Розвиток під час кризи: секрет успіху керівника Бердянського порту, депутата облради Миколи Ільїна

Кілька років поспіль Бердянський морський торговельний порт визнається найкращим місцем для працевлаштування бердянців. Висока, навіть за столичними мірками, «біла» зарплата, соціальний пакет, власна поліклініка і спортивний клуб роблять порт привабливим для жителів Бердянська. Якісні зміни на підприємстві відбулися з призначенням на посаду в.о. директора Бердянського порту Миколи Ільїна. “Не брехати, не красти, не обіцяти нездійсненного” – головні принципи Миколи Івановича, які він сповідує як керівник БМТП і депутат Запорізької обласної ради від ВО «Батьківщина».
-Миколо Івановичу, майже через рік після виборів до обласної ради, як ви оціните свою роботу в ньому?
-Оцінювати роботу депутата повинні виборці. Не можу сказати, що мене все влаштовує в роботі ради, але факт в тому, що більшість, яка в ньому створено, несе відповідальність за діяльність ради. ВО «Батьківщина», до фракції якої я входжу, зараз в конструктивній опозиції. Дуже рідко більшість до нас прислухається і в частині реалізації обласних програм, і виділення грошей з бюджету області на те, що ми вважаємо дуже важливим. Це не виправдання, це реальність політичного процесу. Виборець віддав владу раді в такій конфігурації, де президентська «Солідарність», щоб не залишитися в меншості і без влади пішла на союз з «Оппоблоком» і «Нашим краєм». Так вони зберегли вплив на кадрові і фінансові рішення в області.
-Тоді, що ви вважаєте найважливішим з зробленого в облраді?
-Я ні від кого не приховував, більш того, підкреслював на зустрічах з виборцями, що балотуюся в облраду, щоб активніше впливати на ситуацію навколо порту і міста. І доводив, чому це важливо для кожного з них, працюють вони в порту чи ні. Уже друге за рахунком уряд хоче віддати порти України в концесію або приватизувати. Я не проти приватизації, я проти приватизації прибуткових для країни підприємств. Це – доходи бюджету, високі зарплати, соціальний захист трудящих, стабільність в суспільстві. Я проти таких «реформ». Поки спільними зусиллями з депутатами Верховної Ради нам вдається стримувати це бажання позбутися від підприємств, які перераховують до держбюджету сотні мільйонів гривень.
Для прикладу, Бердянський морський торговельний порт – дев’ятий в Україні за обсягами вантажопереробки, в першому півріччі 2016 року, перерахував до бюджетів усіх рівнів понад 144 мільйонів гривень. Це майже в півтора рази більше, ніж за той же період 2015 року. Порт стабільно працює, середня зарплата по підприємству – 12 460 грн. Ми забезпечуємо роботою співробітників кілька експедиторських фірм, залізничників та інших суміжників, витрачаємо свої зарплати у бердянських комерсантів, створюємо профіцит міського бюджету.
Ми своїм прикладом доводимо, що державна форма власності може бути прибутковою, ефективною, виконувати соціальну місію впевненості в завтрашньому дні. У той же час, у бердянців перед очима приклади десятка «приватизованих» підприємств, які розрізали на металобрухт і будматеріали, а людей викинули на узбіччя життя.
-За два роки, які ви очолюєте порт, збиткове підприємство з боргом у три мільйони гривень стало прибутковим на сотні мільйонів, істотно зросла зарплата, перевиконуються плани. У чому секрет успіху?
-Основне завдання держави – створювати максимальні блага для своїх громадян. Упевнений, що саме державні підприємства повинні бути зразковими по впровадженню високих соціальних стандартів. Я взагалі дотримуюся правила, що той, хто хоче працювати – шукає можливості, а не причини. І ще – важливо працювати чесно. На це спрямований весь колектив порту. Це секрет чи ні?
Коли я прийшов в порт, порвав всі корупційні схеми. До нас потягнулися клієнти, яким стало вигідно не платити корупційну складову, з’явилася робота, виросли зарплати у всіх. Красти стало невигідно – можна втратити стабільний дохід з-за одного випадкового «заробітку».
Всі успіхи порту – це досягнення трудового колективу. У нас працюють високопрофесійні фахівці, які своєю щоденною працею доводять, як на морально застарілій техніці можна давати хороший результат.
Вкладати багатомільйонні інвестиції в оновлення устаткування в цьому році у нас немає можливості. Уряд обкладає нашу прибуток 75% податком, що ставить порти України на грань, за якою збитковість підприємств. Але ми намагаємося знаходити шляхи для вдосконалення і розширення матеріально-технічної бази порту.
-До Вас як керівника підприємства і депутату облради постійно звертаються за допомогою?
-Так, дійсно, щопонеділка я з помічниками проводжу прийом громадян. Як правило, звертаються люди за допомогою у вирішенні різних побутових проблем. Так ми допомогли з довго не вирішувалося проблемою приватизації кімнат в одному з гуртожитків міста. Там була дуже заплутана ситуація з бюрократичними перепонами для людей. Звичайно ж переважають прохання про матеріальну підтримку. Багато, на жаль, думають, що я вільно розпоряджаюся фінансами порту і обов’язково їм допоможу. Насправді, я найманий менеджер, працюю в суворих межах закону і фінансової дисципліни. Кожна гривня з рахунку порту строго враховується і контролюється державними органами. І витрачати гроші на невиробничі потреби я просто не маю права.
Проте, ми знаходимо можливості допомагати людям. Для співробітників і ветеранів порту ми намагаємося щороку закладати кошти за кількома фондам. Так, за минулі сім місяців з фонду адміністрації виділено 23 400 грн. для 30-ти співробітників; 65-ти пенсіонерам надали допомогу на лікування в розмірі 50 600 .; до професійних свят намагаємося віддячити наших ветеранів, які працювали все життя в порту, невеликими преміями – до Дня морського і річкового транспорту на 700 осіб виділили 157 100 грн. У депутата облради є цільовий фонд для надання матеріальної допомоги. На сьогоднішній день 80 бердянців, які звернулися до мене, отримали кошти з обласного бюджету на лікування, вже видано 44 300 грн. Ще десять чоловік чекають своєї черги.
-Україна вже третій рік протистоїть російській агресії. Чи надаєте Ви допомога українським військовослужбовцям?
-Безумовно! І портовики, і однодумці міської організації партії «Батьківщина» систематично надають допомогу нашим військовим. Силами підприємства ми допомогли обладнати збройову кімнату для роти територіальної охорони Бердянська, кілька разів передавали обмундирування, побутову техніку до в/ч 3033, взимку завозили на блокпости навколо міста вугілля. Допомагаємо морським прикордонникам. Разом з патріотами міської «Батьківщини» ми виїжджали в Талаківку, де несли службу військовослужбовці бердянського батальйону Нацгвардії, в Бердянському і Широкино відвідували морських піхотинців.
Високі економічні показники, підтримка соціальних стандартів в Бердянському порту, надання матеріальної допомоги нужденним, реалізація соціальних проектів в місті, підтримка армії, постійна допомога виборцям — такі результати роботи Миколи Ільїна – депутата Запорізької обласної ради від партії «Батьківщина».