Цікаві об’єкти Запорізької області достойні стати державними пам’ятками

Цікаві об’єкти Запорізької області достойні стати державними пам’ятками

27 жовтня під головуванням директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації Владислава Мороко відбулося засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини.

Члени ради розглянули низку цікавих об’єктів Запорізької області, які достойні стати пам’ятками України.
Члени Консультативної ради рекомендували занести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятки архітектури та містобудування будинки у Запоріжжі, на проспекті Соборному №№ 175, 177, 187, 189, 216, 218 та 230. Ці будинки відомі всім городянам як частина Соцміста – архітектурного комплексу, що виріс на берегах Дніпра в 30-х роках минулого сторіччя.
До Державного реєстру нерухомих пам’яток України рекомендовано внести також пам’ятки історії місцевого значення „Школа на біржовій площі (архітектор М. Кондратьєв)” – зараз це перший корпус ЗНУ за адресою вул. Жуковського, 66, та „Театр-клуб „Металіст” – зараз це ПК ЗАЗ.  Ці дві будівлі також добре відомі городянам та гостям міста.

567420 00
До переліку об’єктів культурної спадщини Запорізької області рекомендовано внести „Могилу А. Корвацького – земського лікаря, засновника промислового садівництва Мелітопольського краю”. Андрій Васильович Корвацький – земський лікар Мелітопольського повіту, який є яскравим представником передової вітчизняної інтелігенції другої половини 19 сторіччя. Він впровадив зрошувальне садівництво, відкрив свердловину „Мелітопольської мінеральної” води, збудував лікарню та бібліотеку, які діють і зараз.

5467209
Документи щодо цих об’єктів буде направлено до Міністерства культури України.
Також під час засідання Консультативної ради її члени ознайомилися з іншими цікавими об’єктами. Це, наприклад, Ільїнський храм (хрестово-купольна культова споруда зведена 1905 року) у селі Тернівка Вільнянського району. Розписи всередині будівлі унікальні, стиль виконання подібний тому, що  у Володимирівському соборі Києва зробили художники школи Києво-Печерського живопису. Як виявилось, авторство розписів у Тернівці належить одному з них – Володимиру Соніну, який працював тут у 1913-1915 роках. У храмі в різні часи був клуб, склад. Є легенда, що коли ці фрески намагалися зафарбувати, то німби святих почали проступати крізь фарбу, це перелякало тих, хто намагався знищити розпис. Тож розпис закрили дошками на довгі роки… і таким чином зберегли до сьогодення. Про це розповіла Інга Янкович, в.о. директора Запорізького обласного художнього музею. Були й інші повідомлення про археологічні знахідки та об’єкти, які можуть у подальшому бути цікавими як для науковців, так і для туристів.

6574573