На часі нові аспекти та теми у висвітленні проблем ВПО

Підсумковий Форум редакторів в рамках проекту «Голос місцевих ЗМІ» у Києві зібрав медійників з усіх регіонів України. Професійне обговорення організували Фундація Томсон та МГО «Інститут регіональної преси та Інформації (ІRМІ)».

Керівники українських ЗМІ обговорили результати медіа-мониторингу з висвітлення тематики ВПО, поділилися своїм баченням її нових ракурсів.

 

Впродовж цього проекту журналісти випустили в ефір більше 150 конфліктно-чуттєвих життєвих новинних сюжетів, опублікували понад 250 статей про ВПО. Більше 50 громадських організацій, які працюють із переселенцями, пройшли тренінг з ефективних комунікацій. Проект об’єднав медійних професіоналів з усієї країни і створив ефективну платформу для міжрегіональної співпраці, яка дозволить продовжувати висвітлення проблематики ВПО професійно, дотримуючись стандартів та етичних норм.

– Одним з завдань проекту було знаходити нові аспекти та теми у висвітленні проблем ВПО. Від того, чи зможуть люди успішно адаптуватися в нових умовах, залежить рівень стабільності суспільства, соціальної напруженості. Тому писати і говорити про ВПО, показувати успішні приклади – соціальна відповідальність медіа, – прокоментував директор програм МГО «Інститут регіональної преси та інформації» (IRMI) Олексій Солдатенко. – Хочу подякувати всім журналістам, які брали участь у тренінгах, місцевим експертам, що знаходили нові теми для висвітлення.

Журналісти взяли участь у презентації результатів порівняльного аналізу того, як писали про переселенців ЗМІ у різних регіонах протягом 2015-2016 років. Експерти розповіли про тональність матеріалів, домінуючі теми та такі, яким ЗМІ приділили найменше уваги. До вибірки увійшли 204 регіональні ЗМІ у 24 областях. Більшість журналістських матеріалів, свідчить моніторинг, висвітлює лише поточну інформацію про ВПО. За словами Олександра Чекмишева, доктора наук із соціальних комунікацій, консультанта моніторингових проектів Асоціації «Спільний простір», фактично не було аналітичних матеріалів, присвячених переселенцям. Але експерти помітили покращення якості опублікованих історій, а також наявність матеріалів, які надавали корисну інформацію, зокрема, про соціальну допомогу.

Учасники форуму говорили про те, що тема ВПО не втрачає своєї актуальності. Проблеми людей, які втратили домівки і були змушені повністю змінити свій спосіб життя, вже тривалий час – вже третій рік поспіль не вирішуються. Тому ідея проекту була й залишається важливою як для журналістів, так і для суспільства в цілому. Найбільш резонансним стало обговорення етичних норм роботи журналістів та нових напрямків у висвітленні проблем ВПО.

– Тематика ВПО вже втратила наліт сенсаційності. До того ж притупилася гострота сприйняття суспільством цієї больової ситуації. Але вона не вичерпана, – зазначила, презентуючи результати висвітлення проблематики внутрішньо переміщених осіб у обласних медіа та участі у проекті свого видання, в.о.головного редактора газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна. – Сьогодні варто звернути увагу на те, яким чином переселенці змінюють життя громад, в яких вони асимілюють. А з огляду на те, що ці люди такі ж громадяни України, як і жителі місцевості, куди вони переїжджають, і їм притаманні однакові проблеми, то на досвіді вирішення проблем ВПО, зокрема, у сфері забезпечення життєдіяльності – працевлаштування, влаштування дітей у дошкільні і шкільні навчальні заклади, медичне обслуговування, житлозабезпечення тощо, можливий пошук рішень і алгоритму їх впровадження і для місцевих жителів.

Проект, що стартував півтора роки тому, залишається й досі актуальним, переконані учасники форуму. Журналісти повинні підтримувати у суспільстві інтерес до проблем ВПО, нагадувати про них, не допускати замовчування певних моментів. На часі продовження проекту.