10 передбачень наукової фантастики, що стали реальністю

Якщо лазери і генна інженерія досі сприймаються звичайними людьми як привіт з майбутнього, то мобільним телефоном або комп’ютером вже нікого не здивуєш. Які ж речі з наукової фантастики втілилися в життя?

Те, що для нас буденно та звично, колись здавалося дивним фантастичним майбутнім. Так, у нас немає літаючих машин, ми не живемо на інших планетах. Але з іншого боку, багато ідей і пристрої, описані фантастами XX століття, зараз є частиною повсякденної реальності.

1. Супутник зв’язку

Супутники зв’язку, описані Артуром Кларком в 1945 році, на той момент вважалися нездійсненною фантазією. Кларк передбачив навіть широке поширення технології електровакуумних приладів і керовані супутники на геосинхронній орбіті. Залишається лише чекати регулярних польотів на Місяць, описаних у «Космічній одіссеї 2001 року».

2. Мобільний телефон

Мобільні телефони не були безпосередньо винайдені сценаристами «Зоряного шляху», але саме там вперше з’явилися кишенькові комунікатори, які формою дуже нагадують мобільники – «розкладачки». Можливо, розвитку бездротових технологій ми зобов’язані саме їм.

3. Комп’ютер

Складно назвати науково-фантастичний твір, де не було передбачене розвиток комп’ютерів. Легше знайти, де його не було передбачено. Правда, їм пророкували майбутнє виключно обчислювальним машинам. Ніхто не здогадався про Twitter, Facebook, eBay і роздивляння фотографій котиків.

4. Дистанційне управління безпілотної бойової техніки

Хоча першу спробу створити радіокерований бойовий катер зробив ще Нікола Тесла в кінці XIX століття, повноцінну безпілотну війну найточніше описав Орсон Скотт Кард в романі «Гра Ендер» у 1985 році. Сьогодні, звичайно, люди ще літають на бойових літаках, але все йде до повної відмови від керованої військової техніки.

5. Лазер

Лазери були постійним елементом бульварної наукової фантастики ще з книг Бака Роджерса в 1920 році. Правда, тоді вони називалися «дезінтеграторами» або «інфрапроменнями». У наші дні військові лазери рідко ріжуть щось на частини, в основному граючи роль наведення і підсвічування. Також вони широко використовуються в науці, хірургії, комунікаціях та охоронних системах.

6. Генна інженерія

Генна інженерія в досить похмурому світлі була описана в знаменитій антиутопії Олдоса Гакслі «Прекрасний новий світ»( 1932 рік). У книзі люди вирощувалися на заводах і поділялися на генетично запрограмовані касти до народження. До відкриття подвійної спіралі ДНК в реальному світі залишалося ще добрих двадцять років.

7. Нанотехнології

Нанотехнології, як концепт, були придумані в 1950 році. А термін виник в середині 1970-х. Масові можливості нанотехнологій докладно описав Ніл Стівенсон в романі жанру кіберпанк «Алмазне століття». Хоча нанотехнології наших днів поки що не здатні на чудеса, вони активно використовуються у комп’ютерній техніці, хірургії та військових розробках.

8. “Розумні будинки”

«Розумні будинки» вперше описав Рей Бредбері у своїх «Марсіанські хроніки» 1950 року. Роботизований будинок з оповідання продовжував функціонувати навіть коли господарі давно його покинули, готуючи їжу і наводячи порядок. Сучасні «розумні будинки» тільки на початку шляху до подібних можливостей, хоча роботи-порохотяги – вже цілком звична річ.

9. Космічні станції

Космічні станції – ще одна влучна здогадка сера Артура Кларка. Він неодноразово описував станції на орбіті, які кружляють навколо нашої планети, як це робить МКС. І хоча там поки не створена штучна гравітація, це цілком можливо в майбутньому.

10. Камери спостереження

Про роман Джорджа Оруелла «1984»( 1949 рік), до сьогодні йдуть суперечки – зараховувати його до наукової фантастики або політичної літератури. Одне можна сказати напевно – технологію камер спостереження він передбачив з дивовижною точністю. У «1984» за громадянами велося постійне спостереження, в сучасному світі це також багато в чому вірно.