Тарас Тимченко: «Запорізький національний університет має усі шанси увійти у ТОП-десятку лідерів освіти України»

Днями в Запорізькому національному університеті відбувся Дебатний турнір з теми «Чесна освіта: міф чи реальність?» у рамках заходів Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP). У ньому взяли участь представники вишу – студенти, викладачі, наукові співробітники, а також гості.
Нещодавно в Запорізькому національному університеті стартував Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP), який реалізується Міністерством освіти і науки України за підтримки Американської Ради з міжнародної освіти та Посольства США в Україні. У його рамках був розроблений і представлений для публічного обговорення Проект Кодексу честі Запорізького національного університету.
У рамках заходів щодо сприяння академічній доброчесності та чесної освіти в університеті відбувся дводенний Дебатний турнір. Його метою було з’ясувати рівень зацікавленості з боку студентської та академічної спільноти проблемами покращення якості освіти та виходу стосунків між студентами, викладачами й у колі академічної спільноти на якісно новий етичний і дійсно прозорий рівень.
Організаторами та координаторами цього Дебатного турніру виступили голова Запорізького осередку Федерації дебатів в Україні Юлія Юргіна, делегат від студентської спільноти, координатор проекту у Запорізькому національному університеті «Чесна освіта» (SAIUP) – Оксана Ковтун, а також члени суддівської колегії турніру – представники Запорізького відділення Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Федерація дебатів України», зокрема, Євген Мовчан та Ольга Гаркуша.
Участь у Дебатному турнірі також взяв координатор Проекту від Американських Рад з міжнародної освіти Тарас Тимочко. Він привітав його учасників і наголосив на активності студентської громади вишу. Гість також підкреслив, що прозорість та академічна доброчесність мають стати невід’ємною частиною освітнього процесу, а також показником позитивних змін у галузі освіти.
Тарас Тимочко зауважив, що Запорізький національний університет поки що єдиний виш у Запорізькому регіоні, який отримав високу оцінку експертної ради Аналітичного центру СEDOS за рівнем прозорості (аналіз рейтингу прозорості університету за показниками документації, пов’язаної із бюджетом вишу, науковою, навчальною діяльністю тощо). Саме тому він був обраний для реалізації проекту «Чесна освіта» (SAIUP), який має допомогти тут сформувати суттєво новий рівень академічної культури – це стосується і якості академічних робіт, запобігання плагіату, а також формування позиції відкритості та співробітництва у стосунках студент-викладач і дійсно комфортної для всіх учасників освітнього процесу атмосфери. Відтак, на думку експерта, Запорізький національний університет як реальний лідер академічної освіти в регіоні має усі шанси увійти у ТОП-десятку українських ВНЗ, а з часом – зайняти і певну позицію на міжнародному рівні.
На слуханнях були присутні також керівники відділів університету та координатори Проекту Кодексу честі Запорізького національного університету. Начальник науково-дослідної частини Вікторія Меняйло зауважила: «Ми як розробники Кодексу честі Запорізького національного університету маємо дослухатися до думки тих, хто є безпосереднім учасником навчального процесу. Звичайно, усі зауваження та побажання, представлені під час дебатів студентів та викладачів, будуть ураховані і внесені до змін – в останній редакції Кодексу».
У першому дебатному раунді взяли участь12 команд, до складу яких увійшли студенти факультетів та Економіко-правничого коледжу Запорізького національного університету, а також викладачі. Захід традиційно провели у форматі британських Парламентських дебатів, відтак експерти оцінювали не тільки значимість тез, висунутих до обговорення, а й конкретику аргументацій спікерів. Учасники дебатів змогли продемонструвати власні думки та ідеї щодо розуміння освіти, як послуги, де сторони добровільно дають згоду на свій обсяг праці та повинні виконувати свою частину функцій, йшлося і про критерії оцінювання знань студентів, були обговорені окремі моменти «Кодексу честі Запорізького національного університету» тощо. Дискутували присутні і з приводу гармонійного поєднання дисципліни та гуманного ставлення до студентів у виші, з проблем корупції, соціальної відповідальності інституту освіти та регламентації його діяльності, з причин виникнення стресових ситуацій, начальних перевантажень як студентів, так і викладачів.
За результатами першого дня Дебатного турніру до півфіналу пройшли вісім команд: «Ядерний вибух» (Економіко-правничий коледж), «Плагіатори» (факультет соціології та управління), «FromForbes» (факультет соціології та управління), «Один в помощь» (історичний факультет), «Quercus» (біологічний факультет), «Гурмани історії» (історичний факультет), «R2D2» (факультет журналістики), «Тардіс» (факультет журналістики). Другого дня до фіналу вийшли чотири з них –«R2D2», «Тардіс», «Плагіатори» та «Ядерний вибух». А от переможцем дебатів про академічну доброчесність стала лише одна команда – «Плагіатори» (факультет соціології та управління), її оголосив представник Американських Рад з міжнародної освіти Тарас Тимочко.
Найсильніша команда вже у грудні має зустрітися під час наступного Дебатного турніру з командою адміністрації Запорізького національного університету, а відтак отримає можливість відстоювати свою думку безпосередньо в діалозі з тими, хто може відкрити дорогу для реалізації позитивних ідей університетської спільноти і низки прогресивних перетворень.
Попри пристрасті та деякі суперечливі моменти, які були присутні під час проведення Дебатного турніру, усі учасники відзначили позитивне враження, яке справив цей захід на присутніх. Адже у світлі здійснюваних в університеті змін, як студентів, так і викладачів надихає можливість впливати на розвиток стосунків та самого освітнього процесу в напрямку його актуалізації – задля створення основ для дійсно позитивних та етичних стосунків академічного рівня.
Про це повідомляє прес-центр ЗНУ.