Запорізький ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» навчає об’єднані територіальні громади практичній роботі

З 28 лютого по 1 березня в Запорізькому ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» проходив тренінг на тему “Підготовка проектних заявок в рамках програм міжнародної технічної допомоги”.

В межах тренінгу розглядалась діяльність об’єднаних територіальних громад в контексті залучення додаткових коштів з різноманітних міжнародних інституцій та програм міжнародної технічної допомоги. В зв’язку з невисоким рівнем розвитку даної сфери в Запорізькому регіоні були запрошені викладачі – практики, які залучили суттєві фінансові ресурси до регіонів, які вони представляють, а саме до Чернівецької області. Тетяна Татарчук та Ігор Бабюк, які досить довго працюють в громадському секторі, були запрошені тренерами на цей захід для надання практичної допомоги ОТГ Запорізької області в досягненні аналогічних результатів.

 

– Мені сподобалась аудиторія, вони дуже небайдужі. В кожного були свої напрямки роботи під час тренінгу і практично кожний з них усвідомлює, що необхідно щось змінювати в наявній ситуації. Самостійно опановувати цю науку досить не просто, адже треба мати потужний і вмотивований персонал. Це нова модель управління, нові повноваження, нові ресурси, тому саме на рівні ОТГ я бачу великий потенціал в проектній роботі. Дуже цікавим виявився досвід такої горизонтальної співпраці між регіонами, між Запорізькою та Чернівецькою областями. Мова йде не лише про донесення методики написання проектів, передачі інформації щодо національних фондів, донорських структур та фондів, які надають міжнародну і технічну допомогу в Україні, але й про обмін досвідом щодо тих проектів, які вже реалізовуються або були реалізовані в тому чи іншому регіоні, – розповідає Тетяна Татарчук.

Тренери зазначили, що в Запорізькій області децентралізація просувається досить активно, але це має своє складнощі, які пов’язані з тим, що ОТГ потрапляють у досить жорсткі конкурентні умови. В межах тренінгу були визначені проблеми, які є актуальними в громадах сьогодні і протягом двох днів створювались проекти та визначались шляхи вирішення цих проблем. Тренери донесли, як оцінюють проекти, створені громадами, донори, які мислять інакше та мають більш конкретне бачення. В межах тренінгу представники громад мали змогу зрозуміти- яким чином презентувати проблеми аби вони задовольнили умови, які висуває донор.

Серед учасників тренінгу можна було побачити як представників утворених громад, так і тих, хто ще тільки планує об’єднатись. Учасники зазначають, що в межах практичної частини тренінгу були створені конкретні проекти, які будуть впроваджуватись в громадах.

Ольга Ставицька, яка є представником Чернігівської громади, відзначила високій рівень та необхідність проведеного тренінгу:

– Такі заходи необхідні ОТГ. Я бачу, що ті, хто потрапив на навчання перший раз відчувають себе невпевнено і це спонукатиме їх до подальшого навчання. Хочу подякувати організаторам, адже організація дуже якісна, висококваліфіковані тренери, роздаткові матеріали, місце та умови проведення. Я мала змогу відвідати близько десяти семінарів для покращення діяльності ОТГ, але хочу відзначити, що на цьому тренінгу одні з найкращих спікерів, які викладають корисно і практично та дуже доступний матеріал. Я приймала участь у київському семінарі та маю з чим порівнювати. За ці два дні я побачила дуже високий рівень.

Своєю думкою поділився Борис Ковальчук, який є представником Комиш-Зорянської ОТГ:

– Враження від тренінгу дуже хороші. Такі тренінги необхідно проводити, особливо для новостворених громад, адже на сьогоднішній день виникає інформаційне голодування щодо написання проектів, участі в грантах та інших проектах, які могли б надати додаткове фінансування нашим громадам. ОТГ, які не відвідали сьогоднішній захід, втратили дуже багато. Наша громада створились в 2015 році, потім в 2016 році, коли нам виділили субвенцію с державного бюджету на розвиток інфраструктури, виникло питання про процес виготовлення проектного кошторису й документації, про реалізацію проекту, про знаходження підрядних організацій. Я хочу сказати, що зі спілкування в рамках тренінгу можна багато почерпнути для успішного виконання цих завдань.

Керівник Запорізького ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Свистун зазначив, що даний тренінг є в якомусь сенсі унікальним, адже у Запоріжжі недостатньо заходів на тематику проектного менеджменту з залученням спеціалістів подібного рівня та взагалі недостатньо уваги приділяється цьому питанню. Олександр Свистун розповів, що наразі для ОТГ відкриваються колосальні можливості щодо залучення додаткових фінансових ресурсів на реалізацію проектів місцевого розвитку від міжнародних фондів та в рамках програм міжнародної технічної допомоги. Сам тренінг він вважає досить успішним, адже були досягнуті ті завдання та цілі, які організатори ставили перед собою. В рамках тренінгу були написані моделі проектів, сформовані бюджети, рекомендовані міжнародні фонди, за рахунок яких громади зможуть реалізувати ці проекти. Керівник Центру зазначив, що громадам залишилось доопрацювати аплікації з урахуванням вимог відповідних донорів, надіслати її в строки і реалізувати цей проект. Наприкінці лекції були підведені підсумки та надані необхідні рекомендації. Запорізький ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» планує й надалі залучати висококваліфікованих фахівців та реалізовувати заплановані практичні навчальні заходи для розвитку громад.

Альона Пугачова