проблему помутніння зіниці, але й проблему користування окулярами взагалі.

– І все ж, чи можна лікувати катаракту консервативно?

– Наразі, сучасна фармація пропонує цілу низку медичних препаратів, які дозволяють загальмувати процес розвитку катаракти. На жаль, зупинити його все ж неможливо.

– Чи існують народні методи лікування катаракти?

– Єдине, що має сенс, це закапувати очі розчином меду. Треба розчинити мед у кип’ячену воді у пропорції один до трьох і закапувати по одній краплі в око два-три рази на день. Таким чином можна пригальмувати розвиток світлорозсіювальних конгломератів у зіниці. Втім, радикально це не змінить ситуацію на краще. Тож, врешті, без операції із заміни кришталика не обійдеться.

– Якщо говорити мову про оперативне лікування катаракти, наскільки це небезпечна маніпуляція?

– Зазвичай, тепер таку операцію широко виконують у амбулаторних приватних клініках. Втім, практика свідчить, що пацієнти з такою проблемою, особливо вікові пацієнти, мають цілу низку інших патологій ока, а почасти й супутні захворювання, які суттєво можуть впливати на перебіг післяопераційного періоду. Тому я раджу всім, кому потрібне хірургічне втручання, вдаватися до послуг авторитетних клінік із стаціонаром. Зокрема, у нашому відділенні мікрохірургії ока пацієнтам надається широка комбінована медична допомога. Ми комплексно вирішуємо проблеми пацієнтів, залучаємо фахівців суміжних спеціальностей, проводимо необхідні дослідження і відповідну діагностику, а за потреби – і відповідне лікування. Почасти, застережень від операції із заміни зіниці немає, але пацієнти із підвищеним тиском, цукровим діабетом, серцево-судинними хворобами потребують відповідної передопераційної підготовки.

– А що станеться, якщо на катаракту не звертати уваги?

– З часом зір можна остаточно втратити. Людина осліпне. Катаракта ще й провокує розвиток інших очних хвороб, зокрема, глаукому. Тож не раджу зволікати.

– Як вчинити, коли відчуваєш щось недобре із зіницею?

– Слід звернутися до офтальмолога за місцем проживання. До речі, перевірку зору слід проходити щонайменше один-два рази на рік, особливо тим, кому за 40 років. Фахівець порадить, що треба робити. Втім, закликаю всіх обов’язково спитати думку кількох фахівців, бо йдеться про зір! За потреби можна звернутися просто до офтальмологів обласної лікарні – у поліклініці чи у нашому відділенні.

ВІД РЕДАКЦІЇ: Всю довідкову інформацію можна отримати на сайті лікарні zokb.org.ua або за телефонами відділення: 095-214 -61-45 та 061-219-05-07.

Олександра ВОРОНЦОВА