“Театр пригноблених” вчить мати гідність і знаходити порозуміння

У Запоріжжі переселенці та місцеві створили форум- виставу про спільні проблеми і влаштують покази у Бердянську, Мелітополі та Гуляйполі.

Форум-театр — це вид діалогового мистецтва, де актори ставлять питання   і загострюють проблеми , але вирішення  шукають разом з глядачами. Кожен глядач має змогу змінити хід подій не лише через слова, а й через дію.

10 квітня у Запоріжжі, у клубі “Zima Project” відбулася прем’єра форум-вистави про життя і стосунки між людьми — різними за своїм світоглядом і сприйняттям навколишнього середовища, і про те, як їм порозумітися в умовах нинішніх екстремальних обставин, фактично мова — про  побудову миру та сильних громад.

Форум-постановку на семінарі, що тривав  8-10 квітня,  за  методикою  “Театр пригноблених” створили  жителі Запорізької області — з Мелітополя, Бердянська і Запоріжжя спільно з переселенцями із зони АТО на Донбасі.  “Театр пригноблених”- це всесвітній ненасильницький естетичний рух, який шукає миру та непасивності. Пригноблені у розумінні прихильників цього руху –  це особи або групи, які через соціум, культуру, політику, економіку, расу, сексуальність або у інший спосіб були позбавлені свого права на діалог або у будь-який спосіб послаблені у можливості користуватися цим правом, а відтак, позбавлені гідності. Тож у запорізькій виставі  про те, що учасники семінару вважають актуальним і надважливим для утвердження власної гідності.  Звичайні люди –  пересічні громадяни на певний час перевтілилися у сценаристів і акторів своєї вистави. Особисті історії учасників не тільки надають реалістичність тому, що відбувається на сцені, а й допомагають в дослідженні піднятих ними проблем, в пошуку причин їх системності. 

– Наша вистава про те, як зберегти в собі Людину, – поділилася власними думками і переживаннями молода учасниця заходу- студентка  Запорізького музичного училища Олександра Зворигіна. – Моя героїня ( роль другого плану) — це я сама і є, така  як у житті. Моя патріотична налаштованість стає для мене тим виміром, через який я сьогодні оцінюю всіх людей, перш ніж  пустити їх в своє серце. Але це серце розривається на шматки, коли  стається так, що моя подруга- найрідніша для мене душа закохується у хлопця, вимушеного переселенця  з Донбасу, який не розділяє моїх поглядів, і більше того, демонструє повну байдужість до того, що відбувається у зоні АТО. Ми всі проживаємо на сцені ті ситуації, які імовірно могли трапитися із кожним  з нас у житті. Обговорюємо свої почуття і вчинки,спільно шукаємо вихід  і так вчимося толерантності, а точніше — людяності.

Семінар та виставу провели київська громадська організація “Театр для діалогу” у співпраці з першим антикафе Бердянська “Час Є” в рамках проекту “Сприяння миру через діалог мовою театру”. Ведучими – “джокерами” – семінару з “Театру пригноблених” виступили  представник  громадської організації  “Театру для діалогу” Ніна Ходорівська з Києва та практик методики Алла Мельничук з Бердянська.

– Як будувати діалог та довіру для розвитку сильних громад у вашому місті? Як вирішувати конфлікти та непорозуміння мирним шляхом? Як зменшити внутрішнє та зовнішнє напруження навіть у такі складні часи, як наші? Наш досвід показує: відповіді на ці питання існують, і їх багато. Запрошуємо всіх до діалогу мовою театру, – заявляє “джокер” семінара та вистави, член громадської організації “Театр для діалогу” Ніна Ходорівська.

Після прем’єри в обласному центрі вистава відправиться на гастролі Запорізькою областю і буде показана в Бердянську, Мелітополі і Гуляйполі. Про дати, час і місце організатори повідомлять додатково.

“Ми вже бачимо чималий інтерес до “Театру пригноблених” у Запорізькій області. Заявки для участі в семінарі подали 82 людини, хоча місць усього 18. На щастя, ми будемо показувати форум-виставу в кількох містах, то ж у всіх, хто цікавиться, буде можливість долучитися, – підкреслює координаторка проекту “Сприяння миру через діалог мовою театру” Оксана Потапова.

Проект в рамках діяльності Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI) фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

В рамках проекта “Сприяння миру через діалог мовою театру” “Театр для діалогу” проводить низку подій у Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській та Донецькій областях. Групи, в яких працюють разом місцеві та переселенці, створюють спільно форум-вистави, кожну з яких показують по чотири рази – як в обласному центрі, так і в невеликих населених пунктах.

Ініціатива «Театр для діалогу» була заснована в лютому 2014 року як рух солідарності з протестувальниками Майдану та як альтернатива насильству у відповідь на кризу в Україні. В якості громадської організації “Театр для діалогу” було зареєстровано на початку 2015 року. Сьогодні «Театр для діалогу» – це українська неприбуткова громадська організація, яка працює з громадськими та профспілковими активістами, а також представниками різних дискримінованих груп та людьми, що прагнуть до соціальних іновацій. На заходах ГО “Театр для діалогу” ці люди мовою театру обговорюють пригноблення, з якими вони стикаються, і разом знаходять індивідуальних стратегій та системних рішень для актуальних проблем.