Рік дебютів і національної єдності

Рік дебютів і національної єдності

На розширеному засіданні колегії Департаменту культури, туризму, національностей та релігій обласної державної адміністрації підбивали підсумки діяльності галузі культури та курортно-туристичної сфери за минулий рік.

Заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін наголосив на тому, що питання розвитку культури дуже важливе для нашого міста. Але, аби наш край процвітав, треба вкладати кошти. На наступний рік є багато планів. Це  відремонтувати якісно  заповідник о. Хортиця, художній музей, театр юного глядача. Тільки завдяки підтримці розвитку культури, на думку посадовця, ми зможемо побудувати розвинене суспільство.

Про те, яким був минулий рік для галузі культури нашого регіону, розповів директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко. 

Розповідаючи про фінансування галузі, Владислав Валерійович зазначив,  що загальна сума видатків за 2015 рік склала майже 378 млн.  грн., що на 16,5% більш попереднього року. Значна частина бюджету 2015 року була спрямована на захищені статті, що дозволило своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам галузі. Капітальні видатки у 2015 році зросли більш ніж у два рази і склали 25 млн. 864 тис. грн. По обласному бюджету витрати по капітальних видатках склали 6 млн. 231 тис. грн.

-З обласного бюджету на заходи п’яти регіональних програм було профінансовано 5 млн. 433 тис. грн. Вперше за 3 роки була профінансована Програма з охорони, збереження та розвитку музею-заповідника «Садиба Попова», що дозволило музею-заповіднику розробити план організації території закладу, провести реекспозицію існуючих музейних розділів, – зазначив директор Департаменту. – На жаль, ряд питань галузі культури не були підтримані на минулій сесії обласної ради. До Стратегії розвитку Запорізької області не ввійшов цілий блок «культурних питань». У тому числі й фінансування «Садиби Попова». І нонсенс у тому, що навіть перебуваючи з візитом у Німеччині і презентуючи там цей об’єкт, ми отримали розуміння і підтримку у його розвитку від наших закордонних друзів…

Разом з тим, Владислав Мороко зазначив, що у минулому році завдяки підтримці обласної влади і депутатського корпусу все ж вдалося вирішити чимало нагальних питань розвитку галузі.

Далі посадовець детальніше зупинився на питаннях покращення матеріально-технічної бази закладів культури, підвищення енергоефективності, а також на діяльності закладів культури та культурно-освітніх установ.

Особлива відповідальність за збереження і розвиток культури в регіоні покладається на заклади мистецтва та культурно-освітні установи, які є носіями національної ідентичності. Цю важливу роботу забезпечують 408 закладів культури клубного типу, з яких 367 – у сільській місцевості.

Установами культури клубного типу в минулому році проведено понад 50 тисяч культурно-мистецьких заходів, які відвідало понад 5 мільйонів чоловік. Найбільш активно працювали в минулому році клубні заклади та методичні служби Мелітопольського, Приморського, Оріхівського, Пологівського районів.

Позитивний вплив на культурне життя області надає фестивальний рух. За підтримки облдержадміністрації, Департамент забезпечив проведення понад 20 міжнародних, всеукраїнських та регіональних фестивалів, започатковано обласний новорічно-різдвяний фестиваль. Також проведено культурно-мистецькі акції «Запорізькі обереги», «Патріотична весна», «Любов милосердствує» за участю дружини та дітей Президента України Петра Порошенка.

Плідно працюють і розвиваються сьогодні театрально-видовищні заклади області. Завдяки підтримці Департаменту та стабільності дотаційного фінансування  театрально-видовищні установи області перевиконали основні показники 2014 року по кількості вистав та концертів на 4,5 %, кількості відвідувачів – 3,7 %, гастрольних та виїзних заходів – 78%, нових постановок -7%, доходу від основного виду діяльності – 30,6%.

За підтримки Департаменту обласними театрами та філармонією були створені всі умови щодо втілення різножанрових театральних та музичних проектів, які відповідають зразкам європейського та світового рівня. Значимими культурними подіями минулого року для області стали: прем’єри театралізованого дійства обласної філармонії за оперою С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», показ якої відбувся у фольклорно етнографічному комплексі «Кінний театр «Запорозькі козаки» на о. Хортиця та Співочому полі Печерського ландшафтного парку у м. Києві, фольк-мюзиклу «Покровський ярмарок» до Дня українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці, спільного проекту академічного симфонічного оркестру та обласного театру ляльок «Лялькова феєрія», вистав «Україна – це ми» академічного обласного театру юного глядача, «Кайдашева сім’я» І. Нечуй-Левицького та театралізованого концерту «З любов’ю до України» академічного театру  ім. Магара.

Рік дебютів і національної єдності 1

Важливою складовою інформаційного та освітнього простору є діяльність бібліотек області.  Бібліотечним обслуговуванням охоплено 501,4 тис. чоловік, у тому числі 164,1 тис. – у сільській місцевості. Бібліотечний фонд складає 8 млн. примірників. Протягом 2015 року надійшло 145,97 тис. примірників за державними програмами. 

Акцентував увагу Владислав Мороко і на взаємодії з громадськими організаціями національних громад регіону. У рамках виконання Програми підтримки розвитку культур національних меншин у Запорізькій області на 2013-2017 роки протягом 2015 року за підтримки Департаменту національно-культурними товариствами проведено ряд заходів: Форум інтеркультурних міст України; фестиваль татарської культури «Сабантуй»; презентація «Національного подвір’я» в межах VІ Всеукраїнського козацького фестивалю «Покрова на Хортиці»; XІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України» та багато інших.

Активно працює Координаційна рада громадських об’єднань національних меншин при голові облдержадміністрації, до якої ввійшли представники 23 національно-культурних товариств. 

Запорізькі національні громади за підтримки Департаменту активно розвивають міжнародні зв’язки. Так, у рамках обласної програми  13 червня 2015 року відбувся XII фестиваль литовської пісні і танцю за участю творчих колективів із Запорізької області, м. Києва, м. Дніпропетровська та Литовської Республіки. А у травні у регіоні широко відзначалися дні польської культури. Генеральний консул Республіки Польща Станіслав Лукасік зустрівся з представниками польської діаспори у Запоріжжі. Серед запланованого – у 2016 році у Запоріжжі планується будівництво меморіального комплексу на місці колишнього концтабору для польських військовополонених початку ІІ Світової війни та відкриття меморіальної дошки колишньому міському голові м. Олександрівська Феліксу Мовчанівському. 

На сьогодні у Запорізькій області налічується 43 релігійних напрями і течії. Діє неформальне об’єднання християнських церков – Духовна рада християнських церков, яка об’єднує громади УПЦ КП, РКЦ, УГКЦ, більшості протестантських громад, актив яких провів у вересні резонансну для Запоріжжя подію – багатотисячну ходу проти абортів – «Марш за життя».

За ініціативою Департаменту вперше протягом 19 грудня – 19 січня національно-культурні товариства та представники християнських конфесій взяли участь у обласному новорічному різдвяному фестивалі у м. Запоріжжі.

-Представники національних громад і релігійних напрямів і течій нашого регіону чи не найпершими виступили на захист України та її незалежності і цілісності, за що ми щиро вдячні нашим землякам, які хоч і різних національностей, але єдині у прагненні до єдності і миру, – наголосив Владислав Мороко.

В центрі уваги – патріотичні проекти

Як повідомив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко під час розширеного засідання колегії Департаменту, з метою вшанування пам’яті героїв АТО, підтримки української армії закладами культури організовано і проведено різнопланові заходи: виставки, виїзні концерти, благодійні акції. 

Рік дебютів і національної єдності 2

-У 2015 році ми започаткували знакову культурно-мистецьку акцію «Передчуття», у проведенні якої взяли участь Запорізьке міське об’єднання художників «Колорит», обласні художній і краєзнавчий музей, художники, літератори, – говорив посадовець. – Акція тривала у Запорізькому обласному художньому музеї. Розпочалася вона відкриттям виставки художніх робіт, створених у період Революції Гідності та Антитерористичної операції на сході України під назвою «Передчуття. Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013-14 років». Завершилася акція презентацією однойменного каталогу. Крім того, у 2015 році в обласному краєзнавчому музеї створено експозицію «АТО: війна за незалежність», започатковано «Дні Героя» – зустрічі з військовими-учасниками АТО тощо. У вересні 2015 року музеї області брали участь у IV Всеукраїнському музейному фестивалі «Музей і діти: дитячі програми, центри, музеї» в м. Дніпропетровськ. Друге місце в конкурсі «Мистецтво музейної експозиції» зайняла виставка «Вже дорослі» обласного краєзнавчого музею.

Департаментом та обласними закладами проведено значну організаційно-творчу роботу в рамках патріотичних проектів Міністерства культури України «Зброя культури» та «Бібліотека українського воїна», обласного благодійного телевізійного марафону до Дня захисника України, під час якого зібрано благодійні внески майже півмільйона гривень. Академічним обласним театром юного глядача забезпечено проведення гастролей у мм. Краматорськ, Артемівськ, Слов’янськ Донецької області.

-Світовий досвід переконливо свідчить, що ті держави, які в найскладніші кризові періоди свого розвитку проводили зважену, послідовну політику у сфері культури, в найкоротші терміни, з мінімальними витратами досягали значних успіхів у проведенні економічних, політичних і соціальних реформ і швидко піднімалися до рівня високорозвинених країн. І, навпаки, недбайливе ставлення до культури прирікає суспільство на жалюгідне існування і відставання від цивілізованого світу. Зрештою, як показує досвід, у найважчі часи конфліктів і воєнних протистоянь фронтові концерти і взагалі культура необхідні захисникам країни не менше, ніж зброя, – наголосив Владислав Мороко.

Олена МУХА