Вчимося на досвіді пілотних редакцій

Як витримати конкуренцію з приватними ЗМІ, як взаємодіяти з місцевою владою та новоствореними територіальними громадами, як в умовах необхідної економії ресурсів зберегти трудовий колектив – ці та інші застереження виникають у редакторів газет, що реформуються в другому етапі.

До  пошуку підходів у вирішенні  цих завдань  долучилися – Наталя Зворигіна, в.о. гол. редактора обласної газети «Запорізька правда» та Наталія Стіна, редактор районної газети «Червоний промінь», взявши участь у семінару «Роздержавлення: вчимося на досвіді пілотних редакцій», що відбувся в Національній спілці журналістів України.

 

Головний редактор газети «Подільська зоря» (Вінницький район Вінницької області) Федір Безнар не приховує: має сумніви щодо процесу реформування.

– У Вінниці дуже велика конкуренція – це і незалежні газети, і телебачення, і радіо. Як нам в цих умовах вижити? Звісно, будемо намагатися, укладати угоди з територіальними громадами, – звертає увагу Федір Безнар.
Микола Петричук, заступник головного редактора газети «Галичина» (Івано-Франківщина), звертає увагу: газета може вижити за рахунок реклами і передплати, але потрібно економити і чітко рахувати витрати. Відтак виникає питання про скорочення у трудовому колективі.

–Скорочення – економічно необхідне. В той же час, як ефективно працювати, якщо, наприклад, у радянській газеті «Прикарпатська правда» було три журналісти у відділі промисловості, три журналісти у відділі сільського господарства і два журналісти у відділі рад, а зараз всі ці теми веде одна людина, – зазначив пан Микола.
Головний редактор газети «Голос відродження» (Бродівський район Львівської області) Надія Забокрицька зазначає:  з владою дедалі важче працювати.

– Депутати хочуть безкоштовно висвітлювати діяльність на сторінках газети, але надають матеріали з наклепами проти своїх конкурентів. Тому, звісно, для газети краще бути незалежною від їхнього впливу. Чим далі, тим більш помітні намагання з боку політичних сил, організацій підпорядкувати собі газету, – звертає увагу пані Надія.
 Редактор «Печенізького краю» (Харківська область) Тетяна Сиром’ятнікова зазначає, що районні комунальні газети – одні з небагатьох, що виходять українською мовою і пишуть про життя району та його людей, а не лише в інтересах тих чи інших політичних сил.

Перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко зауважив, що  мета його проведення семінару  – дати методичні рекомендації тим редакціям, які зараз тільки-но розпочинають процес роздержавлення. Зокрема, юридичні рекомендації  подала медіаюрист Людмила Панкратова, а реєстраційні питання роз’яснили фахівці Міністерства юстиції. Сергій Томіленко звернув увагу: зараз виникає дуже багато конфліктних питань в процесі роздержавлення, а саме – випадків перешкоджання з боку органів влади.

– Кожного дня надходять дзвінки і листи, і ми просимо колег-юристів захищати редакторів і трудові колективи. Наприклад, найгарячішою є Запорізька область, де відразу п’ять конфліктів, пов’язаних зі звільненням редакторів, з бойкотом реформування. Я нещодавно зустрічався з губернатором області Костянтином Брилем і закликав його провести нараду з керівниками тих районів, де виникають конфлікти. Водночас, намагаємося впливати через органи влади, по політичній лінії керівників партій. Але часто приходять просто абсурдні відповіді. І при тому, що у нас реформування недосконале через недопрацювання самого Закону, то воно ще й ускладнюється політизацією і перешкоджанням з боку влади.

Перший заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак  також підтвердив, що однією з проблем на шляху до успішної реформи є свавілля органів місцевого самоврядування.

– Цю ситуацію треба врегулювати на законодавчому рівні. Тому зараз ми напрацьовуємо зміни до чинного Закону, які б передбачали, що з’являться правові важелі впливу на тих керівників місцевих органів влади, які до такого свавілля вдаються. Позиція Держкомтелерадіо однозначна – ми ніколи не будемо на боці органів місцевої влади чи державної влади, які створюють бар’єри газетам. Ми будемо на боці ЗМІ і журналістів, Спілки журналістів, які реалізують ці реформи і допомагатимемо всіма можливими засобами, – сказав Богдан Червак.

Редактори також порушили питання щодо того, з ким із влади на місцях їм комунікувати, оскільки немає відповідних фахівців у відділах чи департаментах обласних адміністрацій. Богдан Червак запевнив, що такі обов’язки буде покладено на заступників голів облдержадміністрацій з гуманітарних питань.

Прес-центр ЗОО НСЖУ