«Укрзалізниця» та дерибан Запорізького електровозоремонтного

«Укрзалізниця» та дерибан Запорізького електровозоремонтного

Працівники Запорізького електровозоремонтного заводу відмовилися виходити на свої робочі місця. На підприємстві триває безстроковий страйк. Про це повідомив журналістам під час прес-конференції в.о. голови правління підприємства Олег Винник. 26 квітня йому винесли догану за підписом в.о. голови ПАТ “Укрзалізниця” Євгена Кравцова, членів правління Оксани Мариної й Сергія Михальчука.

А вже 27-го ці ж особи звільнили його з посади. Причому, догану пан Олег отримав за «гріхи» своїх попередників. Старе керівництво «Укрзалізниці» дало йому на усунення недоліків (знову ж таки, допущених не за його керування) три місяці. Цей термін ще не скінчився, зате новіші очільники ПАТ не стали розбиратись, а швиденько «виписали» догану й звільнили.

– Безстроковий страйк триває. Усі 2227 осіб протестують, – сказав Олег Миколайович. – Причому, їх ніхто не змушував це робити. Коли приїхав голова облдержадміністрації Костянтин Бриль, він у цьому сам переконався. На зборах керівник області запитав у колективу: «Хто за те, щоб Олег Винник не керував заводом?» І не побачив жодної піднятої руки. 

Причиною страйку стало рішення «Укрзалізниці» змінити керівництво на запорізькому підприємстві. Нового керівника заводу «Укрзалізниця» планує представити колективу найближчим часом. Що ж, якщо підприємство було збитковим, заборгувало сотні мільйонів гривень, то рішення таке можна було б тільки вітати. Однак, з’ясовується, що це не зовсім так. 

Задля об’єктивності не буду цитувати Олега Винника та його колег, краще надам слово незацікавленим людям. Ось що опублікував «Урядовий портал» сьомого жовтня минулого року:

«Після зміни керівництва (Олег Миколайович очолив колектив навесні 2015 року. – П.Ю.) Запорізького електровозоремонтного заводу, яке взялося налагодити його ефективну роботу, підприємство перейшло на повний робочий тиждень, персонал вчасно та в повному обсязі отримує заробітну плату, відсутня заборгованість із виплати обов’язкових платежів до фондів усіх рівнів. Цього вдалося досягти насамперед завдяки отриманню нових замовлень та завантаженню заводських потужностей.

Так, із початку 2015 року акціонерне товариство «Запорізький електровозоремонтний завод» виконало ремонти 10 електровозів для залізниць України на суму 60,7 млн. грн. На даний час на підприємстві у стані готовності від 10% до 95% є дев’ять електровозів на загальну суму 68,4 млн. грн. Крім того, завод отримав від «Укрзалізниці» додаткове замовлення на ремонт 17 електровозів на загальну суму 84,5 млн. грн., а також на капремонт і модернізацію чотирьох електровозів на суму 57,5 млн. грн.

ЗЕРЗ отримав замовлення на виготовлення комплектуючих для ремонту на суму 63 млн. грн. та уклав вісім додаткових угод на реалізацію своєї продукції на загальну суму 119,9 млн. грн.

З метою розширення співробітництва між українськими підприємствами, які працюють у галузі машинобудування, 18 вересня на заводі відбувся регіональний економічний форум, в якому взяли участь представники «Укрзалізниці», всіх залізниць України, основних підприємств Дніпропетровська, Запоріжжя та інших міст України. У результаті керівництву ЗЕРЗ удалося домовитися про зниження ціни на продукцію електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь». Підписаний із ним контракт передбачає закупівлю на суму 1,5 млн. грн., яку буде здійснено за ціною на 30% нижче, ніж у попередніх контрактах.

«Укрзалізниця» та дерибан Запорізького електровозоремонтного 1

Також досягнуто домовленості про 12% знижки на постачання колісних бандажів, 45% знижки – на електроізоляційні матеріали, 30% знижки – на напівоброблені осі. Досягнуто домовленості ще з чотирма українськими підприємствами на постачання кабельно-провідникової продукції, трансформаторного мастила та інших видаткових матеріалів». 

А ось «Экономическая правда» за 20 лютого поточного року: 

«Запорізький електровозоремонтний завод, через рік після призначення нового директора Олега Винника, який виграв конкурс Міністерства інфраструктури в 2015 році, зміг розрахуватися з боргами й налагодити виробництво.

У першому півріччі 2015 року в заводу була кредиторська заборгованість 100 мільйонів гривень, 9 мільйонів заборгованість по зарплаті і 5 мільйонів – за електроенергію.

Раніше закупівельні ціни в рази перевищували середньоринкові – до 254%. Тобто, рівень корупції зашкалював. Закупівельні ціни вдалося зменшити на 20-30% за 100 позиціями, а обігові кошти пішли на розвиток виробництва. У першому півріччі 2015 року було виготовлено чотири електровози, в другому – 27.

У цьому році планують відремонтувати 78 електровозів і в півтора раза збільшити виробництво запчастин. Тепер додатково набирають 150 фахівців: зварювальників, слюсарів, фрезерувальників, майстрів.

Крім того, новому директору вдалося збільшити зарплату з 1,2 тисячі до шести тисяч гривень і перевести працівників із дво- й триденок на повноцінний робочий тиждень».

Як бачимо, підприємство працює, а не дихає на ладан. Боргів тепер немає саме завдяки чіткій роботі всіх підрозділів. Тільки в поточному році на заводі створили 140 нових робочих місць. Люди регулярно отримують заробітну плату. Точніше – отримували. Що буде, коли керівництво поміняється – не відає, мабуть, сам Бог. Бо комусь у Києві дуже хочеться, щоб цю посаду посів «свій», покласти завод «на лопатки», роздерибанити, розпродати (як Запорізький алюмінієвий), набити власні кишені. 

Саме тому Президенту України Петру Порошенку, Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману та Міністру інфраструктури Володимиру Омеляну колектив заводу надіслав звернення з проханням не допустити незаконної зміни керівництва ПрАТ “Запорізький електровозоремонтний завод”, а також тиску з боку Департаменту управління персоналом та соціальної політики ПАТ “Укрзалізниця” й особисто Ірини Михальченко, яка підготувала необґрунтовану догану в.о. голови правління ЗЕРЗ Олегу Виннику. 

До речі, Національне антикорупційне бюро України проводить нині досудове слідство у кримінальному провадженні від 19 січня 2015 року. Завод у ньому, зауважимо, виступає потерпілою стороною, а екс-керівник Геннадій Політикін перебуває під підозрою в заподіянні підприємству шкоди на суму понад один мільйон гривень. Ірина Михальченко – дружина Геннадія Політикіна. 

– Колектив повним складом вирішив виступити в підтримку керівника Олега Винника. Адже він не дбав про власну кишеню, а в короткі терміни виконав величезну роботу з розвитку заводу, збільшив рівень зарплат. Ми будемо продовжувати безстроковий страйк аж до позитивного результату, – підкреслив на прес-конференції голова профспілкової організації ЗЕРЗ Володимир Патюнін.

Як відомо, незабаром «Укрзалізницю» очолить новий керівник, поляк. Чи зможе він зрозуміти, що нинішні керівники цього відомства ріжуть курку, яка несе золоті яйця? Адже чиновники «Укрзалізниці» отримують зарплати саме завдяки таким підприємствам як ЗЕРЗ – стабільним і рентабельним. І чи не поспішають вони ще до приходу нового керівника «всунути» на такі заводи «своїх» людей?

Пилип ЮРИК (текст і фото),
«Запорізька правда»