Безоплатна правова допомога – для представників соціально вразливих верств

Про реформування територіальних органів юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги населенню, розширення системи он-лайн послуг розповіли запорізьким журналістам на прес-конференції начальник головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Андрій Данов, його заступники Сергій Нікітенко, Тетяна Мехтієва і директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Павло Наливайко.

На прес-конференції було багатолюдно – питання, запропоновані до обговорення, є актуальними не тільки для запорожців, а й для тисяч переселенців, які тимчасово проживають в нашій області.

Сергій Нікітенко, зокрема, зазначив один з важливих новведеній: тепер, поряд з державними реєстраторами реєструвати нерухоме майно та бізнес можуть нотаріуси та акредитовані суб’єкти господарювання. Крім того, зараз бізнес можна зареєструвати де завгодно на території України, а нерухоме майно – на території області. Також введена і система он-лайн послуг Мін’юсту.

Про систему безоплатної правової допомоги населенню розповів журналістам Павло Наливайко. У Запорізькій області безкоштовна правова допомога в кримінальному впровадженні надається з 1 січня 2013 року, а в цивільних та адміністративних справах – з 1 липня 2015 року. Для цього з пілотним проектом були відкриті чотири центри: два в обласному центрі, в Бердянську і в Мелітополі.

За час роботи Запорізького регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги було видано більше шести тисяч доручень адвокатам, які співпрацюють з центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Це в тих випадках, коли людину затримували в зв’язку з підозрою у вчиненні кримінального злочину, або адміністративного порушення, у разі вмісту затриманого під вартою, а також, якщо людина заявляла, що у нього немає коштів на адвоката. У минулому році на відшкодування виплат адвокатам з бюджету регіонального центру було переведено 6500000 грн. “, – Зазначив директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Запорізькій області Павло Наливайко.

Найближчим часом в області планують відкрити 17 спеціальних бюро правової допомоги. Людям будуть роз’яснювати норми чинного законодавства, консультувати з найрізноманітніших правових питань, надавати доступ до он-лайн сервісів Міністерства юстиції України, а в подальшому – і он-лайн ресурсів всіх органів влади. Надаватимуть також і вторинну юридичну допомогу (надавати адвоката за рахунок держави для соціально незахищених верств населення), – зазначив начальник Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області Андрій Данов.

З нововведень, що вже завоювали популярність, можна вважати видачу свідоцтв про народження дітей відразу після їх народження. Як сказала Тетяна Мехтієва, їх тепер можна отримати на другий день прямо в пологовому будинку. Такою послугою, починаючи з 22 грудня 2015 року, в Запоріжжі вже скористалося понад півтисячі людей.

Врегульована також процедура реєстрації дітей, народжених на окупованій території Донецької та Луганської областей, і в Криму. А також реєстрації про смерть. Громадяни, які приїхали з цих територій, звертаються в будь-який суд, в будь-який ЗАГС, і в той же день їх заява розглядається і виносить рішення.

Вирішено і питання апостилювання – міжнародної форми засвідчення підпису та документів. Тепер це роблять в кожному обласному центрі, а не тільки в Києві, що значно швидше і обходиться людям дешевше.

З’явилася навіть така можливість подачі онлайн-заяв про одруження або розлучення.

Як відзначали всі виступаючі, головне завдання реформування територіальних органів юстиції – це не тільки забезпечення доступності правової допомоги населенню, але і ломка порочної практики корупційного вирішення юридичних питань у неправовий спосіб.

Крім того, і юристи, і журналісти були одностайні в тому, що запорожці й самі повинні бути юридично грамотним і активними у відстоюванні своїх прав. Тому так важлива співпраця юристів зі ЗМІ в цих питаннях. В кінці обговорення було запропоновано розробити програму такого співробітництва.