Американський психолог провела в ЗНУ тренінг про опрацювання травматичного досвіду у військових

У Запорізькому національному університеті 23-24 травня відбувся дводенний тренінг «Соматично-когнітивний підхід опрацювання травматичного досвіду у солдатів». Запрошений тренер Катя Кальчьо (Katja Kolcio) має науковий ступінь з соматики та викладає у Веслінському університеті (Ph.D. Somatics, Associate Professor of  Dance, Movement Studies Environmental Studies Wesleyan University, CT, USA (Коннектикут, США).

Її ко-тренер Марта Пивоваренко – психолог, консультант, тренер, голова правління NGO «Development Foundation», що працює з фізичними та психологічними проявами посттравматичного стресового розладу через тілесно-когнітивний підхід (Львів, Україна). 

Захід відбувся на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ, а його організатором виступила доцент кафедри практичної психології Ольга Іщук. 

Тренінг відвідали близько тридцяти спеціалістів – психологів, психіатрів, лікарів, соціальних педагогів, соціальних працівників, волонтерів, викладачів та студентів з різних областей України (Дніпропетровська, Кіровоградська) та міст Запорізької області (Мелітополь, Енергодар). Всі активно брали участь у тілесно орієнтованих практиках, які  пояснювала та демонструвала пані Катя Кальчьо. 

Тренер аналізувала те, як травматичний досвід залишається в нашому тілі, як тіло пам’ятає навіть дуже ранню травматизацію, пояснювала механізми фізичного прояву травм, говорила про ретравматизацію та психологічне виснаження у фахівців, що працюють із солдатами чи ветеранами АТО. Пані Кальчьо вільно та професійно пояснила і продемонструвала, як застосовує тілесно орієнтований підхід через методику поєднання тіла та розуму. 

Упродовж двох днів учасники тренінгів розглянули основні принципи роботи із соматично-когнітивним підходом, звернули увагу на основи турботи про інших та про себе; розкрили принципи роботи із цілеспрямованим дотиком, звуком; засвоїли правила фізичного контакту та тілесної взаємодії при використанні соматичних технік; закріпили вправу «Турбота про себе»: як зберегти хороше здоров’я та мінімізувати вторинну травматизацію, використовуючи соматично-когнітивний підхід; працювали з відчуттям контролю; виконували творчі вправи для застосування в екстремальних чи польових умовах; здійснювали послідовну серію технік на вивільнення напруги «скидання ваги», «самоусвідомлення через впорядкованість рухів» тощо.

Основний акцент відводився зосередженню уваги на практичній роботі тіла, застосування дихальних методик, рухах у роботі з тілом; серії вправ стоячи і/або сидячи на стільці для активізації систем тіла.

Наприкінці другого дня всі учасники отримали сертифікати, що засвідчують дванадцять годин практичної роботи в соматично-когнітивному підході в рамках тренінгової сесії «Соматично-когнітивний підхід опрацювання травматичного досвіду у солдатів». 

Прес-центр ЗНУ