Ромські літератори перекладають українську класику

Ромські літератори перекладають українську класику

8 листопада у Центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки з нагоди Міжнародного дня ромської мови відбулася творча зустріч-дискусія “Переклади творів українських класиків ромською мовою”.

В гості до бібліотеки завітали ромські літератори та перекладачі Микола Ільїн (м. Кропивницький), Рані Романі (Раїса Набаранчук) (м. Київ), Валерій Сухомлинов (м. Київ, ГО “Романіпе”), старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, програмна директорка Ромського радіо “Chiriklo” Наталія Зіневич (м. Київ), представники Запорізької ромської організації “Лачо Дром”.
Під час творчої зустрічі учасники ознайомилися із перекладами ромськими поетами творів української класики. Можна було почути, наприклад, як звучать рядки віршів Тараса Шевченка ромською мовою. Також обговорювалися такі важливі питання, як утворення природної єдиної мови українських ромів та інтеграція ромів до українського суспільства, залучення різних народів, що мешкають на теренах України, до цього процесу. Обговорили учасники дискусії також „Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року”.
Начальник управління національностей та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Павло Мяло привітав учасників зустрічі та повідомив, що управління активно співпрацює із ромською громадою, підтримує її роботу. У 2016 році в Запорізькій області була зареєстрована ромська громадська організація «ЛачоДром». Її керівника, Олексія Падченка, одразу ж було включено до складу Координаційної ради громадських об’єднань національних меншин при голові облдержадміністрації. Ромська громадська організація бере активну участь у заходах національно-культурних товариств області (серед останніх – участь у роботі «Національного подвір’я» в рамках фестивалю «Покрова на Хортиці»).

20161108172546
За сприяння облдержадміністрації 26 жовтня в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося перше заняття ромської школи, яку організувала Запорізька громадська організація ромів «ЛачоДром» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У школі навчаються роми різного віку, заняття проходять раз на тиждень.
Літератори розповіли, що Міжнародний день ромської мови відзначається в багатьох країнах світу щорічно 5 листопада, нещодавно до заходів долучилася й Україна. Ромська мова належить до новоіндійських мов, є молодописемною і функціонує у формі багатьох діалектів, тільки в Україні їх нараховується до десяти. В такому розмаїтті діалектів, які мають передусім усне побутування, відбувається сучасний розвиток ромської літератури, формування перекладацьких традицій.