Стрибок з дев’ятого поверху

Нам це здається безглуздим і неймовірним. Чому 29 січня на Бабурці сімнадцятирічна дівчина викинулася з вікна дев’ятого поверху? Невже лише через банальну сімейну сварку?! Чому днями повісився 77-річний чоловік у Приморську? Чому в грудні з п’ятого поверху стрибнула 35-річна жителька Мелітополя? Навіщо недавно наклав на себе руки 25-річний хлопець у селі Терпіння? А 12 лютого -повісилася на власному шарфі 30-річна запоріжанка у під’їзді на вулиці Калнишевського?

Хіба непоправне можна виправдати тим, що в молодої жінки, яка 27 січня стрибнула з дев’ятого поверху в Хортицькому районі, за 40 днів перед тим загинув в АТО чоловік? Невже самогубство матері двох дітей пояснює, що вона побажала неслухняному малюкові, аби його покусав собака, а невдовзі хлопчика дійсно подряпав пес? Ранки швидко зажили, але мама не простила собі, що “наврочила” подібне…

Відповіді, які ми знаходимо, здаються непереконливими. Адже на одній чаші терезів – життя з усіма його радощами, а на іншій, на перший погляд, лише скороминучий настрій. Чи варто через нього жертвувати усім? У голові не вкладається!

Особливо, коли йдеться про дітей. За статистикою, в 2014 році самовбивства здійснили четверо школярів, а в 2015-му – дев’ятеро. 15-річний юнак у січні відкрив сумний рахунок-2016…

Накласти на себе руки – вчинок настільки протиприродний, що рідні й друзі часто не вірять у суїцид: мовляв, самовбивці хтось “допоміг”. Але ж “помогти” могли вони самі – необережним жорстоким словом, що болісно ударило в душу.

У листопаді минулого року нашумів патологічний випадок: запоріжець знаходив в Інтернеті неврівноважених жертв, підбивав повіситися, навіть радив, як краще зробити зашморг… А потім ще й цинічно цікавився у рідних, чи дійсно дівчина вкоротила собі життя. На рахунку маніяка мінімум дев’ять смертей, заподіяних словами! Та ними можна не лише штовхнути до підвіконня дев’ятого поверху чи до зашморгу, а й зупинити. Ось тільки – як?

Коментар лікаря-психіатра вищої категорії, психотерапевта, кандидата медичних наук, завідувачки відділення пограничних станів Запорізької обласної клінічної психіатричної лікарні Наталії МАКСИМЕНКО:

– Основною причиною самогубств є депресивні розлади. За статистикою, 3-5 відсотків людей потерпають від депресій. “Слабка стать” більш схильна до подібних розладів: у певні моменти життя їх зазнає чверть жінок.

Кожні 40 секунд у світі здійснюється “завершений суїцид” -тобто той, що привів до смерті. Причому, від 40 до 70 відсотків людей, які накладають на себе руки, мають депресивні розлади. Тому, коли фахівці бачать пацієнта з ознаками депресії, найбільше бояться ускладнень: суїцидальних думок і поведінки.

Вчені прогнозують: якщо депресивні розлади у населення розвиватимуться такими ж темпами, до 2020 року вони стануть найпоширенішим захворюванням у світі (поки що лідирують серцево-судинні й інфекційні, а депресії – на третьому місці). Більше того, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме вони можуть невдовзі стати “убивцею номер один”.

Іноді симптоми депресії “маскуються” під інші захворювання. Людина й не підозрює, що в неї: іде у поліклініку зі скаргами на біль у серці чи шлунку, на головний біль -і марно втрачає час.

Звісно, далеко не завжди сумний настрій – вже депресія. Слід знати грізні симптоми захворювання. Це хворобливе падіння настрою протягом не менше двох тижнів. Зниження працездатності. Почуття глибокої туги, пригніченості, провини. Тривога. Розлади сну: безсоння або підвищена сонливість. Сильна втрата ваги чи, навпаки, “заїдання”, через яке вага різко зростає. Людина вже не відчуває радощів життя, уникає спілкування, прагне усамітнитися. Помітно знижуються її енергія й активність.

На жаль, половина тих, хто страждає депресіями, не звертаються по медичну допомогу, а з решти тільки 25-30 відсотків потрапляють на прийом до психіатра.

Причини депресій бувають біологічні (спадкоємність й особливості роботи головного мозку) і соціально-психологічні. Біологічні можна усунути медикаментами: науковці активно розробляють антидепресанти. А соціально-психологічні причини вимагають психотерапевтичного впливу: слова, прикладу, інформації. Адже сучасний темп життя вимагає від людей надто високої терпимості та витривалості. Ситуацію ускладнює соціально-економічна ситуація в нашій країні, яка створює своєрідне “депресивне тло”.

Дуже важливу роль відіграє оточення: не можна виставляти до хворого претензії та вимоги, яким він не спроможний відповідати. Не можна викликати й підсилювати почуття провини, неповноцінності, безвиході. “Я всім у тягар”, “Я у глухому куті”, “Я нікому не потрібний”, – подібні слова мають насторожити близьких, бо від них – рукою подати до думок про су-їцид. Фраза “Візьми себе у руки” не спрацює: самостійно хворий із такого стану не вийде. Слід делікатно підказати йому звернутися до фахівця, порадити поспілкуватися з медичним психологом, психотерапевтом або психіатром. Усі ці фахівці є в нашій обласній психіатричній лікарні й інших лікарнях такого профілю (зокрема, у Молочанську чи Гуляйполі). Цілодобово діють телефони довіри: (061) 233-61-91 і (0612) 96-77-17, за цими номерами консультує і дає поради лікар. А в нашому відділенні (тел.: (061) 236-15-41) лікуємо депресії, тривожні стани, невротичні розлади, порушення адаптації з реакціями горя, порушення сну. Не варто боятися розголосу: пацієнтам з усієї області, хто звертається в нашу лікарню (у Запоріжжі – вул. Сєдова, 6 або Оріхівське шосе, 10-А), згідно із Законом України про психіатричну допомогу, ми гарантуємо повну медичну таємницю.

У ДЕПРЕСІЙ Є… позитивний бік: при легкій формі захворювання люди об’єктивніше оцінюють реальність. Ще Зігмунд Фрейд відзначав: “У меланхоліків гостріше око на істину”. А недавно американські вчені провели експеримент із комп’ютерною грою, яку в народі звуть “бродилкою”. Через півгодини гри її учасників попросили оцінити, скільки вони убили монстрів. Люди в депресії назвали цифри, близькі до реальних. Тоді як здорові -перебільшили свої досягнення у чотири-шість разів.

Віталіна МОСКОВЦЕВА