«Zвукотіні міста Z»: відчуй Запоріжжя

Презентація аудіальної (звукової) мапи Запоріжжя «Zвукотіні міста Z», що відбулась у центрі мистецтв Арт-простір  ВУЛИК (Вуличний університет лицарів культури), викликала  широкий резонанс. Адже вперше історію міста Запоріжжя та її найпотаємніші сторінки  спробували подати через звуки.
Автор  проекту Анна Стукало пояснила, таким чином прагне популяризувати історію в медіа. Дівчина зацікавилася темою завдяки участі у програмі неформальної освіти для молоді «Студії живої історії».
-В цьому проекті історію я подаю в якості звуків. Те, що я чую кожного дня перетворюється для мене на тіні, звідси й виникла назва проекту. Запис я робила власноруч. У Запоріжжі матеріал збирала протягом чотирьох днів, а потім повернулась до Львова з метою обробки записів. За допомогою таких проектів хочу залишити острівок творчої свободи. Наразі на карті 12 локацій, ще 5 в процесі розробки. В майбутньому я б хотіла доповнювати карту авторськими фото для порівняння: яким певне місце було раніше, яким воно є зараз,- зазначила автор проекту, медіа-дослідник Анна Стукало.
Прототипом мапи «Zвукотіні міста Z» став проект поляків D?wi?kowa Mapa Wroc?awia, заснований 2010 року. За період свого існування сайт поповнився понад сотнею звуків. Автори позиціонують його як «проект, присвячений запису мистецтва на місцях».
На відміну від аудіальної мапи Вроцлава, проект «Zвукотіні міста Z» відображає зв’язок часів, що досягається завдяки короткій історичній довідці до кожної з локацій.
-Ми, звісно, надихаємось досягненнями наших західних сусідів, але працюємо із розумінням того, що кожне місто, у тому числі, Запоріжжя,  має свій унікальний голос та історію, -говорить Анна.
За посиланням https://sounds-zp.herokuapp.com/ можна ознайомитись з проектом, варто також переглянути ролик «До запорожців»  https://www.youtube.com/watch?v=qtcswr8VvVM, який дає розуміння його сутності. В контексті ролику, на думку Анни, проблема в тому, що запорожці сприймають своє місто дуже стереотипно. Запоріжжя зазвичай асоціюється з козаками, Хортицею, ДніпроГЕСом. І хоч ці речі й важливі, та все ж не єдині, що дають уяву про наше місто. Адже поруч із цим існують менонітські тунелі, цікаві конструктивістські споруди і будівлі з тої епохи, коли місто ще мало назву Олександрівськ, і багато інших неординарних явищ, які створюють його унікальний  і неповторний образ. Ролик без сумніву допомагає відкрити для себе на перший погляд звичайні місцини у незвичному світлі, цінувати надбання нашого міста.

 

 

Анастасія Шевченко