Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах

Кабінет Міністрів України постановою від 24.06.2016 № 461 (далі – постанова № 461) затвердив нові списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Списки № 1 та № 2).
Зазначена постанова опублікована 03.08.2016 у № 144 «Урядового кур’єру» і набула чинності саме з цієї дати.
Перелік пільгових категорій працівників у новій редакції Списків № 1 та № 2 скоротився. Найбільше це стосується керівних посад майже в усіх галузях господарства, а також ремонтного персоналу в металургії, хімічному виробництві, металообробці тощо.
Роз’яснення щодо порядку застосування Списків № 1 та № 2 уповноважено надавати Міністерство соціальної політики України. Крім цього, чинним є і Порядок застосування Списків при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383.
Зазначеним Порядком передбачено, що при визначенні права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. Це означає, що у разі, якщо працівник мав право на пенсію за віком на пільгових умовах до введення в дію постанови          № 461, продовжує працювати за професією чи посадою, яку в нових Списках   № 1 та № 2 виключено, пільговий стаж йому зараховується до 02.08.2016 включно.
У разі відсутності професії або посади у новій редакції Списків № 1 та    № 2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці можуть призначатись пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Начальник відділу експертизи
умов праці Головного управління
Держпраці у Запорізькій області
О. О. Діліон