У райцентрах Запорізької області відкрилися Бюро безоплатної правової допомоги

31 серпня першим відкриється Гуляйпільске бюро правової допомоги (вул. Соборна, 103), всього ж з 1 вересня 2016 року у Запорізькій області запрацюють 16 бюро правової допомоги (БПД).

Разом із 4-ма місцевими центрами безоплатної правової допомоги, які з 2015 року діють у Запоріжжі, Бердянську та Мелітополі, мобільними консультпунктами (скайп-зв’язок з юристом) у місцевих бібліотеках м. Оріхів, смт. Кушугум, у ЗОУНБ ім. О. Горького м. Запоріжжя, ця система наочно демонструє реформу органів юстиції в Україні, що дійшла до запорізької землі. Завдання перед державними бюро і центрами, які створені замість колишніх управлінь юстиції, постають тактичні і стратегічні. Це, в першу чергу, надання громадянам професійної довідкової інформації щодо захисту їхніх конституційних прав, доступ до онлайн-сервісів, створення для кожного окремого випадку алгоритму дій (первинна правова допомога), супровід у суді кримінальних, цивільних та адміністративних справ (вторинна правова допомога); ліквідація правової безграмотності населення і відновлення довіри до юридичної сфери в Україні в цілому (правопросвітництво). 

 

Про це, зокрема, йшлося на прес-конференції «Бюро правової допомоги – нові можливості дотримання конституційних прав людини», яка відбулася у запорізькому прес-центрі “Журналіст” 30 серпня 2016 року.

Юристи відзначають 5 пріоритетних сфер, в яких останні роки українці особливо потребують первинної і вторинної правової допомоги: соцзахист, ЖКГ, спадкування, земля, трудові відносини. З 2015 року до місцевих центрів Запорізької області по безоплатну юридичну допомогу звернулося близько 8 тисяч громадян. 6 тисяч громадян отримали необхідні консультації, укладено до 2 тисяч договорів доручень на надання безоплатної правової допомоги.

Безоплатну допомогу надають професійні юристи і адвокати, які включені до Держреєстрів України. Але до системи БПД в Україні залучені здебільшого молоді фахівці, які вмотивовані на розвиток України, і патріотично налаштовані. Зараз обидві сторони – юрист і громадянин, який звернувся по правову допомогу, гостро потребують відновлення довіри до правосуддя. 

Ольга Бородіна, директор Першого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

– Зараз в Україні відкрито вже більше 400 БПД. На мою думку, ця система дуже полегшить життя як самим громадянам, так і органам місцевого самоврядування. Люди зможуть звернутися за місцем проживання по юрдопомогу – зручно і швидко безоплатно отримати професійну консультацію або отримати безоплатні послуги адвоката на захист їхніх прав у суді. Наприклад, мешканець Новомиколаївського району може під’їхати до Новомиколаївки за адресою БПД і отримати консультацію. Що стосується органів місцевого самоврядування, то тут треба зрозуміти, що авторитет Бюро – це і авторитет місцевої влади, адже люди обрали своїх голів і вони хочуть прозорих правових відносин. Поки що голови райрад по-різному сприймають цю реформу, але ми віримо, що прозорі дії БПД та правопросвітництво змінять думки декотрих місцевих можновладців. Зараз можна відзначити голову Оріхівської райради, яка знайшла потрібне приміщення на БПД і допомогла з ремонтом і освітленням.

Зазначимо, що в реформі Мінюсту суб’єктами права залишаються органи місцевого самоврядування. Вони разом із новоствореними БПД також повинні надавати первинну правову допомогу, але ці бюро, у штаті яких 3 особи, розвантажать роботу органів самоврядування – роз’яснили фахівці. Це краще для усіх, адже один юрист, який частіше всього обслуговував інтереси самих чиновників, не міг захистити інтереси усіх громадян на місці. А тепер є надія, що це буде можливо.

Також Ольга Бородіна поділилася позитивним досвідом діяльності Першого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який діє з 2015 року. За словами директорки, Центр відкритий для усіх громадян, безкоштовно допомагає у кожному випадку, проводяться семінари і тренінги, інформативні вуличні акції. Цей осередок правопросвітництва має добрі результати та відгуки від окремих громадян і громадських організацій.

Також з 2011 року у Запорізькій області діє Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, основний напрямок якого – юридична допомога щодо виключно кримінальних проваджень. Найголовніше, що повною мірою було реалізовано право на захист для всіх підозрюваних, обвинувачених, незалежно від рівня їх статків чи ступеня соціальної вразливості. Завдяки плідній та кваліфікованій праці адвокатів Центру звільнено від відбування покарання з випробуванням (статті 75, 79, 104 Кримінального кодексу України) – більше 1 тисячі осіб, призначено мінімальний строк (розміру) покарання – близько 2 тисяч осіб, виправдано – 33 клієнти системи БВПД, змінено правову кваліфікацію злочину у більше 150 випадків.

Лариса Кожемякіна, начальник відділу організаційної роботи, юридичного забезпечення діяльності та інформації Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області:

– Ми фіксуємо високу активність звернень запоріжців про захист їхніх прав у суді. Лише за останній рік центр наш уклав близько 4 тисяч договорів доручень (за договором доручення одна сторона зобов’язується виконати від імені й за рахунок іншої сторони певні юридичні дії). Регіональним центром укладені контракти із вмотивованими у розвитку правової освіти в Україні адвокатами, внесеними в Єдиний реєстр адвокатів України, які надають безоплатну вторинну правову допомогу згідно ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” малозабезпеченим особам, інвалідам, дітям-сиротам, дітям – позбавленим батьківського піклування, які перебувають у складних життєвих обставинах, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, учасникам бойових дій (у тому числі АТО) (детальніше див. тут).

БПД – Бюро правової допомоги у Запорізькій області:

Перший запорізькій місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Запоріжжя, пр. Соборний, 77, 2-й поверх, тел. (061) 764-60-77 та на пл. Профспілок.

1.​ Вільнянське бюро правової допомоги – м. Вільнянськ, пров. Поліграфічний, 10
2.​ Новомиколаївське бюро правової допомоги – смт Новомиколаївка, вул. Соборності, 84
3.​ Оріхівське бюро правової допомоги – м. Оріхів, вул. Покровська, 58

Мелітопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Мелітополь, вул. Вакуленчука, 99, тел. (096) 523-98-55

4.​ Василівське бюро правової допомоги – м. Василівка, вул. Театральна, 14
5.​ Якимівське бюро правової допомоги, м. Якимівка, вул. Центральна/ Леніна, 93
6.​ Енергодарське бюро правової допомоги, м. Енергодар, вул. Комсомольська, 57
7.​ Михайлівське бюро правової допомоги, смт Михайлівка, вул. Святопокровська, 4-а
8.​ Кам’янсько-Дніпровське бюро правової допомоги, смт Кам’янка Дніпровська, вул. Йожикова, 110
9.​ Веселівське бюро правової допомоги, смт Веселе, вул. Леніна, 202
10.​ Токмацьке бюро правової допомоги, м. Токмак, вул. Революційна, 55
11.​ Великобілозерське бюро правової допомоги, смт Велика Білозерка, вул. Пархоменка, 193

Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. вул. Свободи, 115/Богуславського, 8, 1-й поверх (будівля санепідемстанції), тел. (06153) 4-89-42

12.​ Гуляйпільське бюро правової допомоги, м. Гуляйполе, вул. Соборна, 103
13.​ Пологівське бюро правової допомоги, м. Пологи, пров. Некрасова, 2
14.​ Приморське бюро правової допомоги, м. Приморськ, вул. Центральна, 38
15.​ Куйбишевське бюро правової допомоги, смт Більмак, вул. Запорізька, 28-а
16.​ Чернігівське бюро правової допомоги, смт Чернігівка, вул. Соборна, 448

Детальніше про діяльність БПД в Україні читайте на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги

Олена Гулая