Роздержавлені ЗМІ–дієвий інструмент повернення довіри до влади

У прямому ефірі програми «По суті» на телеканалі «Запоріжжя» гості студії передбачили варіанти подальшої долі комунальних і державних друкованих ЗМІ, які нині, згідно Закону про роздержавлення, виходять у вільне плавання.
Це інтерактивне ток-шоу, в ході якого було підняте питання інформаційної безпеки країни та консолідації громад, в тому числі, і задля протидії агресору на сході України, викликало жвавий інтерес у телеглядачів.
Учасниками ґрунтовної дискусії  стали голова Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України Наталя Кузьменко, виконуюча обов’язки головного редактора газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна, перший заступник головного редактора газети «Запорозька Січ» Олександр Верьовкін, викладач факультету журналістики Запорізького національного університету Юрій Ботнер, головний редактор незалежного видання «Прав.Да!»  Валерій Зотов та головний редактор Інтернет-порталу «Забор» Костянтин Алексеєнко. До розмови за допомогою Скайп-зв’язку долучився і перший секретар Національної спілки журналістів України  Сергій Томіленко.
Ведучі програми Антоніна Богуславська та Валентин Терлецький гострими запитаннями спонукали експертів до відвертого висловлювання своєї точки зору і власної позиції. Втім, з огляду на те, що всі учасники розмови представляли єдине корпоративне середовище – журналістську спільноту, то попри різні висхідні дані, адже заявлені  у цій програмі ЗМІ суттєво різняться за форматом, формою власності, веденням редакційної політики, все ж зійшлися на думці, що журналістика за будь-яких умов має виконувати свою головну функцію соціального лікаря. А отже для подальшої успішної розбудови громадянського суспільства і побудови нової України потрібні дієві інструменти, зокрема, відповідні ЗМІ.
 Нажаль, процес роздержавлення комунальних друкованих медіа у Запорізькій області відбувається вельми напружено. Адже, як зазначив Сергій Томіленко, подекуди керівники органів   місцевої влади  не готові розпрощатися із «кишеньковими піарниками», якими ще  донедавна  здебільшого і були комунальні ЗМІ. Тому НСЖУ докладає всіх зусиль, щоб відстояти право творчих колективів їх редакцій на самовизначення. Як підтвердила лідер запорізьких журналістів Наталя Кузьменко, у окремих випадках в районах області доводиться навіть відстоювати таке право, яке, по суті, гарантоване Законом про роздержавлення, у судах. Дуже складна ситуація сьогодні склалася у Розівському, Кам`янсько-Дніпровському, Василівському районах та місті Токмак.
Завдяки стійкій і послідовній позиції ЗОО НСЖУ та журналістській солідарності  вдалося врятувати від ліквідації і газету «Запорізька правда». Сьогодні це фактично   єдине в області  україномовне видання загальнорегіонального рівня на продержавницьких патріотичних позиціях, що формує україномовне середовище, спонукає до україномовного мислення, консолідує увесь Запорізький край. Це україномовне видання вкрай потрібне, і чи не  в першу чергу, на  більшості територій  області, де допоки ще  існує засилля російського ТБ, і фіксуються тотальні ускладнення з прийомом українських інформаційних каналів, та й на всій території регіону, у   прифронтовій зоні в умовах ведення  бойових дій в АТО на Донбасі, що є фактично війною українського народу з терористичними окупантськими угрупованнями за незалежність України.
Газета, яка донедавна перебувала у кризовому стані,  сьогодні  успішно долає    труднощі і розпочала свій поступальний рух у напрямку відродження. Нова редакційна команда  на чолі з виконуючою обов’язки головного редактора газети Н.Г. Зворигіною працює над створенням нового обличчя  видання. Відчутні вже перші результати. У газети реально  змінився інтерфейс. Це помітили всі, хто її читає.  Суттєво зросла і продовжує зростати  читацька аудиторія газети. Введено в дію     і успішно розвивається  інформаційно і технічно суттєво оновлений  Інтернет-проект видання – сайт www.zp-pravda.info.
Конструктивні зусилля творчого колективу газети здобули належне визнання і на  міжнародному рівні. Газета стала переможцем конкурсу, який проводило представництво ОБСЄ в Україні спільно з  національним творчим союзом – НСЖУ.
Конструктивні зміни у газеті відмітили й всі учасники ток-шоу.
-Сьогодні газета «Запорізька правда» залишається соціальним проектом Запорізької обласної ради, реалізується за ціною, значно меншою, ніж її собівартість, саме з метою, щоб охопити соціально вразливі верстви населення, яким  із зрозумілих причин недоступний Інтернет, зробити доступною для них необхідну інформацію і забезпечити надійний зв’язок влади з територіями. «Запорізька правда» фактично стала реальним інструментом повернення довіри до влади, – зазначила керівник газети Наталя Зворигіна. – Разом з тим, роздержавлення для нас неминуче. Тому мусимо подбати про те, щоб зберегти надалі наш найголовніший ресурс – репутацію чесного видання і довіру своїх читачів.
Про те, що саме чесна інформація і є головним надбанням ЗМІ і таким, що найбільш цінується споживачами, засвідчило й інтерактивне опитування телеглядачів, яке проводилося по ходу програми. Переважна більшість тих, хто зателефонували на гарячу лінію програми, підтвердили, що користуються і довіряють офіційним ЗМІ.
Коментуючи результати  означеного опитування, учасники програми погодилися, що роздержавлені комунальні друковані ЗМІ мають всі шанси стати дієвим інструментом повернення довіри до влади.

Олександра Воронцова