Успішна жінка-запорука доходів, успішна жінка-фермер-запорука стабільних доходів!

Успішна жінка-запорука доходів, успішна жінка-фермер-запорука стабільних доходів!

Без перебільшення, можна сказати, що жінки-фермери, жінки-аграрії є лідерами не тільки в економічному, а й в суспільному житті села, це жінки з яскраво вираженою громадянською позицією, це жінки, які прагнуть змінити життя в селі на краще і роблять для цього все можливе.

З 2008 року 15 жовтня вважається Всесвітнім Днем сільських жінок, як офіційно затверджене свято ООН, яке щорічно відзначається в усіх державах світу.

Ідея започаткування Всесвітнього дня сільських жінок була запропонована на IV-й Жіночій конференції ООН, яка відбулась в 1995 році в Бельгії. ЇЇ ініціатором стали такі організації, як Міжнародна Федерація виробників сільськогосподарської продукції, Об’єднані сільські жінки світу та Фонд «Всесвітній жіночий саміт».

-«Офіційне визнання цього свята в нашій державі – це не лише вшанування сільських жінок України, а також і спроможність України реалізовувати міжнародні зобов’язання з досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття та Пекінської Платформи Дій, що в свою чергу відкриватиме для всіх доступ до міжнародних програм фінансування, програм технічної допомоги у сфері підтримки жіночого підприємництва в сільській місцевості, а як результат це сприятиме розбудові нової заможної держави», – наголосила Надія Компанієць, голова громадської організації «Рада жінок-фермерів в Запорізькій області».
Сама Надія Петрівна в числі перших жінок України підтримала курс реформ, в результаті створивши фермерське господарство «Надія». З 2010 року вона веде велику інформаційно-просвітницьку роботу серед фермерів та їх родин, що дозволяє постійно збільшувати прибутки сімейних ферм і сільських жінок-підприємців. Також було реалізовано декілька проектів, як-от: «Домашня економіка» (Швеція-Україна), проект ПРоООН в Україні «Підтримка жінок-фермерів України» та «Український проект розвитку плодоовочівництва» за підтримки уряду Канади.

IMG 7722
Участь в цих програмах дала можливість отримати не тільки необхідні знання, але й відкрило доступ до дешевих фінансово-кредитних ресурсів, що є джерелом створення робочих місць для сільського населення.
Жінки-фермери могли отримувати гранти з метою придбання сільськогосподарської техніки та саджанців. Проведення Днів поля, вивчення передової технології та отримані теоретичні знання застосувати на практиці під контролем досвідчених зарубіжних спеціалістів.
Цього року свято було організовано за сприянням Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, представником якого була Людмила Щербина. Заступник директора вручила головам районних осередків Запорізької області ВГО РЖФУ почесні грамоти та подяки.
В теплій, сприятливій атмосфері кореспондентам «Запорізької правди» вдалось поспілкуватись з деякими учасниками заходу.
Фанатами виноградарства виявилась сім’я приватних підприємців Гриценко: Віктор Миколайович та Людмила Василівна.
-«Ініціатором всіх починань була моя дружина. Вивчаючи літературу і спілкуючись з селекціонерами Віталієм Загорулько та Олександром Бурдаком, ми дізнались так багато нового – перевірили в своєму господарстві – і тепер ділимось досвідом у сфері технологій вирощування, обробки та перепрививки рослин, переробки врожаю на вино та ізюм»,- поділився Віктор Гриценко.
Подружжя бере активну участь у виставках, форумах та конференціях для фермерів, що в свою чергу допомагає йти в ногу зі стандартами та новинками у світі виноградарства. З нових морозостійких комплексно-стійких до хвороб сортів наразі популяризують Ландиш, Юпітер, Катавба, які відзначаються найбільшою сахаристістю, ранніми термінами дозрівання та не мають кісточок. Слід зазначити, що ці сорти рекомендовано для споживання дітям та хворим.
-«Як прибічники органічного землеробства не хочемо отруювати землю хімією, бо вона наша-рідна! Запорізький край напрочуд родючий, тому потрібно берегти те, чим нас нагородила природа»,- підсумували Віктор та Людмила Гриценко.

IMG 7678
-«Ми, жінки-фермери, виробляємо найбезпечніші, екологічно чисті продукти на найкращих чорноземах світу!»,- додала бджоляр Анжела Горбань, яка саме приєдналась до розмови. Вона розповіла, що завдяки запиленню бджолами рослин під час цвітіння, фермери отримають набагато більші врожаї саме там, де стоять пасіки, однак велика кількість проблем виникає в той час, коли фермери обробляють хімікатами посіви, не попереджуючи бджолярів завчасно. Саме на цьому жінка акцентувала увагу учасників свята.
Далі Анжела Горбань зазначила:
–«Спілок багато, але тільки жінки здатні зрозуміти одна одну. Завдяки участі у Всеукраїнській громадській організації «Рада жінок-фермерів» відкрився вихід на всю Україну, вирішуються питання з реалізацією товару (меду, воску, прополісу),  а також побічних продуктів, як маточне молочко, підмор. Наразі я вивчаю методи застосування лікувального сну на вуликах. Це може допомогти багатьом. Звичайно, необхідно апробувати нове, але ніколи не слід забувати традиційні, напрацьовані віками методи».

IMG 7681
Кореспондентам «Запорізької правди» вдалося поспілкуватись з приватним підприємцем, головою громадської організації «Надія – 2012», учасником проекту ПРоООН Оленою Котик з с. Юрківка, Оріхівського району.
-«Завдяки участі в проекті вдалося завезти в село більше мільйона гривень, на які відкрили дитячий садок на дві групи, відремонтували школу, замінивши 37 вікон. Ми допомагаємо вирощеною продукцією Кіровському будинку інвалідів та місцевому дитячому садочку. Вирощуємо огірки, помідори, займаємося бджолярством»,- зазначила Олена Котик.  
В цьому проекті жінка-фермер разом з чоловіком Олександром Підлужним бере участь вже рік. Протягом цього часу пройшла навчання у Львові, Києві, та, як результат, здатна написати проект самостійно. Та на цьому жінка не  зупиняється. Постійні тренінги та вивчення світового досвіду з вирощування овочів допомагають постійно вдосконалювати технології вирощування та реалізації продукції.

IMG 7684
Тетяна Сус, голова Вільнянського осередку ГО «Рада жінок-фермерів України», приїхала на зустріч просто з семінару у Бердянську «Власна справа на селі», де як практик ділилася досвідом про те, як можна заробляти гроші, не полишаючи свою родину, країну, наймаючись «рабами» по чужих світах.
-«Справді, зараз дуже важко фермерам в країні, бо держава не завжди підтримує, тому ми повинні об’єднуватися, ділитись досвідом, допомагати у вирішенні виникаючих проблем. Саме жінки – рушії прогресу, на нас тримаються не тільки родини, а й господарство! Ми здатні краще зрозуміти та розставити пріоритети в налагодженні системи господарювання».
Такої ж думки і голова Михайлівського районного осередку, керівник ТОВ «СПП Лана» з 1993 року, Наталя Верещага, яка має в оренді 2700 га землі під зернові культури (льон, соняшники, просо) та 270 га саду (яблука, черешні, абрикоси, слива). Під її керівництвом господарство експортує зернові до країн Європи власним транспортом (є членом асоціації AsMAP) та реалізує сезонні фрукти. Зазначимо, не всі фермерські господарства мають сховища та холодильне обладнання, а Наталя вчасно зрозумівши потребу в наявності, вже має два холодильники та будує третій. Таким чином вирішено питання продовження термінів реалізації продукції.
Як жінка, Наталя розуміє важливість вирощування екологічно чистої продукції, тому господарство дотримується європейських стандартів вирощування. Це дозволило отримати перемогу в боротьбі за тендер на постачання продукції для дошкільних та шкільних закладів.
На питання, хто є вашим прибічником та партнером, Наталя Верещага відповіла, що це сімейний бізнес і вона особливо вдячна чоловікові та дітям за фахову підтримку.

IMG 7710
Сестри Віра Морозова та Валентина Бактікова з села Новогородківка Мелітопольського району займаються ягідними культурами.
-«Раніше ми займалися тільки тепличними овочевими, але участь у канадській програмі ПРоООН дала нам можливість перейти на більш затребувані ягідні культури: малина, суниця садова та ожина. Це посприяло збільшенню доходів та ми змогли займатись адресною благодійністю. Дитяча лікарня на вул.Фролова та товариство сліпих у Мелітополі отримують екологічно чисті ягоди».

IMG 7693
Жіноче свято підтримали й чоловіки. Зі Стародніпровки завітав Володимир Прохоров, який розповів про переваги участі в проектах, ініційованих ГО «Ради жінок-фермерів України». Зокрема, з’явилась можливість вивчати та аналізувати досвід Ізраїлю та країн Європи. Вже понад 10 років, використовуючи досвід Голландії, вирощують овочі тунельним методом. З метою перевірки знань, розширення рекомендаційного поля, до господарств часто приїздять делегати з Канади, Польщі, Ізраїлю, допомагаючи у втіленні найіноваційніших технологій з вирощування сільськогосподарських культур. Угорці виокремлюють питання захисту рослин, підвищення плодючості ґрунтів, безпечне використання стимуляторів росту та збільшення врожайності овочевих.
-«Маючи унікальний мікроклімат, плодючі ґрунти та працьовитих господарів своєї землі, Кам’янко-Дніпровський район здатний забезпечити не тільки нашу область, а й 1/3 Європи, однак наразі у всіх фермерів проблеми аналогічні, як-от: зменшення ринку споживачів, нестача трудових ресурсів, відсутність можливості переробки продукції, але ми мужньо долаємо їх!»- наголосив Володимир Григорович.
Не дивлячись на певні проблеми, які виникають у фермерів під час роботи, все одно саме жінки-фермери усьому світі сприяють розвитку і стабільності сільських регіонів, відіграючи провідну роль. На авансцену соціально-економічних перетворень на селі виходить жінка-лідер, жінка-фермер, жінка-підприємець!

IMG 7717

Анастасія Шевченко, Тетяна Власова, “Запорізька правда”