Біологи-практиканти збирають дані для «Літопису природи» на острові Бірючому

Традиційно студенти біологічного факультету ЗНУ проходять літню практику на базі Азово-Сиваського національного природничого парку при Управлінні справ Президента України на о. Бірючому. От і цього літа 34 студенти – третьокурсники мисливствознавці та іхтіологи, а також першокурсники екологи – під час свого стажування встигли не тільки здійснити великий обсяг дослідницької роботи і допомогти керівництву заповідника у формуванні матеріалів для створення щорічного літопису, а також добре відпочити, зміцнити власне здоров’я та набратися фахових навичок.
Практика студентів-біологів тривала з 13 по 26 червня. Цього літа студенти її проходили під керівництвом досвідченого мисливствознавця і науковця, професора та завідувача кафедри мисливствознавства та іхтіології ЗНУ, наукового консультанта парку Валерія Домніча, який працював із групою мисливствознавців та іхтіологів, а роботу студентів-екологів очолював завідувач навчальної лабораторії загальної екології і зоології на кафедрі загальної та прикладної екології і зоології, старший викладач кафедри, к.б.н. Андрій Домніч. Під їхнім головуванням відбувалися дослідницькі експедиції, практичні заняття, а майбутні спеціалісти отримали чудову можливість закріпити набуті під час навчання навички безпосередньо на практиці.
Щодня група дослідників разом зі своїм керівником та консультантом прокидалися о п’ятій ранку аби здійснити експедиції по о. Бірючому та прилеглих територіях, ці мандрівки тривали 3-4 години. Хлопці та дівчата з біологічного факультету мали дослідити місцеві екосистеми та зафіксувати місця базування різних груп тварин і птахів, кількість поголів’я тощо. Екологи збирали і вивчали гербарії (навчилися розрізняти 30-50 видів рослин), знайомилися з місцевою флорою та фауною, описували стан систем, що включає живі організми і фактори, які тісно пов’язані у межах однієї території. Практиканти, зокрема, вели спостереження за гніздуванням білих та сірих чапель, а також інших птахів, що вподобали території заповідника. Окрім того, цього року студенти отримали унікальну можливість наочно побачити більше сотні пеліканів, яких віднесло до о. Бірючого штормом аж з-під Одеси.
Мисливствознавці у цей час вели дослідження за поведінкою великих копитних тварин: (здійснювали їхній облік та вивчали природні запаси кормів), вели спостереження за птахами, вираховували плодючість хижаків (за норами) тощо. У ході таких досліджень студенти зафіксували поголів’я благородного оленя, що тут мешкає, – його кількість коливається у межах 900-1200 особин, також 1500-1800 особин європейської лані та червонокнижного туркменського кулана – близько 100-150. Молоді дослідники спостерігали і фіксували розподіл нір хижих ссавців таких, як лисиця, єнотоподібна собака, шакал (котрий за останні 5-7 рр. мігрував з Кавказу через Кримсько-Кубанські плавні до о. Бірючого) та склали карту реєстрації розподілу нір.
Іхтіологи найбільшу увагу приділили цього разу вивченню різноманіття бичкових риб, характеристик їхнього харчування, виявляли також особливості їхніх захворювань та ступінь зараженості тощо.
Під час літнього сезону практиканти мешкали у наметах, і за цей час, як відзначають керівники практики, отримали не тільки певні професійні навички, а й навчилися самообслуговуванню, готували самостійно їжу, добре засмагли, навіть схудли та оздоровилися. Особливі враження у практикантів цього літа також залишила унікальна зустріч із пеліканами, з дикими гусями-одинаками, яких дослідники нарахували на одному з островів заповідної зони близько 50. Приємним фактом стало також зростання поголів’я оленів. Як підкреслив к.б.н. Андрій Домніч та керівництво Азово-Сиваського національного природничого парку, практика студентів пройшла на досить високому рівні, були зібрані важливі статистичні дані з обліку тварин, а набуті під час цієї роботи знання майбутні фахівці зможуть застосовувати під час своєї професійної діяльності.
Найкращі відгуки на адресу практикантів висловила і дирекція національного природничого парку. Її представники звернулися із побажаннями подовжити термін практики студентів біологічного факультету ЗНУ. Адже зібрані протягом сезону відомості є важливою ланкою усієї роботи Азово-Сиваського заповідника: студенти під керівництвом досвідчених науковців біологічного факультету ЗНУ формують загальний звіт, який потім долучають до офіційного щорічного збірника Азово-Сиваського національного природничого парку «Літопис природи». А ще після проходження практики студенти-біологи та екологи готують цікаву й дотепну стіннівку, яку розміщують традиційно на 1 поверсі 3 навчального корпусу (біологічного), – із матеріалами та враженнями про незабутні моменти літньої практики. Найбільш старанними дослідниками впродовж практики цього сезону виявилися першокурсники Дмитро Андрущенко, Едуард Коршняков, Юрій Минько, студенти 3 курсу – майбутні іхтіологи Юлія Якушина, Наталія Драніцина, а також мисливствознавці Владислав Топчій, Маргарита Дерев’янкота майбутній магістр Іван Кононенко.
Наступна практика на о. Бірючий відбудеться вже восени і в ній візьмуть участь студенти інших курсів біологічного факультету.

Олена Хлистун
Фото Андрія Домніча та Івана Кононенко