Представники влади, науки та бізнесу об’єдналися заради процвітання Запорізького краю

8 червня в Запорізькому національному університеті відбувся І-й Регіональний форум «Наука. Влада. Бізнес». Учасники заходи зібралися разом, аби консолідувати зусилля влади, науки й бізнесу і спрямувати їх на забезпечення ефективного розвитку інноваційного, технологічного, економічного та кадрового потенціалу Запорізької області.

Ініціаторами організації цього заходу стали представники адміністрації й професорсько-викладацького складу Запорізького національного університету, а партнерами в його проведенні – Запорізька обласна рада, Запорізька обласна державна адміністрація й Запорізька міська рада. Така зацікавленість представників органів управління та місцевого самоврядування переконливо засвідчила актуальність обраної для обговорення теми. 

Не менший інтерес концепція об’єднання зусиль науки, влади та бізнесу, а також презентація Програми розвитку Відкритої регіональної платформи науково-виробничого партнерства «ІНКУБ» (Інформація, Інвестиції, Інновації) викликала серед підприємців нашого міста. Представники малого та середнього бізнесу завітали на захід, аби провести низку воркшопів для студентів нашого вишу, поділившись із ними секретами пошуку першого робочого місця, успішного працевлаштування чи заснування власного бізнесу.

До президії урочистого пленарного засідання Форуму увійшли представники керівництва ЗНУ: ректор, професор Микола Фролов і перший проректор, професор Олександр Бондар, а також гості університету – голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін, міський голова міста Запоріжжя Володимир Буряк, голова Олександрівської районної адміністрації Запорізької міської ради Валерій Мостовий.

Модератор заходу – начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування ЗНУ Юлія Паскевська – привітала учасників засідання, подякувала їм за небайдужість до майбутнього рідного краю, а також запросила до привітального слова ректора, професора Миколу Фролова. Микола Олександрович у своїй промові зауважив, що Запорізький національний університет ніколи не залишався осторонь важливих подій у суспільно-громадському та науковому житті нашого регіону, завжди брав активну участь у втіленні в життя наукових інновацій, часто виступав ініціатором важливих змін у провідних галузях життєдіяльності. Також Микола Фролов підкреслив, наскільки важливим для успіху реалізації програми розвитку платформи «ІНКУБ» є те, що в ній бере активну участь університетська молодь – студенти, аспіранти й докторанти. Окремо він подякував представникам місцевої влади та бізнесу, які не залишилися осторонь від важливої ініціативи. 

Голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак наголосив, що в ЗНУ відбувся не просто урочистий захід, а запроваджуються реальні дії щодо реалізації нової стратегії розвитку краю. Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін зауважив, що вже давно назріла потреба об’єднати зусилля представників органів влади, учених та підприємців. Особливо ж це, на його думку, актуально в часи важливих реформ, що відбуваються в усіх галузях життєдіяльності суспільства.

Міський голова міста Запоріжжя Володимир Буряк підкреслив, що йому особливо приємно, що такий важливий захід проходить у стінах поважного вищого навчального закладу – Запорізького національного університету, наукова діяльність викладачів та випускників якого добре відома далеко за межами нашої країни. «Я дуже вдячний ректору ЗНУ Миколі Фролову та науково-п6едагогічним працівникам вишу за те, що вони організували Форум, а також за створення платформи, де зможуть, задля досягнення спільного результату, взаємодіяти представники влади, науки та бізнесу», – підкреслив він.

Голова Олександрівської районної адміністрації Запорізької міської ради Валерій Мостовий приєднався до привітань учасників заходу, а також запросив науковців ЗНУ взяти участь у розробці стратегії розвитку Олександрівського району, де розташований виш, на найближчі п’ять років.

Кульмінацією заходу стала презентація Програми розвитку Відкритої регіональної платформи науково-виробничого партнерства «ІНКУБ» (Інформація. Інвестиції. Інновації), яку провів проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ, професор Олександр Гура. Олександр Іванович наголосив, що ЗНУ виступив з ініціативою створення відкритого інноваційно-інформаційного середовища, яке сприятиме успішному вирішенню проблем нашого регіону. Зокрема, серед користувачів інформаційної платформи можуть бути інвестори, які бажають вкласти кошти в розробку інноваційних проектів, представники підприємств, які прагнуть втілити у виробництво новітні наукові розробки, студенти-випускники, які шукають перші робочі місця, тощо. 

Голова студентської ради ЗНУ Антон Назаренко також підтвердив те, що студенти неабияк зраділи створенню такої платформи, оскільки завдяки ініціативі університету матимуть вплив на своє майбутнє. 

Один із почесних гостей Форуму, заступник голови БФ «Фонд добрих справ» у Запоріжжі Володимир Глазунов привітав його учасників та засновників платформи науково-виробничого партнерства – представників нашого вишу – із реалізацією такої корисної ініціативи. Також він вручив ректору ЗНУ, професору Миколі Фролову комп’ютер, який буде використовуватися в роботі «ІНКУБ». 

У рамках проведення в Запорізькому національному університеті І-го регіонального форуму «Наука. Влада. Бізнес» відбулося і засідання круглого столу «Розвиток науково-інноваційної діяльності у вищих навчальних закладах». Участь у ньому взяли керівництво та науковці запорізьких вишів, депутати міської ради, керівники підприємств та організацій. Головною метою цього заходу було обговорення питань співпраці між ними, проблем, які виникають під час налагодження комунікації, а також напрямів розвитку науково-інноваційної діяльності. 

Відкрив засідання проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук. Він закликав представників усіх запорізьких вишів підтримувати один одного, адже лише спільними зусиллями науковці зможуть вирішити більшість наявних у вишах проблемних питань. Розповідаючи про фінансування ВНЗ, Геннадій Миколайович навів закордонну статистику. Так, лише 15-20% коштів закордонні виші отримують від держави, 60% надходять від великих корпорацій, а ще 20% – фінансування діяльності ВНЗ за рахунок грантової діяльності. Саме тому науковцям варто орієнтуватися на потреби та запити бізнесу. 

Також Геннадій Миколайович нагадав, що 13 викладачів ЗНУ входять до складу експертних рад Міністерства освіти і науки України, та запропонував представникам запорізьких вишів звертатися до них по допомогу. 

Модератор засідання – начальник науково-дослідної частини ЗНУ Вікторія Меняйло – виступила з доповіддю на тему: «Розвиток науково-інноваційної діяльності у вищих навчальних закладах як одне з головних завдань вищої освіти». 

Думку про те, що головним під час підготовки фахівців у вишах має бути практичний аспект, висловив проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександр Гура. Олександр Іванович наголосив, що виші мають залучати величезний креативний потенціал студентства не лише до розробки проектів, але й до їх реалізації. Саме в такий спосіб вже до закінчення навчання студенти зможуть отримати важливий практичний досвід та професійні навички, які так цінують роботодавці. Одним із напрямів роботи відкритої регіональної платформи науково-виробничого партнерства «ІНКУБ», керівником якої виступає Олександр Гура, і є забезпечення цього аспекту підготовки фахівців у Запорізькому національному університеті. 

На важливості участі громадськості в ініціюванні та розробці важливих для суспільства проектів наголосив заступник голови Благодійного фонду «Фонд добрих справ» Володимир Глазунов. Він також підкреслив, що до наглядових рад вишів вкрай необхідно включати меценатів та представників великих корпорацій, адже відновлення науки без їхньої участі буде неможливим. 

Депутати міської ради Ігор Чумаченко (голова комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин) та Андрій Согорін (голова комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, законності, правопорядку та запобігання корупції) закликали викладачів, студентів та аспірантів брати активну участь у громадських обговореннях різних проектів та документів та вносити свої пропозиції відповідно до свого фаху.

Про орієнтованість усього колективу Національного заповідника «Хортиця» на пошук інвестицій та реалізацію проектів розповів його директор Максим Остапенко. Максим Анатолійович зазначив, що платформа «ІНКУБ» буде дуже корисною для налагодження співпраці між науковцями та фахівцями-практиками. Також він запропонував залучати до співпраці різні проекти та організації, пов’язані з культурою.

Завідувач відділу аспірантури та докторантури ЗНУ Юрій Каганов зупинився на проблемних питаннях здобуття наукових ступенів і вчених звань. Юрій Олегович ставив питання про затребуваність випускників аспірантури на ринку праці поза вищими навчальними закладами, навички, якими вони мають володіти відповідно до вимог роботодавців, спільні міжвишівські програми підготовки аспірантів тощо. 

Нагадала усім присутнім про базу даних щодо вакансій, які відкриті на запорізьких підприємствах, та закликала всіх звертатися за інформацією начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Юлія Паскевська. 

Головні проблеми вищої школи окреслила проректор з наукової роботи та міжнародної діяльності Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Тетяна Гура: по-перше, програми підготовки фахівців гуманітарної галузі не користуються популярністю на державному рівні; по-друге, українським науковцям варто розвивати навички презентації своїх досягнень та проектів, бо саме вони є запорукою отримання грантів від зарубіжних організацій. 

Думку про орієнтацію на міжнародні організації щодо отримання фінансування проектів підтримав і проректор з наукової роботи Класичного приватного університету Антон Монаєнко.

На гендерних питаннях зосередила увагу присутніх Тетяна Голованова, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ. Вона розповіла про проекти, які успішно реалізовані на базі цього центру, а також нагадала про важливість балансу між професійною та сімейною ролями особистості.

Підприємці-учасники форуму Віталій Івахов (компанія «100% Interior»), Михайло Башлик (ІТ-компанія «Squro»), Тетяна Решетняк (ТОВ «Фоззи-груп»), Наталія Дукова (Туристична фірма «САМ»), Людмила Василега (Запорізький титано-магнієвий комбінат), Сергій Шлянін (ТОВ «Завод Кранкомлпект»), Олексій Пучков (ТОВ пекарня «Урожай») й Алла Семенюк (ПАТ «Карлсберг Україна»), які приєдналися до обговорення після проведення воркшопів для студентів, зазначили що молодь в Запорізькому національному університеті позитивна, зацікавлена та надзвичайно активна. До речі, усі студенти – учасники воркшопів отримали сертифікати за підписом ректора ЗНУ Миколи Фролова. 

Прес-центр ЗНУ