Оприлюднено перелік головних підприємств-забруднювачів довкілля в Запорізькій області

Основними підприємствами-забруднювачами в Запорізькій області є ПАТ “Запоріжсталь”, ПАТ “Дніпроспецсталь”, ПАТ “Запорізький феросплавний завод”, ПАТ “Український графіт”, ПАТ “Запорізький абразивний комбінат”, ПАТ “Запоріжкокс”, ТОВ “Запорізький титано-магнієвий комбінат”, ПАТ “Запоріжвогнетрив”.

Викиди цих підприємств складають 60-70% від загального об’єму викидів забруднюючих речовин. Про це йшла мова під час брифінгу директора Департаменту екології і природних ресурсів облдержадміністрації Віталія Гордієнка і заступника начальника Державної екологічної інспекції Запорізької області Артема Кизима.
За словами Віталія Гордієнка, динаміка показує, що основними забруднювачами навколишнього середовища Запорізької області, а саме 83%, є ПАТ ДТЕК «Дніпроенерго» та ПАТ «Запоріжсталь». Також гостро стоїть проблема вирубки лісу, утилізації відходів тощо. В кінці минулого року Департаментом екології ОДА було розроблено техніко-економічне обгрунтування та проектно-кошторисна документація по заходу «Організація і впровадження державної системи моніторингу довкілля на регіональному рівні», що передбачає установку семи стаціонарних постів для моніторингу стану навколишнього середовища у м. Запоріжжя та 14 стаціонарних постів по області.

 

– Стосовно водних ресурсів (за даними Запорізького регіонального управління водних ресурсів) обсяг скинутих стічних вод у 2015 році склав 930,4 млн. м3, з них забруднених 70,04 млн. м3. Інформація за минулий рік наразі відсутня. Головними забруднювачами водних об’єктів, як і в попередні роки, є підприємства чорної і кольорової металургії та житлово-комунального сектора. Найбільший обсяг забруднених стічних вод скидає ПАТ «Запоріжсталь». Частка підприємства в загальному скиданні забруднених стічних вод по області становить 85 %, – повідомив Віталій Гордієнко.
Враховуючи відсутність фінансування з державного бюджету в 2016 році, всі лісогосподарські підприємства Запорізької області функціонують за рахунок самофінансування. Це призвело до часткового зменшення штату державної лісової охорони, тому на сьогодні охорона лісових насаджень практично відсутня.

– Проблема незаконної вирубки лісу в нашому регіоні стоїть дуже гостро. Зокрема, у 2015 році лісогосподарськими підприємствами було засаджено 376 га лісу, а вирубку здійснено на 2483 га, тобто вирубка в 6,6 разу перевищує посадку. У 2016 році було знищено 2266 га лісосмуг, а фактично посаджено в 15 разів менше. У зв’язку з відсутністю фінансування посаджено лісу на площі 83 га. З такими показниками вже через рік в області від лісу нічого не залишиться, – відзначив директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

У 2016 році обласною державною адміністрацією було профінансовано Управління лісового господарства з резервного фонду обласного бюджету в розмірі 1,1 млн. грн., що посприяло збереженню лісу в пожежонебезпечний період.
Також актуальне для області питання – зменшення кількості стихійних звалищ і надходження побутових відходів у місця розміщення, де можливе  впровадження сортування та роздільний збір відходів. За такою схемою минулого року почали працювати вже дев’ять  населених пунктів: м. Запоріжжя, м. Бердянськ, м. Мелітополь, м. Приморськ, м. Василівка, с. Приморське Василівського району, с. Дружелюбівка Вільнянського району, смт Новомиколаївка, смт Балабине Запорізького району.

– Розміщення стихійних сміттєзвалищ на території  області пов’язано з відсутністю необхідної кількості місць розміщення твердих побутових відходів. За нашою інформацією, на території області зареєстровано 97 місць розміщення відходів, 61 з яких – полігони твердих побутових відходів, 28 – полігони промислових відходів, сім – мулові майданчики, поля фільтрації та один полігон рідких побутових відходів, – зазначив Віталій Гордієнко.

За словами заступника начальника Державної екологічної інспекції Запорізької області Артема Кизима, Держекоінспекція реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, державний контроль здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок.

– Минулого року було проведено 320 перевірок дотримання природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання, організаціями, органами місцевого самоврядування та виконавчої влади, з них 222 планових і 98 позапланових. За їх результатами складено 1039 протоколів про адміністративні правопорушення. Найбільша кількість адмінправопорушень виявлена у сфері поводження з відходами та охорони атмосферного повітря. За результатами їх розгляду накладено штрафних санкцій на загальну суму 215,254 грн., з яких сплачено 193,726 грн. Нараховано збитків, завданих державі, на загальну суму 15,605 млн. грн., з яких сплачено трохи більше 2,5 млн. грн. По решті наразі проводиться претензійно-позовна робота, – зазначив Артем Кизим.

За його словами, порівняно з 2015 роком кількість виявлених порушень збільшилася на 70%, що пов’язано в основному з тим, що з липня 2014 року по серпень 2015 року діяв мораторій на проведення держконтролю за дотриманням природоохоронного законодавства, що в свою чергу спричинило значне зниження рівня відповідальності підприємств у природоохоронній сфері.
Основною і найбільш гострою екологічною проблемою м. Запоріжжя є забруднення атмосферного повітря підприємствами металургії, хімії, машинобудування, на які припадає приблизно 80% викидів від загальної кількості забруднюючих речовин, інша частина припадає на викиди автомобільного транспорту. Основні забруднюючі речовини потрапляють в атмосферне повітря з підприємств міста, зокрема це двоокис азоту, окис вуглецю, а також тверді частинки у вигляді пилу.
Як наголосив Артем Кизим, Інспекція вперше зіткнулася з проблемою недопуску держінспекторів на підприємства для проведення перевірок без пояснення мотивованих причин, таких випадків зафіксовано 14.

– Ситуація в природоохоронній сфері залишається напруженою та не відповідає сучасним вимогам. Для вирішення цього питання необхідно посилити контроль за підприємствами-забруднювачами та суттєво підвищити штрафні санкції, – підбив підсумки Артем Кизим.