Науковці з інституту Скриппса виявили клітини, яким під силу впоратися з ВІЛ

Вчені з науково-дослідного інституту Скриппса (Scripps Research Institute) встановили, що в організмі майже кожної людини є імунні клітини, яким під силу впоратися з ВІЛ. Матеріал з результатами дослідницької роботи опублікований в журналі Science.
Відомо, що деякі люди, інфіковані ВІЛ, здатні виробляти антитіла, які ефективно нейтралізують багато штамів небезпечного вірусу. Щоб змусити організм здорової людини виробляти необхідні антитіла, потрібно провести імунізацію за допомогою спеціальних білків вірусу – імуногенів (антигенів).
Успіх імунізації залежить від здатності імуногена зв’язуватися зі спеціальними клітинами – В-лімфоцитами, активуючи їх і примушуючи виробляти антитіла. Дослідники встановили, що більшість людей має “зародкові” клітини-попередники, здатні синтезувати антитіла класу VRC01, необхідні для боротьби з ВІЛ.
Пріоритетним завданням вчених являється розробка імуногену, який би мав можливість зв’язатися саме з необхідними B-лімфоцитами, що потенційно відповідають за імунітет проти ВІЛ. Для цього імуноген має бути дуже специфічним, оскільки потрібні клітини-попередники дуже рідкісні серед усіх інших B-лімфоцитів.
Раніше імунологи синтезували білок-імуноген, який отримав назву EOD – GT8 60mer. У клінічних дослідженнях на мишах тварини, вакциновані білком, виробляли антитіла VRC01-класу. Якщо EOD – GT8 60mer викличе схожу реакцію і в людях, то потрібно буде розробити ще декілька імуногенів, які разом викличуть синтез широкого спектру антитіл, здатних боротися з вірусом імунодефіциту.
Кілька днів тому журнал Scientific Reports опублікувам статтю, в якій генетики продемонстрували здатність технології CRISPR/Cas9 видалити вірусні гени ВІЛ із заражених Т-лимфоцитів, які зазвичай вражає вірус. Результати дослідження можуть допомогти в розробці нових методі терапії хворих на СНІД.