Ремонт клубу – робота для душі

Якщо школа для сільської громади це майбутнє, то клуб – то його душа. Клуби, бібліотеки нині є центрами громадського освітнього й духовного життя, і Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації працює над тим, щоб зберегти та оновити ці осередки культури, центри живого спілкування.

В установах культури області у 2016 році відремонтовано 139 об’єктів культури, з них 95 – у сільській місцевості. Загалом здійснено капітальні та поточні ремонтні роботи на загальну суму 19 млн. 109 тис. грн.
Створення територіальних громад відкриває нові можливості для підтримки та відродження культурного життя в них.
 
Розповідає голова Комиш-Зорянської селищної територіальної громади Більмацького району Ігор Гнатуша:

 

    – Під час створення територіальної громади ми прийняли на баланс шість закладів культури: будинки культури у Комиш-Зорі, селах Шевченківське, Ланцеве, Білоцерківка та два заклади у Благовіщенці. Провели ревізію, яка показала – у селі Ланцеве клуб закрито, у селі Шевченківське – всіх працівників клубу звільнено, він також не працює… Будівлі стоять без опалення, без нових вікон, у кількох течуть дахи. Ми в територіальній громаді розуміємо –  щоб люди пішли до будинку культури, там має бути тепло і затишно. Адже більшість вільного часу ми маємо взимку. І ми дуже хочемо, щоб до будинків культури приходили діти, дорослі, молодь, щоб змістовно проводили там вільний час. Найперше що зробили – там, де не було, ввели посади керівників, художніх керівників та на півставки взяли прибиральниць. І вже влітку на День Незалежності провели святкові програми, які порадували місцевих мешканців. Розробили кілька проектів і за рахунок субвенції поступово частково замінили дахи, засклили двері й вікна, там де було треба, у трьох будинках культури замінили вікна й двері, оновили санвузли. У Благовіщенці ще й зробили ремонт кількох кімнат. У будинку культури Комиш-Зорі провели капремонт, підключили нову опалювальну систему, оновили глядацьку залу та приміщення на двох поверхах, санвузли. Звичайно, зроблено ще далеко не все, але територіальна громада має власне бачення, що треба робити, і впевненість, що ми зможемо це зробити.  

Гроші надходять з різних джерел. Наведемо лише кілька прикладів. Згідно Програми  розвитку культури Василівського району на 2016-2017 роки, відділом культури і туризму райдержадміністрації в 2016 році профінансовано 3 млн. 820 тис. 931 грн. з районного бюджету та за рахунок субвенції.

На ремонт районного будинку культури міста Приморськ, сільських будинків культури та клубів в Приморському районі було освоєно 2 млн. 520 тис. 542 грн. З них на ремонт сільських будинків культури та клубів – 1 млн. 878 тис. 914 грн. За кошти меценатів зроблено ремонт будівлі Нельгівського сільського клубу (кошти надало приватне сільськогосподарське підприємство «Україна») – 34 тис. грн., на благодійні кошти тут здійснено ремонт сцени на суму 10 тис. грн. За рахунок міжнародних грантів здійснено ремонт будівлі Приморського районного будинку культури на суму 641тис. 628 грн. Це капітальний ремонт роздягальні, костюмерних кімнат, коридорів, дитячої ігрової кімнати, громадського туалету. Оновлення пройшло в рамках проекту «Покращення та розширення спектру культурно-дозвіллєвих послуг для внутрішньо-переміщених осіб та жителів місцевої громади на базі будинку культури м. Приморськ», який фінансувався Європейським Союзом та впроваджувався Українським представництвом Міжнародної організації з міграції.
В Бердянському районі  2016 року  в  селі Азовське (Луначарське) реалізовано проект «Клуб засвічує вогні. Оновлений сільський Будинок культури – центр розвитку та інтеграції громади», який впроваджено в рамках проекту «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні» Міжнародної організації з міграції за фінансової підтримки Європейского союзу у партнерстві з Західноукраїнським ресурсним центром: у комунальному закладі «Азовський СБК» виконано ремонтні та будівельні роботи на суму 1 млн. 226 тис. 361 грн., зокрема змонтована модульна газова котельня, змонтовано систему опалення, замінено двері та вікна на першому поверсі, відремонтовано зал хореографії. Придбана світлова та музична апаратура,  меблі, українські національні костюми для хореографічного та вокальних колективів, станки хореографічні, багатофункціональна оргтехніка, кулер, електричний чайник.

Тож і сільські клуби Запорізької області мають можливість взяти участь у міжнародних проектах, динамічно розвиватися. Головне – є перспектива на майбутнє. Зокрема,  до регіональної програми будівництва, реконструкції, модернізації об’єктів інфраструктури, соціально-культурного та екологічного призначення увійшли що мають пріоритетне значення для Запорізького регіону і будуть реалізовані до 2020 року, увійшли 40 установ культури.   Серед них – КСК «Сучасник» у Гуляйполі та БК «Ювілейний» Фруктовської сільради Мелітопольського району.

Зрозуміло, важко встигнути за постійними змінами часу, наздогнати новітні технології,  є проблеми, але є оновлення, яке постійно підтримує Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації.