“У нас усі блоки “імені царя”, і я є кнопкодавом” – Народний депутат України Петро Сабашук

"У нас усі блоки "імені царя", і я є кнопкодавом" - Народний депутат України Петро Сабашук

Відверто про головне: публікуємо повну версію “прямої мови” Петра Сабашука тільки на сайті газети “Запорізька правда”.

1 вересня 2016 року у прес-центрі “Журналіст” ЗОО НСЖУ відбулася прес-конференція Народного депутата України VIII скликання, голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства П. П. Сабашука. Петро Павлович відверто поділився своїм баченням політичного життя України в 2016 році, розповів про свою роботу у Верховній Раді, взаєминах з новою запорізької владою, також прокоментував тему ЖКГ, будівництво запорізьких мостів.

На зустрічі Петро Сабашук був нагороджений грамотою ЗОО НСЖУ за постійну благодійну допомогу журналістам, творчу співпрацю і вирішення актуальних проблем запорожців. Відзначимо, що нардеп звернувся до представників ЗМІ за порадою – як йому бути і що робити сьогодні, і у відповідь отримав деякі міркування.

“Є претензія як людини, а не бізнесмена”: про взаємини з журналістами

– Я останнім часом не дуже люблю з’являтися на публіці, тому що все платне. Вибачте, але коли гривню платиш за рекламу, краще її в інше місце витратити. Це серйозна тема, тому що “як тільки Сабашук – то відразу давай гроші”. Мені прикро, що мною не цікавляться безкоштовно, або я такий не цікавий ? І мені здається, що це неправильний підхід.
Ось чому я прийшов до старих друзів – просто поговорити. Я не був тут років зо три – бо знаєте, починається сесія, а я не знаю, як діяти. Дуже багато є питань, ви – журналісти, хотілося б вислухати ваші думки, адже є різні підходи.

sabashuk2

“Маячня наша українська”: про роботу Верховної Ради 1991-2016 р.

– Сьогодні сказати , що ми такі політики розумні і що ми політики – не так просто… Попереду цілий рік, і як себе вести – незрозуміло і куди країну вести – теж зрозуміти досить складно. Тому що є проблема тих же самих виборів Верховної Ради, є проблема як проводитимуть вибори в мажоритарні округи або ж за списками?
Я не соромлюся того, що якщо буде стояти питання про розпуск Верховної Ради, я однозначно підніму руку за це. Її треба розганяти. Тому що той склад Верховної Ради сьогодні – це сумно. Дуже сумно. Дуже мало професіоналів, дуже багато кнопкодавів. І розумієте, найголовніше, що сьогодні багато товаришів пишаються тим, що вони змусили народних депутатів натискати на кнопки, але це і є справжнє кнопкодавство. Найголовніші рішення сьогодні приймаються не в Верховній Раді, теж не побоюся сказати. Два-три центри впливу є, і вони виходять за межі Верховної Ради.

Тому говорити про те, що ми йдемо до розвитку демократії, я якось відчуваю, що ми туди не йдемо. На жаль, це правда життя. Рішення приймаються на Банковій, на Грушевського, ще в 2-3 офісах приймаються. Але це не відбувається в стінах Верховної Ради. Всі голосування, які проходять, всі ті результати-все це поза стінами Верховної Ради. На жаль це так. У мене є з чим сравніть- з четвертим скликанням. Коли я там був я бачив-достатньо професійно було, було багато людей не кнопкодавів. Ми приймали рішення на фракції. У нас фракція працювала дуже добре.

Депутати не повинні ходити на голосування. Це є просто окозамилювання. Основна робота народного депутата повинна бути в фракції, коли приймається рішення простою більшістю. Якщо тобі не подобається те рішення, яке приймається, йди з Верховної Ради. Це принцип хорошого тону. Не може депутат бути членом фракції, не може він голосувати, коли фракція прийняла рішення одне, а він голосує не так, як вирішила фракція. Так бути не може. Тому що ми то для того і об’єднуємося у фракції. Ніколи не може бути так, що за рішення 100% голосів. Тому принцип демократіі- меншість підкоряється рішенню більшості. Це по-перше.
Тому у нас багато кнопкодавів, і я є кнопкодавом – чесно скажу. Було два або три рази, коли я проголосував проти рішення. Самостійні рішення можуть приймати мажоритарники, фермери, є промислове лобі, культурне лобі. Але дуже багато чиновників. Дуже багато партійних, які були в КПРС і далі аби це була партія влади, на жаль. Якщо будуть за таким же принципом створюватися партійні списки-то я не знаю, як це буде. Я не знаю, куди рухатися, тому що на даний момент у нас в Україні, не побоюся цього слова-немає жодної демократичної партії, на жаль.

У нас усі блоки “імені царя”. Хоча я підтримую Петра Порошенка і вважаю, що він єдиний щось може робити, хоч на нього багато говорять. І тим не менше я розумію, що “блок імені царя” – це неправильно. Блок або партія повинна висувати свою кандидатуру на Президента, а не завдяки Президенту депутати повинні приходити у Верховну Раду . Ось це маячня наш український на сьогоднішній момент. В основі – відсутність демократії у нас в голові насамперед. Як нам навчитися?

Сьогодні я не бачу жодної демократичної партійної сили, яка б була самостійна. Вона вся блочна- імені Садового, імені Порошенка, імені Юлі, імені Ляшка … А де партії ? У мене як у людини це викликає глибоку зневіру. Прибери будь-якого царя – і партія зникає. Ось це страшно. Ось це журналісти і всі інші повинні думати, куди ми йдемо і що робити далі. Я боровся з 1991 року, зараз прокинувся і залишилося півроку до 60 – річчя. Пора і йти, хоча політикою займаюся не так давно.
Проблема України – це навіть не олігархи і навіть не корупція, я думаю, проблема у політичному складі суспільства. Мені дуже прикро, що за 25 років ми-український народ не створили всередині себе демократичну основу. Ось що ми не зробили-кожен з нас, ми всі разом, і не треба дивитися на верх. Від чистої душі кажу.
Що буде робити молоде покоління? Так, нам потрібно вже йти і не заважати, тому що у нас із головою не все в порядку. Тому що більше двох термінів потрібно заборонити законодавчо участь в політиці. Тому не знаю, як голосувати і що робити.

Мрія про демократію в Україні

– Якби у нас був нормальний демократичний устрій типу Республіканської партії США, де є праймеріз, де є вибори, де є певна політична дисципліна, є розуміння, що люди є прихильники республіканської чи демократичної партій, а не блоку імені Трампа або не Трампа. .. У нас немає політичних партій зі своєю програмою, тільки балачки…
Але точно скажу, що у Верховній Раді вже немає сили, яка прагне повернутися в СРСР. Є, правда, 10 відсотків т. зв. агентів Кремля. Зараз все дуже цинічно, маю на увазі скупку голосів, і це зовсім не смішно, це показали довибори.

Справа життя: будівництво будинків триває

– Я повернувся до Запоріжжя з великим задоволенням. Мені кажуть, Петро Павлович, займайся бізнесом. Я кажу – ні, я не бізнесом займаюся, в мене є справа життя. Це різні речі, тому що бізнес, коли займаєшся усім, що приносить дохід , а справа, коли ти отримуєш задоволення, коли, наприклад, ти хочеш будувати гарні будинки, зручні, недорогі. Як в моєму випадку, будівництво – це моя справа. У мене пішло 15-20 років, щоб нарешті зберегти цю справу.

І я дуже задоволений, що, Слава Богу, з часів О. Поляка, я зараз знайшов спільну мову з мером В. Буряком та командою. У нас стали виходити хороші результати. Запорізьке регіональне управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву  і ТОВ “ДСК” почали молодіжне будівництво у Південному мікрорайоні м. Запоріжжя. Вже запущена перша черга – 500 квартир – для молодих сімей, чорнобильців, афганців і ветеранів АТО, які потребують розширення житлоплощі.

Будуть будуватися умовно маломірки 21 кв. метр на людину і плюс 20 кв. метрів додатково. Тобто квартира для 1 людини буде не менше 41 кв. метр, для двох осіб 62 кв. метра, якщо три людини – то 83 кв. метри, вартість 1 кв. метра новобудови середня по Запоріжжю 7 800 грн. І ми врахували, що молодь хоче квартири студії. До речі, з 6-9 вересня ми запрошуємо усіх до ” Козак Палацу”, де буде представлено стенд з нашим проектом житлового будівництва “Ветеран”. З розвитком проекту можливе будівництво до 10 тис. квартир.

Сьогодні є розуміння області, і мені подобається група у міській раді. Гроші сьогодні є і в міських, і в обласних бюджетах. І не треба чекати, що дасть бюджет центральний. Треба думати про своїх зараз. Нічого не заважає самому місту розробити програму будівництва будинків для вчителів, для журналістів, для бюджетників, які не можуть дозволити собі купити житло. Така програма розробляється на місцевому рівні.

Я сказав представникам місцевої влади, що ініцітіва повинна бути за вами, а ми допоможемо.

Коли житло стане доступним для всіх

– Ми розглядаємо в Запоріжжі різні ідеї будівництва. Наприклад , таун-хаус – будинок на виріст, де 50 кв. метрів дається на сім’ю, і його можна розширювати до 150 кв . метрів своїми руками. На жаль, смарт-квартири будуть дорогі, тому що чим менше квартира , тим більше насичення інженерними мережами. Найсумніше, що в нашій економіці немає крові, жодне промислове підприємство не може собі дозволити взяти кредит під 25 % річних.
Питання головне є в доступності житла для всіх громадян України. Якби у нас були іпотечні кредити під 3-5 % річних,, то можна було б купити будь-яку квартиру. А можливість будувати дешево мають тільки такі забудовники, які кредитуються десь за кордоном.

Запорізькі мости: треба вчитися контролювати владу не красти

– По запорізьким мостам ситуація зрушила. У Верховній Раді ми створили спеціальну слідчу комісію. Сьогодні є розуміння уряду, є бажання міста цим займатися. Є розуміння, як добудувати ці мости. І ми, думаю, уся громадськість Запоріжжя, сьогодні не допустимо тут довгобуду. Ми сподіваємося (і Н. Фролов, і П. Ванат), що до кінця року буде повністю узгоджена концепція, яким чином за 2-3 роки ці мости добудувати. Але справа пішла тільки тоді, коли місто сам став цим займатися. Треба вчитися контролювати владу – це дуже серйозно, інакше будуть красти все також.

У бюджеті грошей немає, економіка сьогодні в стагнації. Питання тут одне: міжнародний кредит, ми змусили уряд зробити аудит технічного стану мостів, визначено, що їх можна відновлювати. Наступне питання: скільки ж потрібно грошей на добудову цих мостів? Третє питання: пошук кредиту, це або китайський кредит, зрозуміло, що будуть будувати китайці. У світі будують мости або турки, або китайці. Японія теж зацікавилася цим проектом, є схема вже відпрацьована.

ОСББ і “теплі будинки”: ніякого страху немає

– У Європі та США є аналог ОСМД- це кондомініум, тобто ти купив квартиру і відразу автоматично стаєш членом т.н.кооператива, це мінімальна комуна. Так само і в Австрії-там система комун, там ти навіть не зможеш купити квартиру, якщо не согласуешь свою кандидатуру з цієї комуною. Потрібно створювати ОСББ в Україні-іншого виходу просто немає.

У нас є свій ЖЕК, і я поміняв вже трьох начальників ЖЕКу, зараз поставив четвертого. Непогані керівники, але якось проходить 2-3 роки і вони остигають. І я зрозумів одне-поки не буде ОСББ, і мешканці самі не почнуть займатися своїми будинками- порядку не буде ніколи. Можуть бути керуючі компанії, можуть бути приватні жеки, але вони повинні укладати договір на обслуговування з ОСББ і воно повинно контролювати їх за виконані роботи зі штрафними санкціями. Без цього порядку не буде. Навіть якщо це приватний ЖЕК-це люди, і потрібен контроль. Ті ж самі “хрущовки” -в них потрібно робити ОСББ і укладати договори.

Я людина – практик, я практично зайнявся ЖЕКом. У нас 7 під’їздів на 1-му мікрорайоні. Я порахував усі гроші, які збирає ЖЕК, і як він їх витрачає при ціні 2,25 грн з кв.м. Можу сказати, що грошей зібраних досить, і відсотків 10-15 може залишатися на поточні ремонти, якщо будуть всі платити. Тобто культура оплати- це раз і два – необхідний контроль за використанням грошей.

Тобто гроші збирає ОСББ і платить тільки за послуги. І на рахунку ОСББ будуть завжди залишатися ці 15-20 відсотків, у вас завжди будуть гроші. І також зрозуміло, що ЖЕКу не можна віддавати гроші на капітальний ремонт. Люди бояться ОСББ, але ніякого страху реально немає. І також зрозуміло , що якщо буде ОСББ і керуюча компанія , то кредити повинна брати керуюча компанія , це 100 %. Люди брати кредити не будуть. Витрати після термодернізаціі будинку зменшаться за 3-5 років.
У нас все в практиці. У нас є чемпіони по Жовтневому району, де платять 48 грн за кв. метр, 16 або 18 і я взяв тих, у яких 25. Я взяв середній показник 25 – це перші будинки, які повинні пройти термомодернізацію . У нас вийшло , що останній будинок , який ми здали в Запоріжжі – вийшло 4 грн за кв . метр- це плата за опалення і гарячу воду. Тобто квартира 100 кв . метрів у нас в середньому платила 400 грн за опалення і гарячу воду. Це рівно в три рази менше , ніж за середнім тарифом в місті Запоріжжя за опалювальний сезон.
Я чітко кажу , що якщо сьогодні виконати всі заходи з термомодернізації, заміні вікон, утеплення підвалів, установку тамбурів та інше, то рівно в два або три рази буде зменшена вартість оплати. Ось шлях практичний, і треба йти цим шляхом.

Що місто повинно зробити. Коли дають ці кредити зараз на термомодернізацію, то термін окупності у нас 6-8 років. Тобто 40 % дає держава , 60 % платить керуюча компанія. Але якщо зменшити, що тільки 40 % оплатить керуюча компанія, а місто візьме на себе більше, то термін окупності виходить 4-5 років. Але є один маленький нюанс: у разі збільшення вартості газу в 2-3 рази у тих, хто зробив термодернізацію, буде рахунок зовсім інший, тому тут виникає економічний ефект: страховка від збільшення.

Зараз пан Гройсман заявив, що збирається закласти 80 млрд. грн в наступному році на термомодернізацію. Ідея хороша, тільки є питання: а як ми це будемо робити? Як можна збільшити в 80 разів обсяги виробництва: це будматеріали, ліси, це робоча сила… Я розуміюся на цьому. У мене середня зарплата 15-20 тис. грн на руки. Але ця праця навіть важча, ніж в шахті або в металургії, тому що це цілий день на свіжому повітрі. Взимку мінус 10 і вітер, влітку плюс 35 і сонце. Тобто цю роботу витримують тільки молоді і сильні в віці до 40 років.

Це пекельна робота, і її механізувати можна. Тому з 20 осіб, які приходять працювати, залишається тільки один, і навіть гроші не приваблюють, бо дуже важка робота. Ось питання: де взяти стільки людей, щоб якісно виконувати роботу по термомодернізації та інші питання.

***

ЦІКАВО ЗНАТИ

Петро Сабашук і законотворчість

Петро Сабашук розробив правки в закон про комунальні послуги, які дозволяють будь-якому власникові квартири в комунальному будинку укладати договори про постачання тепла, води, утримання будинку на свій розсуд. З огляду на можливість масового появи приватних фірм «комунальників», річ це потрібна.

Також в парламенті він створив робочу групу, яка буде впорядковувати законодавство, що відноситься до контролю за будівництвом. комісії з освоєння грошей на будівництві запорізьких мостів.

Також актуальним є Закон України “Про комбіноване виробництво теплової та електрічної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу” (2005 рік).

Робота в окрузі № 74 (Жовтневий і Комунарський райони Запоріжжя)

З початку каденції звернулося 1000 виборців з питань соціального захисту, медичного обслуговування, житлово-комунального господарства, забезпечення законності. Більшість питань вирішено, частина – в процесі вирішення. 300 тис. грн на проведення операцій інвалідам, дітям, на придбання дорогих ліків постійного вживання, рішення критичних життєвих ситуций дано особисто П. Сабашуком, його сім’єю за допомогою команди нардепа.

Надано допомогу на ремонт геріатричного пансіоната, Будинку культури ЗОО глухонімих, на ремонт житла переселенцям із зони АТО, проведені роботи з благоустрою парку ім. Ю. Гагаріна, ремонту там дитячого майданчика, триває програма будівництва дитячих майданчиків у Жовтневому та Комунарському районах. Вартість робіт з благоустрою з початку скликання по сьогодні – 100 тис грн.

З 2015 року – Петро Сабашук у складі регіональної комісії, створеної на базі Запорізької ОДА з оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів, які можуть реалізовуватися за рахунок бюджетних коштів. З 4-х запланованих об’єктів три знаходяться в окрузі №74. У 2015 році відбулася реконструкція харчоблоку в Запорізькій обласній клінічній лікарні, частини приміщень будівлі поліклініки Запорізького обласного клінічного онкодиспансеру. Розпочато будівництво хірургічного корпусу у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні.

Надано допомогу людям в реєстрації права власності на свої земельні ділянки , питання не вирішувалося більше 20 років, питання установки теплолічильників до початку опалювального сезону.

Щоп’ятниці відбуваються екскурсії на о. Хортиця для воїнів АТО на реабілітації (Запорізька обласна клінічна лікарня та Запорізький військовий шпиталь).

Записатися на прийом до Народного депутата України Петра Сабашука: м. Запоріжжя, вулиця Суворова, 4, каб. 2-11 (офіс корпорації «Рассвет»).

Підготувала Олена Гулая