Садиба Попова – прибуткове бідне місце

1 березня в Запорізькій ОДА пройшов брифінг директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Владислава Мороко та директора Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиби Попова» Валерія Стойчева. Тема – майбутній розвиток заповідника, його реконструкція та фінансування. 

«Культура – це розвиток нації, – заявив Владислав Мороко. – Ми рятуємо те, що на грані знищення. Враховуючи той факт, що Україна взяла курс на європейську інтеграцію, даний туристичний об’єкт повинен бути максимально збереженим та розвиватися надалі… Для реконструкції даного архітектурного місця, вперше за останні 5 років було виділено 550 тисяч гривень. Ситуація і наразі є критичною, туристичний центр повинен бути врятованим, адже він є одним з найважливіших історико-культурних місць області. Для повної реставрації необхідно більш ніж 30 мільйонів гривень, для бюджету занадто великі гроші. Тому ми звертаємося за допомогою до іноземних колег, які погоджуються підтримати цей проект – відродження «Садиби Попова». Однак для того, щоб залучити інвестиції, нам необхідно мати проектно-кошторисну документацію. На її виготовлення потрібна сума в 4 мільйони гривень. Необхідні гроші ми просимо у депутатського корпусу та розраховуємо на розуміння з їхнього боку».

В свою чергу, Валерій Стойчев акцентував увагу, що на разі робиться все можливе, аби підтримувати зовнішній вигляд заповідника, але багато приміщень потребують капітального відновлення. «Садиба Попова» приносить дохід, – сказав директор – але для підвищення кількості відвідувачів і туристів її необхідно привести до ладу. Вже по новому облаштована виставкова зала, яка надалі буде використовуватися в якості конференц-залу. Реекспозиція чекає і на інтер’єрну кімнату в стилі ХІХ століття, а також освітлення та облаштування підвалу для проведення тематичних екскурсій.

В найближчому майбутньому при підтримці волонтерів будуть ліквідовані з території садиби туалети та смітники, через які заповідник втрачає композиційний вигляд.

Тетяна Тимошенко
Віталій Розкаряка