Гуляйпільці обирають варіанти об’єднання територіальних громад району

Днями у залі засідань РДА відбулось чергове засідання районної робочої групи з підтримки та впровадження заходів з добровільного об’єднання  територіальних громад району за участі голови районної ради Анатолія Клешні, першого заступника голови райдержадміністрації, голови робочої групи Людмили Гришаєвої.

До складу робочої групи увійшли голови міської, сільських та селищної рад району, депутати обласного, районного та місцевих рівнів, спеціалісти  структурних підрозділів районної державної адміністрації та лідери громадської думки, які переймаються питаннями розвитку району. 

На попередніх засіданнях неодноразово наголошувалось, що  громади можуть об’єднуватись на власний розсуд, але справжнього сенсу набуває ця реформа, коли громади об’єднуються згідно із Методикою та Перспективним планом формування громад. Лише такі об’єднані територіальні громади (далі – ОТГ) одержують повноваження на рівні міст обласного значення, прямі бюджетні відносини з державою,  різнобічну фінансову підтримку.  Тому такими, що відповідають вимогам держави, є варіант Гуляйпільської та Полтавської громад або однієї Гуляйпільської громади на базі всіх рад району (див. карту). 

В процесі обговорення  було знову підняте питання, чому не розглядається варіант трьох чи чотирьох громад. З таким баченням виступили міський голова Олексій Неміч, депутат райради Володимир Щербина, представник Успенівскої громади Олександр Каліберда.  

Такі варіанти обговорювались на  аналогічному засіданні два місяці тому – варіант трьох громад: Залізничної (Залізнична селищна, Петрівська, Верхньотерсянська, Воздвижівська, Долинська, Мирненська, Комсомольська сільради),  Гуляйпільської (Гуляйпільська міська, Дорожнянська, Червоненська, Рівнопільська, Добропільська сільради) та Полтавської (Успенівська, Новомиколаївська, Темирівська, Полтавська, Малинівська, Новозлатопільська, Любимівська та Приютненська сільради).  Тоді територіям було рекомендовано обговорити це на місцях та подати власне бачення щодо ОПТИМАЛЬНО можливого варіанту об’єднання громад для включення до Перспективного плану. 

Було зазначено, що питання перспективної Залізничної ОТГ не виноситься на розгляд лише тому, що за цей період там відбулось ініціювання добровільного об’єднання, яке  не було підтримане сесією Залізничної селищної ради. А з 6 територій, що повинні були до неї війти,  2 – за такий варіант об’єднання, інші 4 направили до райдержадміністрації пропозиції щодо однієї  Гуляйпільської громади, як оптимального варіанту для включення у Перспективний план.

Маємо такі результати обговорення на місцях пропозицій щодо Перспективного плану: із 20 територій Гуляйпільського району 14 – за одну Гуляйпільську громаду на базі всіх рад району, 6 – інші варіанти (в т. ч. 3 громади, або ж інше бачення). 

Якщо брати в розрізі перспективних –  Гуляйпільської та Полтавської ОТГ, то з 12 рад, що входять до Гуляйпільської ОТГ –  9 територій  за одну Гуляйпільську на базі всіх рад району, а з 8 рад, що входять до прогнозованої Полтавської ОТГ, – 5 територій також за одну громаду. 

При цьому деякі території вказували бажаний варіант об’єднання у тому разі, якщо зміниться законодавство і об’єднання буде відбуватись у  примусовому порядку.

Своє бачення і мотивацію щодо оптимального варіанту об’єднання в одну Гуляйпільську громаду висловили голова районної ради Анатолій Клешня, депутат райради Олександр Черненко,  заступник начальника відділу Держземагенства у Гуляйпільському районі Микола Васильєв, на попередніх  зібраннях  досить  активно таку ж думку висловлював депутат райради Микола Новохатько.

Під час засідання начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Роман Бут та головний лікар КЗ «Гуляйпільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Аліна Кучеренко порушили  питання функціонування сфери освіти та охорони здоров’я під час утворення об’єднаних територіальних громад. Заступник головного лікаря ЦРЛ Тетяна Скрипак  зазначила,  що медицина вторинного рівня  залишається на місці, а  управління нею не відноситься до компетенції громади. Головний архітектор району  Світлана Плющій  зупинилась на питанні, яким саме  чином території можуть відстоювати свої інтереси і не боятись того, що всі кошти залишаться в центрі громади. Адже чим краще попрацюємо над проектами Статуту, стратегії розвитку, положенням про старосту, процедурою розподілу коштів між територіями, тим завтра все буде зрозуміло. Важливо знати, що проекти всіх основоположних документів нової громади подаються на громадське обговорення. І якщо людей це не влаштовує, рішення про об’єднання не може бути прийнятим.

 Начальник фінансового управління РДА Валентина Авдієнко зупинилась на питанні формування бюджетів майбутніх громад. Так згідно із підрахунками орієнтований обсяг доходів/видатків спроможної територіальної громади з адміністративним центром у м. Гуляйполі складе 111,7 млн. грн.. та 105,7 млн. грн.. відповідно. Якщо брати до уваги дві громади, то вони безумовно обидві є спроможними,  але  ситуація вже дещо інша, і далеко не на користь обом громадам. Для порівняння: доходи /видатки по Гуляйпільській територіальній громаді складуть: 82,6 млн. грн.. та 81,6 млн. грн., а по Полтавскій територіальній громаді – 29,1 та 24,05 млн. грн. Якщо ж поділ в районі відбудеться на 3-4 громади, то саме «маленька» Гуляйпільська громада буде самою слабою або взагалі фінансово неспроможною. 

-На попередніх засіданнях ми неодноразово зупинялись на питанні, яким чином здійснюється державна підтримка громад, які об’єднались, – говорила Світлана Плющій. – Скоро запрацює ще одна з довгожданих  преференцій від держави: ОБ’ЄДНАНІ ГРОМАДИ отримають повноваження щодо РОЗПОРЯДЖЕННЯ  ЗЕМЛЯМИ  державної власності за межами населених пунктів. На минулому тижні народні депутати зробили важливий крок, щоб територіальні громади отримали один з найважливіших ресурсів для успішного розвитку. Право розпоряджатись землями дозволять людям на місцях, ефективно ними розпоряджатись та  залучати інвестиції під конкретні проекти. (Верховною Радою в  першому читанні  прийняті  зміни до Земельного кодексу України). Це досить важлива новина для тих, хто стикався з проблемами оформлення земельних ділянок за межами . Але наголошую, поки-що це не про нас, оскільки держава всебічно стимулює тих, хто об’єднується.

Насамкінець засідання було проведено поіменне голосування за бачення варіантів подальшого плану об’єднання, яке подадуть на розгляд до облдержадміністрації, до компетенції якої відноситься складання Перспективного плану. Далі він направляється на затвердження до Кабінету міністрів України. Територіям, які були незгодні з таким вирішенням питання, було рекомендовано самостійно подати власне бачення на розгляд до облдержадміністрації.

Так згідно із результатами  оптимальним варіантом для включення до Перспективного плану формування громад Запорізької області  вважається одна Гуляйпільська  ОТГ на базі всіх рад району .  Із 67 присутніх членів робочої групи свій голос «за» віддали 45 чоловік, за дві – один, за інші – 20 чоловік та один – утримався.

Тетяна Велика