Дайджест реформ 20.02 – 26.02.2016: Поточна робота

Євроінтеграція. Запровадження безвізового режиму України із ЄС, схоже, відтерміновується. Формальна причина – Україна не виконала всі необхідні для набуття такого статусу умови.

Зокрема, парламент не запровадив електронний реєстр податкових декларацій, що відповідає стандартам ЄС – ключовий превентивний засіб, який має відбити бажання до корупції у чиновництва від мала до велика. Політики чіпляються за старе, але це минеться, бо європейські цінності все більше захоплюють душі та серця пересічних українців. За результатами дослідження, проведеного фондом «Демократичні ініціативи», половина населення країни переконана, що Україна виграє від приєднання до ЄС і майже стільки ж вважають себе європейцями. Кожен четвертий українець вважає, що членство в ЄС сприятиме проведенню внутрішніх реформ в України. Схоже, цю точку зору поділяють й окремі інвестори, які не тільки декларують, а й зобов’язуються публічно інвестувати в українську економіку. Саме так вчинила компанія Cargill, яка вже з дня на день розпочне будівництво нового зернового терміналу в порту «Південний». Вартість проекту – 100 млн дол. США. 

Управління державною власністю 

У реформі управління державною власністю – нові здобутки. Державні підприємства отримали не тільки нові органи управління, які створюватимуть за загальноприйнятими у світі підходами, але й нові підходи до оцінки та прогнозування фінансової діяльності. Цим відтепер опікуватиметься департамент, спеціально створений в складі Міністерства фінансів України. Його спеціалісти ретельно досліджуватимуть проекти фінансових планів державних підприємств й надаватимуть рекомендації, якими Кабмін керуватиметься при затвердженні. 

Антикорупційна реформа 

Слідом за суддями, детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) взялись за працівників прокуратури. 40 обшуків, 100 співробітників правоохоронних органів і кілька затриманих прокурорів – саме таких результатів очікує суспільство від НАБУ. 

Тим часом, Кабмін також зробив свій внесок в антикорупційну реформу та ухвалив постанову про утворення Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, здобутими корупційним шляхом. Для повноцінного запуску органу, однак, конкурсна комісія повинна якомога швидше призначити керівника та членів Агентства. 

Судова реформа 

Переатестація суддів показала перші результати. Вища кваліфікаційна комісія відсторонила першу суддю, яка не пройшла тестування із знання законодавства. Наразі на неї очікує повторне навчання в Національній школі суддів. Переатестацію мають пройти всі 8000 українських суддів. 

Дерегуляція 

Україна продовжує позбуватися радянської спадщини. З 1 січня 2017 року в Україні припиняє діяти більшість санітарних норм, запроваджених ще за часів СРСР. Відтак, підґрунтя для корупції, значно поменшає: саме застарілі санітарні норми, що не відповідали вимогам часу, ставали приводом для хабарництва. Норми, запроваджені після 1991 року, або такі, що регламентують безпеку громадського здоров’я, діятимуть й надалі. 

Скасування санітарних норм слідом за скасуванням майже 13 тисяч ДСТУ має суттєво полегшити умови ведення бізнесу в Україні. 

Реформа державних закупівель 

Кабінет міністрів України затвердив правила роботи електронних публічних закупівель ProZorro. Завдяки цим правилам, всі центральні органи влади своєчасно перейдуть на здійснення закупівель в електронному форматі. Правила визначають порядок взаємодії між ProZorro та іншими електронними майданчиками. Нагадаємо, що перехід відбуватиметься в два етапи – з 1 квітня електронні закупівлі почнуть великі державні замовники (міністерства та державні підприємства), а з 1 серпня – всі інші (комунальні, муніципальні підприємства тощо).