Проблеми людей з аутизмом обговорили на семінарі в Запорізькому національному університеті

Минулого тижня на базі факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбувся семінар-практикум на тему: «Проблеми та досягнення сфери аутизму в світі та в Україні», який провела Консул Європейської асоціації «Аутизм-Європа» Інна Сергієнко. Цей семінар зібрав не лише викладачів, вчителів, вихователів, корекційних педагогів з усього міста, але й провідних соціальних педагогів і психологів Запорізькоі області та громадських діячів.

У рамках цього семінару відбувся брифінг, під час якого виступили Консул провідної європейської організації «Аутизм Європа», засновник Фонду «Дитина з майбутнім», лауреат міжнародної премії NAPA 2014 в номінації Community Mentor (наставник спільноти), мама дитини з аутизмом Інна Сергієнко, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ, професор Олександр Гура, декан факультету соціальної педагогіки та психології, доцент Ольга Пономаренко, директор Запорізької обласної громадської організації «Флоренс» Людмила Романенкова, директор Фонду допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім» Лариса Рибченко та випускник історичного факультету ЗНУ, голова громадської організації «Запорозька рада ветеранів АТО», депутат Запорізької міськради В’ячеслав Зайцев. 

Такі зустрічі, на думку учасників брифінгу, дозволять підготувати педагогів і психологів до практичної діяльності в галузі корекційної педагогіки та допоможуть сформувати правильне розуміння лобіювання цієї групи людей. Сьогодні результатом роботи з органами державної влади в галузі допомоги і захисту прав дітей і дорослих з аутизмом є створення робочої групи в Адміністрації Президента з подолання проблем аутизму, офіційне визнання в МОЗ «дорослого» аутизму, закладення в держбюджеті коштів на діагностику і лікування аутизму.

Семінар у Запорізькому національному університеті відбувся в рамках регіонального освітнього туру Інни Сергієнко містами України, під час якого вона читає семінари з аутизму для батьків, представників громадських організацій, профільних фахівців. Треба зазначити, що «Аутизм – Європа» є міжнародною асоціацією, основною метою якої є захист прав людей з аутизмом та їхніх сімей, а також покращення якості їх життя. 

Робота семінару складалась із декількох частин. У першій частині семінару Інна Сергієнко виступила з доповіддю «Аутизм у світі: прикладні практики та кейси для України». Вона розповіла про визначення аутизму як комплексного порушення розвитку, причини, ключові проблеми й ознаки розладу аутичного спектру (РАС). Так, серед причин РАС вона виокремила такі: генетичні особливості, порушення імунної системи, екологію, обмін речовин, стреси та пренатальні фактори. На думку Інни Сергієнко, важливим при роботі з такими дітьми є перебування аутиста в соціумі та взаємодія із соціумом, адже однією з ключових проблем РАС є проблеми у встановленні близьких відносин. Крім того, важливим при цьому є і правильне визначення діагнозу.

Також вона розповіла про міфи щодо аутизму, серед яких нездатність аутистів відчувати, любити, спілкуватись, творчо й абстрактно мислити. Нагадала гостя і про методи комунікації з дитиною-аутистом, яка не розмовляє (мову жестів та систему картинок), а також адаптацію такої дитини до світу, враховуючи сенсорні особливості. Інна Володимирівна поділилась з усіма присутніми особливостями навчання дітей-аутистів, а саме: методикою АВА (покрокового тренування, мотивації, похвали за виконане завдання, емоційного спілкування), TEACCH (створення структурованого простору для навчання, гри, візуального розкладу, візуальних кордонів), DIR-Floortime (створення контакту з аутистом з допомогою його віддзеркалення, навчання навичкам саморегуляції, спілкування, побудови емоційних завдань, виявлення особливостей сенсорного розвитку, пробудження інтересу до навколишнього світу та інше). 

Також вона навела приклади, як і за якими методиками в Європі та Америці працюють із дітьми і дорослими-аутистами, які сервіси для них створені і як відбувається їх адаптація та соціалізація.

При цьому Інні Сергієнко зазначила, що ефективним є використання різних методик, альтернативної комунікації при навчанні дітей з аутизмом. 

Під час семінару його учасники цікавились методичною літературою, новітніми та альтернативними методиками корекційної роботи з дітьми-аутистами. Також вони мали змогу ознайомитись із розвиваючими іграшками, методичними матеріалами та літературою для фахівців-педагогів та батьків.

У другій частині зустрічі Інна Сергієнко розповіла про особливості сприйняття світу дитиною з аутизмом, а також про допомогу та роль у навчальному процесі асистента дитини з аутизмом.

Прес-центр ЗНУ