У ЗНУ презентували книгу відомого вченого про історичні корені подій на Сході України

У ЗНУ презентували книгу відомого вченого про історичні корені подій на Сході України

17 лютого в Запорізькому національному університеті відбулася презентація наукової монографії ““Братня” навала. Війни Росії проти України в ХІІ-ХХІ ст.”. Один із авторів видання, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Віктор Брехуненко зустрівся з викладачами і студентами історичного та філологічного факультетів, а також факультетів журналістики й соціології та управління ЗНУ. Під час заходу Віктор Анатолійович розповів його учасникам про причини, що спонукали науковців написати цю наукову розвідку, висновки, які зробили історики щодо сучасної ситуації, яка склалася на Сході України, та коло читачів, на яке розрахована книжка. Також усі охочі мали змогу поставити професору запитання, дотичні до тем, розглянутих у монографії.
Співорганізаторами заходу стали представники історичного факультету ЗНУ та Запорізьке наукове товариство ім. Якова Новицького. До президії, крім почесного гостя вишу, професора Віктора Брехуненка, увійшли: декан історичного факультету, професор Володимир Мільчев, голова правління Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького, викладач історичного факультету Сергій Білівненко та голова ради ветеранів АТО, випускник історичного факультету ЗНУ В’ячеслав Зайцев.
Модератор заходу, декан історичного факультету Володимир Мільчев представив аудиторії почесного гостя та наголосив, що не випадкового на зустріч запросили представників факультетів, де готують фахівців із так званих «гуманітарних наук». Саме вони в майбутньому будуть впливати на формування суспільної думки. А за умов гібридної, зокрема інформаційної війни, яка зараз точиться на території нашої держави, стало особливо зрозуміло, наскільки важливо розвінчати деякі історичні міфологеми. Саме аргументованому розвінчанню міфу про «братські» стосунки між російським та українським народами й присвячена ця монографія.
Віктор Брехуненко, привітавши аудиторію, зауважив, що йому особливо приємно виступати перед викладачами і студентами Запорізького національного університету. Віктор Анатолійович наголосив, що у виші викладають, без перебільшення, всесвітньо  відомі історики, якими має пишатися запорізький край. Крім того, він підкреслив, що важко переоцінити вагомий внесок учених ЗНУ в ідеологічну боротьбу з проросійською пропагандою: їхні наукові розвідки, присвячені історії Півдня України, є важливим аргументом проти міфу, ніби південноукраїнські землі заселені вихідцями з Росії та будуть раді увійти до складу новітньої  Малоросії.

histor
Крім самого Віктора Брехуненка, до складу авторського колективу монографії увійшли відомі історики – Володимир Ковальчук, Михайло Ковальчук та В’ячеслав Корнієнко. Це дало можливість авторам, котрі спеціалізуються на різних періодах вітчизняної історії, виважено й аргументовано підійти до написання цієї книги, розділивши її на 7 розділів. У ній описується військове протистояння між «братніми» народами від походу князя Андрія Боголюбського, який хотів у ХІІ столітті зруйнувати Київ та перенести столицю в Суздаль, до сучасних військових операцій на Сході України. До речі, Віктор Брехуненко від імені всього авторського колективу наполягає на застосуванні нової термінології: він вважає, що називати ті процеси, які протягом 2014-2016 рр. відбуваються в Донецькій та Луганській областях, «проведенням антитерористичної операції» некоректно ні по відношенню до їхніх учасників, ні щодо майбутніх істориків. Він пропонує користуватися терміном «вітчизняна війна за незалежність».
Книга багата ілюстративним матеріалом, у тому числі – картами різних історичних періодів, що робить її ще цікавішою в очах широкого кола читачів, котрі цікавляться історією, на яких розраховане це науково-популярне видання. Зокрема, під час офіційної презентації книги, що пройшла 5 лютого в Київській православній богословській академії, 400 книг передали військовим капеланам, які відправляються на фронт. Це видання, на думку авторів, допоможе офіцерам під час розмови з солдатами української армії на важливі теми, пов’язані з історією нашого народу. Крім того, планується розповсюдити книгу бібліотеками України.
Своїми враженнями про цю книгу під час презентації поділився випускник історичного факультету ЗНУ, «кіборг», який захищав Донецький аеропорт, голова Запорізької ради ветеранів АТО В’ячеслав Зайцев. Він, зокрема зазначив, що під час служби в лавах української армії часто як історик за фахом розмовляв з іншими солдатами про минуле України, пояснював історичні процеси. На його думку, така праця, що систематизує найважливіші події протягом усієї історії нашої країни та наводить багато фактичного матеріалу, дуже потрібна на сьогодні нашому суспільству.

Прес-центр ЗНУ