Серед 20-ти кращих сіл країни - село Гусарка Куйбишівського району

В Україні проводиться конкурс «Неймовірні села України» в півфінал відібрані 20 сіл з усією нашої країни. Село Гусарка, Куйбишевського району – єдине село в Запорізькій області, яке пройшло в півфінал конкурсу. Величезне прохання підтримати наших земляків.

Онлайн-голосування на сайті AgroPortal.ua

Одним кліком з комп’ютера, телефону, планшета ви наблизити наших земляків до перемоги.

Довідка:

На місці сучасного села Гусарка Куйбишевського району Запорізької області на початку XIX століття був постій гусарського полку (близько Кирилівської фортеці). Від назви полку місцева річка і поселення біля неї отримали назву Гусарка.

Згодом (в 1808 році) тут поселилися селяни – переселенці з Смоленської губернії Гжатского, Смоленського і Краснинского повітів, які за своїм етнічним складом були білорусами. Таким чином, з’єдналися три культури: українська, російська та білоруська.

Дане поєднання вплинуло не тільки на мову, звичаї, обряди, а й на декоративно-прикладне мистецтво, яким займається майже все село.

Зокрема, протягом останніх ста років зберегли і розвивають традиції свого краю ткалі.

А почалося все на початку XX століття, коли Олександрівська земська управа, вивчивши ткацьке ремесло в с. Гусарка, виділила 200 рублів для навчання гусарських майстрів-ремісників новим технологіям в Полтавській школі мистецтв, яка в той час готувала килимарів для всієї України. З села в школу одним з перших направили Якова Гнатовича Слабішева. Він по поверненню почав майструвати і вдосконалювати ткацькі верстати.

Другу хвилю підйому мистецтво ткацтва переживало в 50-90 роках XX століття. У ті часи гусарські килими і «доріжки» демонструвалися в Москві і Києві, ними зацікавився і Художній фонд Української РСР. І це не випадково, тому що роботи були позначені печаттю талановитості, дуже ретельно, хорошим смаком.

Характерною особливістю гусарських ткаль є невіддільність від повсякденного життя. Після важкої селянської роботи душі хочеться відпочити. Зараз ми це сприймаємо більше як художні рядки з книги, а дванадцять килимарниць (В. Новикова, М. Гамова, Л. Кривицька, А. Титкова, М. Хар, Ф. Горбик, Е. Бойко, М. Гавриленко, Н. Крівопусков, Н. Шведова, Н. Хорошко, Г. Гудина) отримали звання «Майстра декоративно-прикладного мистецтва».

З величезною колекцією ткацьких виробів можна ознайомитися в Куйбишевському районному краєзнавчому музеї, який знаходиться в селі Гусарка.

У села є і великі поклади граніту, кварцу, кольорового коаліта, діабазу. Добре збереглися кілька скіфських курганів, які свідчать про глибоку історичну минуле краю.