Прокуратура Запорізької області – підсумки за 2015 рік

Прокуратурою Запорізької області у межах повноважень, визначених статтею 121 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2015 року вжито комплекс заходів, які в цілому сприяли підвищенню ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, належному виконанню покладених на органи прокуратури функцій та завдань в умовах законодавчих змін та реформування органів прокуратури. 

Черговим кроком реформування органів прокуратури стало припинення діяльності шляхом реорганізації міських, районних та міжрайонних прокуратур та утворення з 15.12.2015 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у структурі прокуратури Запорізької області 7 місцевих прокуратур – Запорізьких місцевих прокуратур №№ 1,2, 3, Бердянської, Мелітопольської, Енергодарської, Токмацької місцевих прокуратур.

Вжиті прокуратурою у координації з іншими правоохоронними органами заходи, серед інших факторів, позитивно вплинули на ефективність роботи у боротьбі зі злочинністю.

Так, зменшилась кількість умисних вбивств (з 120 до 97), розбоїв (з 269 до 259), вимагань (з 56 до 24). Спостерігається тенденція до зменшення рецидивних проявів, а також злочинів, вчинених у громадських місцях та у стані сп’яніння.

Забезпечено належне процесуальне керівництво під час досудового розслідування слідчими органів Національної поліції (міліції) низки актуальних кримінальних проваджень.

Так, до суду направлено обвинувальні акти відносно 14 осіб за фактами вчинення викрадення та вбивства людей, розбійних нападів, викрадення автомобілів та інших злочинів озброєним злочинним угрупуванням на території м. Маріуполя Донецької області.

За активної позиції прокуратури області до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна засуджено керівника кредитної спілки, яким вчинено розтрату більш ніж 8 мільйонів гривень, які належали членам вказаної спілки. Внаслідок злочинної діяльності керівництва спілки розтрачено грошові кошти понад 300 вкладників, переважна більшість з яких пенсіонери.

Роботу оперативних підрозділів УСБУ в області зорієнтовано на викриття злочинів проти основ національної безпеки України та громадської безпеки, як результат обвинувальні акти у 17 кримінальних провадженнях цієї категорії направлено до суду.

Зокрема, завдяки злагодженій роботі правоохоронних органів скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно членів диверсійно-розвідувальної групи, які 06.02.2015 на залізничній колії станції Запоріжжя-Ліве намагалися скоїти диверсію з наступним сходом з рейок та перекиданням потягу.

У минулому році правоохоронними органами області виявлено 6 злочинних угруповань, які розслідувано та направлено до суду.

За результатами судового розгляду кримінальних проваджень цієї категорії до відповідальності притягнуто 11 осіб.

Протягом 2015 року правоохоронними органами області до суду спрямовано 56 обвинувальних актів щодо корупційних кримінальних правопорушень, більша половина з яких – за фактом одержання неправомірної вигоди.

До кримінальної відповідальності за вчинення корупційних злочинів притягнуто 16 працівників органів внутрішніх справ, 2 – податкової міліції, 2 – державної фіскальної служби, 2 – пенітенціарної служби, 5 державних службовців, 4 посадові особи органів місцевого самоврядування, 2 депутата міської та сільської рад, 10 посадових та службових осіб інших органів державної влади тощо.

У минулому році у кримінальних провадженнях цієї категорії судами постановлено обвинувальні вироки щодо 46 осіб.

За апеляцією прокуратури області забезпечено засудження до реальної міри покарання державного службовця 4 категорії – керівника структурного підрозділу облдержадміністрації (перший з двох у державі випадків), якого викрито у хабарництві.

Так, 11.02.2015 апеляційним судом Запорізької області за результатами розгляду апеляційної скарги державного обвинувача ухвалено обвинувальний вирок відносно колишнього начальника управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, якого визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та призначено реальну міру покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати відповідні посади строком на 2 роки, з конфіскацією майна та з позбавленням рангу державного службовця. Касаційною інстанцією вирок суду залишено без змін, правопорушник наразі відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

Активно використовуються в цій сфері адміністративно-правові заходи впливу. Зокрема, за результатами судового розгляду протоколів про вчинення адміністративних корупційних правопорушень до відповідальності притягнуто 67 осіб. Серед притягнутих до відповідальності – 10 працівників органів місцевого самоврядування, один з яких 3 категорії (всього 7 по державі), 30 депутатів місцевих рад, 5 держаних службовців (усі працівники райдержадміністрацій), 1 працівник органу внутрішніх справ, по 3 правопорушника викрито в органах державної фіскальної та пенітенціарної служб.

Слідчим відділом прокуратури області до суду скеровано 61 обвинувальний акт. 

Повідомлено про підозру 16 працівникам органів внутрішніх справ, 2 – державної фіскальної служби, 4 – пенітенціарної служби.

Особлива увага приділялась розслідуванню актуальних кримінальних проваджень, у тому числі стосовно високопосадовців, щодо контрабанди особливо небезпечного наркотичного засобу та торгівлі зброєю.

Зокрема, прокуратурою області скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно високопосадовця – колишнього Запорізького міського голови Сіна О.Ч.

Активно використовуються новели кримінального процесуального законодавства, у тому числі щодо заочного розслідування та судового розгляду стосовно осіб, оголошених в розшук. Вперше у державі за результатами спеціального розслідування до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за підозрою колишнього начальника ГУМВС України в області. Також до суду спрямовано обвинувальні акти ще у 2 кримінальних провадженнях зазначеної категорії.

Завдяки злагодженій роботі процесуальних керівників та слідчих прокуратури області у розумні строки забезпечено притягнення до кримінальної відповідальності осіб, що вчинили злочини стосовно учасників мирних акцій протесту під час Революції Гідності, зокрема, під час розгону запорізького Майдану.

Так, вироком суду визнано винним колишнього голову Запорізької обласної ради Межейка В.І. в організації масових заворушень та призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробуванням на строк 3 роки та забороною займати посади в органах місцевого самоврядування строком на 3 роки. Ухвалою цього ж суду кримінальне провадження відносно колишнього голови Запорізької обласної державної адміністрації Пеклушенка О.М. закрито у зв’язку зі смертю обвинуваченого.

Протягом 2015 року судами за участю державних обвинувачів з постановленням вироку розглянуто 4 155 кримінальних проваджень та 18 кримінальних справ, направлених до суду згідно з КПК України в редакції  1960 року. Стабільно високим є рівень апеляційного реагування у кримінальних провадженнях (91%) та у кримінальних справах (100%).

На території області функціонують 6 виправних колоній різного рівня безпеки, 2 арештні доми, 1 слідчий ізолятор та 1 установа виконання покарань максимального рівня безпеки з функцією слідчого ізолятора, спеціалізовані міжобласні психіатрична і протитуберкульозна лікарні В цих установах на кінець року утримувались та відбували покарання 4 749 осіб.

Вжитими упродовж року заходами вдалось вплинути на рівень злочинності в установах виконання покарань, який знизився майже у тричі       (з 35 до 12 злочинів). 

За втручання органів прокуратури області поліпшені матеріально-побутові та медико-санітарні умови тримання ув’язнених та засуджених.

Вирішено проблему переповнення слідчих ізоляторів. При плановому наповненні 1 332 особи, на кінець року в них утримувався 791 ув’язнений.

У ході виконання оперативними підрозділами установ виконання покарань та обласного управління ДПтСУ вимог законодавства з питань протидії корупції, у 2015 році спільно з органами прокуратури встановлено             2 факти вчинення кримінальних правопорушень у сфері корупції.

Зокрема, викрито факт вимагання та отримання одним із посадовців установи виконання покарань області неправомірної вигоди в сумі 33 тис. грн. за ненаправлення повідомлення до правоохоронних органів про крадіжку металу зі складу, а також не ініціювання питання щодо зміни умов відбування покарання засудженому. Обвинувальний акт відносно вказаної особи за                          ч. 3 ст. 368 КК України скеровано до суду.

Загалом, за результатами прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях внесено 404 документа реагування, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 367 правоохоронців.

У 2015 році значно підвищено ефективність захисту інтересів громадян та держави у судовому порядку.

Так, органами прокуратури області пред’явлено позовів та заяв на загальну суму 678 млн. грн., задоволено 694 позови на суму 289 млн. грн.

 В інтересах громадян пред’явлено позовів (заяв) на суму 3,3 млн. грн., судами задоволено 240 позовів на суму 2,4 млн. грн.

На захист інтересів держави пред’явлено позовів на суму                        671 млн. грн. 

Зокрема, у квітні 2015 року апаратом прокуратури області пред’явлено позов в інтересах держави до ПАТ «Уманьавтодор» про стягнення бюджетних коштів у сумі майже 314 млн. грн. за договором про закупівлю робіт з будівництва автотранспортної магістралі через р. Дніпро в                                  м. Запоріжжя. У зв’язку зі складністю справи її розгляд ще триває.

Наразі судами розглянуто та задоволено 388 позовів вказаної категорії на суму 286 млн. грн.

Прокурорами ефективно застосовувались представницькі повноваження на захист інтересів держави у сфері державної та комунальної власності. У вказаній сфері пред’явлено позовів на суму майже 40 млн. грн., судами вже задоволено 34 позови на 12,6 млн. грн.

Прокурорську діяльність у сфері земельних відносин переорієнтовано на вирішення ключових для регіону проблем з таких актуальних питань, як збереження та використання земельних ресурсів, насамперед земель історико-культурного, сільськогосподарського призначення, водного та лісового фондів. Органами прокуратури області на вказаному напрямку пред’явлено позовів на суму майже 310 млн. грн., судами задоволено 286 позовів на суму 270 млн. грн. За втручання органів прокуратури області заходами представницького характеру попереджено незаконне надання земель площею 328 га.

Завдяки активної участі прокурів у справах, порушених за позовами інших осіб, поновлено інтереси держави на суму 1,6 млрд. грн.

За документами представницького характеру судами апеляційної та касаційної інстанцій скасовано незаконні судові рішення на суму понад                        40 млн. грн.

Протягом 2015 року виконано рішень на суму 267 млн. грн. Рівень виконання склав 100%. Державі та територіальним громадам повернуто 848 га земель вартістю майже 250 млн. грн. До бюджетів усіх рівнів повернуто майже 4 млн. грн. 

Значно активізовано діяльність з представництва інтересів дітей та держави у сфері охорони дитинства. Прокурорами пред’явлено 71 позов на суму маже 6 млн. грн.

Особлива увага приділялась питанням забезпечення житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За прокурорського втручання на підставі судових рішень за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, зареєстровано права власності на спадкове майно після смерті батьків, захищено їх житлові та майнові права на суму майже 1,2 млн. грн.

Так, рішенням суду задоволено позов колишнього прокурора Чернігівського району про визнання за неповнолітнім в порядку спадкування за законом права власності на спадкове майно – земельну ділянку (пай) загальною площею 3,2 га та вартістю майже 102 тис. грн., яка належала померлому батькові. Наразі судове рішення виконано, за дитиною зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку. 

З метою недопущення порушення конституційних прав дітей на безпеку життя до суду направлено 11 адміністративних позовів про зобов’язання органів місцевого самоврядування вжити заходи щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях поблизу дитячих навчальних закладів, з яких 7 позовів вже розглянуто та задоволено. Рішення по цим справам набрали законної сили та виконані. Органами місцевого самоврядування встановлено необхідні дорожні знаки поблизу закладів освіти з метою забезпечення безпечного перетинання вулиць дітьми на шляху до шкіл. Інші 4 позови судом ще не розглянуті.

Не залишили поза своєю увагою прокурори й факти порушень законодавства при користуванні приміщеннями та земельними ділянками, що належать навчальним закладам.

Так, рішенням господарського суду Запорізької області задоволено позов колишнього прокурора Веселівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Запорізькій області до КЗ «Калінінська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради» та одного з фермерських господарств про повернення навчальному закладу земельної ділянки площею 30 га вартістю понад 800 тис. грн., яка набута суб’єктом господарювання без достатніх правових підстав.

Загалом у минулому році поновлено права більше 3 тисяч дітей.

Забезпечено належний рівень роботи з особистого прийому та розгляду звернень громадян. До органів прокуратури області надійшло понад 17 тисяч звернень, з яких 9,5 тисяч вирішено по суті. За результатами розгляду задоволено 330 звернень на загальну суму понад 165 млн. гривень.

Зокрема, соціально-незахищені верстви населення звертались до органів прокуратури області за представництвом своїх інтересів в суді щодо відшкодування нарахованої, але не виплаченої заробітної плати. Також задовольнялись звернення пенсіонерів про стягнення з кредитних спілок коштів за договорами внеску. 

Належна увага приділялась особистим прийомам громадян. Так, органами прокуратури області прийнято майже 6,5 тисяч громадян.

Організовано 117 особистих прийомів прокурором області, з них 20 – виїзних.

Прес-служба прокуратури Запорізької області