Імені видатної землячки

Імені видатної землячки

Оріхівська дитяча музина школа носить ім’я відомої оперної співачки ХХ ст. Марії Сокіл. Тут зібрано багато матеріалів про життєвий і творчий шлях нашої землячки, людини з нелегкою долею.
Музична школа знаходиться на вулиці К. Лібкнехта в Оріхові, а тепер за рішенням громади і міськради вулицю перейменовано —  вона називатиметься імені Марії Сокіл.
Марія Іванівна Сокіл народилась у 1902 р. в с. Жеребець (нині Кірове) Олександрівського повіту Катеринославської губернії. Виступала на сцені Катеринославського театру ім. Марії Заньковецької Харківської опери та Київської опери, вражаючи надзвичайно красивим, сріблястим голосом, легкою подачею звуку, музикальністю і артистизмом.
Разом з чоловіком талановитим музикантом, композитором, диригентом Антоном Рудницьким була змушена емігрувати
до Америки.
Жоден її концерт не проходив без виконання українських народних пісень, які вона дуже любила і широко пропагувала за рубежем.
Їхні сини Роман і Доріана стали відомими музикантами: перший — піаністом, другий – віолончелістом.
Подружжя постійно займалось благодійністю. У 1937 р. у США вони дали 23 концерти, а виручені кошти — 9 тис. дол. — патріоти передали на будівництво української лікарні у Львові, яка і досі функціонує. Після закінчення Другої світової війни подружжя пожертвувало українському народові на відбудову 10 тис. дол.

sokil
Сценічну діяльність Марія Сокіл завершила у 1958-му. Але відкрила приватну вокальну школу, де сама викладала спів, сприяла відкриттю Філадельфійської музичної академії.
Марія Іванівна приїжджала на батьківщину  у 1992 році. Колишню примадонну Київської опери запросили на 125-річчя театру, і вона знову вийшла на сцену. Публіка аплодувала їй стоячи. У 1995-му разом з синами М. Сокіл побувала на прем’єрі опери свого чоловіка «Анна Ярославна, королева Франції», з’їздила до Дніпропетровська, міста своєї юності, Запоріжжя і Кривого Рогу, зустрілась з родичами, відвідала могилу матері. Місце поховання її батька, Івана Васильовича сільського вчителя, невідоме: він став жертвою сталінських  репресій, реабілітований посмертно.
Марія Іванівна Сокіл померла у 1999 р.—на 97-му році життя.
У 2003-му до Оріхова приїжджав її син Роман Рудницький, який поділився спогадами про матір, виступив як піаніст на сцені районного будинку культури.

Тамара Курочкіна