Запоріжжя - місто соціальних інвестицій

Партнерство влади, активної громадськості та соціально відповідального бізнесу для стійкого розвитку муніципалітетів – гармонічно налагоджений процес в європейських країнах. В Україні цей напрям тільки проходить становлення.

Як застосувати європейський досвід в Запоріжжі, які проекти потрібні рідному місту і як ініціативні городяни можуть отримати грант для реалізації соціально значущої ідеї – розбиралися експерти-учасники круглого столу «Від соціальних ініціатив – до соціальних інвестицій», який відбувся сьогодні в Агентстві регіональних ініціатив
В обговоренні взяли участь представники міської влади, бізнесу, громадських організацій, експерти в соціальному проектуванні. Заступник міського голови м. Запоріжжя Анатолій Пустоваров підкреслив: об’єднання зусиль громади, влади та бізнесу для підвищення комфортності міста, його туристичної привабливості, розвитку інфраструктури – оптимальний формат партнерства.

 

– Принципово важливо, щоб партнерство реалізувалося на паритетних засадах, де у кожного учасника процесу своя важлива роль. Громадськість пропонує проект і реалізує його спільно з бізнесом, влада чинить максимальну підтримку на всіх етапах – від створення ідеї до її втілення, і після. Варто одній ланці випасти із загальної ланцюжка – і результату не буде. Тому тут важливий кожен учасник процесу, – упевнений Анатолій Пустоваров.

Авторитетні запорізькі експерти в галузі соціального проектування діляться досвідом співпраці з великими європейськими фондами і запевняють: нехай в Європі ця практика давно і чітко налагоджена століттями, зате Україна дуже динамічно наздоганяє західних сусідів. Керівник громадської організації «Дивосвіт» Інеса Носенко, на рахунку якої десятки реалізованих соціальних проектів, підкреслює: в Запоріжжі вже є приклади успішного соціально-приватного партнерства, де тріада влада-бізнес-громадськість підтвердила свою ефективність. Найяскравіший приклад – це конкурс соціальних ініціатив «Ми – це місто». Це дуже потужна площадка для реалізації соціально значущих проектів. У підсумку втілені проекти живуть і розвиваються далі, після завершення конкурсу завдяки міській громаді, – впевнена Інеса Носенко.

Конкурс «Ми – це місто» – єдиний запорізький грантовий фонд, який з 2013 року направив на реалізацію соціально значущих для регіону проектів близько 6 мільйонів гривень. Але його відмінна риса – не в сотні реалізованих проектів і навіть не в обсягах фінансування, яке щорічно зростає, впевнений голова експертної ради конкурсу соціальних ініціатив «Ми – це місто» Олексій Лебедєв.

– Ми створюємо майданчик для соціального проектування з усіма необхідними для цього атрибутами: майстер-класами та семінарами досвідчених експертів, консультуємо проекти на всіх етапах – від заповнення заявки до фактичної реалізації проекту. Ми хочемо, щоб соціально партнерство в рідному місті розвивалася і приносила користь головним благоотримувачам – городянам, а значить всім нам, кожному з нас. З кожним містом кількість учасників і заявок, фонд конкурсу, якість поданих проектів зростає – і це головний показники того, що ми досягаємо спільної мети. А мета у нас одна – комфортне, гарне, улюблене запорожцями місто, – зазначив Олексій Лебедєв.

Керівник центру мистецтв «Арт-Простір» Ігор Гармаш упевнений, що успіх громадського проекту залежить не від обсягу гранту, а від самої ідеї, яка закладена в ініціативу.

– Я вважаю, що визнання і підтримку завжди отримує саме ідея, а не проект. Це зумовлює успіх ініціативи, це ж дозволяє їй жити і розвиватися далі, отримувати підтримку і схвалення громади. Деякі громадські працівники, отримавши відмову в грант одного разу, йдуть з почуттям образи назавжди. А правильніше – подивитися на свій проект саме з позиції глибокої ідеї, соціального ефекту, який він несе в собі. Наступний правильний крок – написати проект з ідеєю, – впевнений Ігор Гармаш.