У Запоріжжя відбулась конференція «Трансформація-2017. Що реформа децентралізації дасть людям»

9 березня Запорізьке регіональне відділення АМУ за підтримки Запорізького Медіа Центру зібрало голів найуспішніших громад Запорізької області на конференцію «Трансформація-2017. Що реформа децентралізації дасть людям». Цей формат зустрічі був реалізований вперше і викликав неабиякий інтерес у присутніх. Тому такі конференції ЗРВ АМУ буде проводити регулярно. Досвід ОТГ, які вже пройшли певний шлях до спроможності та мають «рецепти» успіхів й застереження від помилок, є дуже цікавим для тільки-но створених громад, «першокласників» у децентралізацій них процесах.
Маргарита Трипольська, консультант з правових питань ЗРВ АМУ зазначила:
– Будь-який реформаторський процес не може йти гладко, без проблем. Але ми повинні йти далі, напрацьовувати досвід. Дійсно, ми йдемо попереду законодавства, яке поспішає вже за нами. Але ж, реформа децентралізації , в першу чергу, змінює свідомість людей, які господарюють на своїй території. І саме від ефективності управління залежить успіх громади. Тому що, дай багато грошей – і не кожен зможе вправно розпорядитися цими коштами. Також ця реформа дає зрозуміти: якщо не буде нових підходів в господарюванні, новацій, то будь-які зміни законодавства не допоможуть розвивати наші громади. І досвід найуспішніших громад переоцінити неможливо.

Ігор Гнатуша, голова Комиш-Зорянської громади:
– Повірте, не буде вже так легко. Ми в першу чергу зробили в громаді енергозберігаючі заходи, щоб залатати бюджетні дірки. А от наступний крок – це налагодження діалогу з людьми. Будемо робити анкетування.: перші п’ять проблем, які бачать люди в громаді і які треба вирішити. Я розумію, що як людина можу помилятися. Можуть помилятися й старости. А от люди скажуть – і помилок буде менше. Справа не в тому, скільки чоловік буде працювати в апараті громади – 30, 40 чи 90. Справа в тім, як швидко і якісно будуть надаватися послуги кожному члену громади. Видатки на апарат саме життя змусить голову скорочувати. Але, розумієте, добре те, що люди почали цікавитися – куди йдуть гроші, як ефективно вони використовуються. Людям цікаво і вони вимагають роботу від керівництва громади. Цього раніш ніколи не було.

Володимир Сідун, голова Преображенської громади:
– 9 мільйонів гривень нам надійшло в минулому році. Ми відремонтували школи – замінили вікна. Відремонтували кровлю, фундамент, бо в спадщину нам таке залишилось… Кошти ми використали дуже раціонально, до бюджету повернули лише 2 гривні 46 копійок. Тож люди в громаді побачили зміни і повірили в зміни. Купили 2 шкільних автобуси, трактор, екскаватор, 3 медичні автомобілі, зараз ремонтуємо ФАПи, дитячі садочки. Повірте, зміни великі. Преображенська громада була першою в Оріхівському районі, а тепер це вже єдиний район. Який повністю покритий ОТГ, їх у нас чотири. 30 квітня пройдуть вибори в останній четвертій громаді. І, повірте, якщо б у нас не було успіхів, то люди й не об’єднувалися б. А зараз всі впевнені. Що це необхідні зміни і ми робимо все це заради всієї України. До нас приїжджають переселенці з Донецької області, так вони кажуть:» От нічого собі у вас тут пєрємєны»! Вони не могли повірити, що це в Україні робиться, думали, що тут голод і холод, що бандити з гранатометами бігають. Так що, зміни є. Вони явні. Я думає, що держава зробила те, що повинна була зробити 20 років назад. Надія зараз є і сподівання, що держава буде підтримувати наші громади.

Петро Кияшко, голова Веселівської громади:
– У нас змінилося життя на краще – це однозначно. За минулий рік зроблено багато такого, що навіть у ті комуністичні часи, а я працюю довго, – не було зроблено. Газифікували село, яке взагалі було без газу (до села провели газопровід, а по селу не хватало коштів зробити). Ми відремонтували водопроводи. Взагалі, закрили проблеми з комунікаціями. Тепер в нас задача – розвивати малий і середній бізнес. Закуповуємо зараз асфальтовий завод. Будемо випускати асфальт – за 23 хвилини будемо випускати 800 кг асфальту, така потужність заводу. Це те, що нам необхідно, тому що об’єми в нас не такі вже й великі, треба ремонтувати маленькі ями, щоб вони не перетворювалися на великі. Ми завод запускаємо за свої кошти, в нас вільні залишки 8 мільйонів гривень і треба їх освоювати. Гроші повинні працювати на людей. В нас зараз, наприклад, завозять очищену воду в бутилях по 20 літрів. Більшість людей платить по 30 гривень за бутиль. Так от ми закуповуємо обладнання для очистки води, воно за дорогувате, але нічого страшного! Ми будемо продавати бутильовану воду своїм мешканцям, нічого возити в Веселівку воду з Мелітополя. Ще одне діло. В нас є дороги, але не має розмітки. Зовсім поганий вид. Ми встановлюємо зараз обладнання для виробництва дорожньої фарби. Будемо робити розмітку, а залишки продавати на сторону. А головне – ми змінимо наші дороги! Зараз у дитячому садку закінчуємо робити басейн. От всі рахують гроші, мов, невигідно буде обслуговувати. А я кажу – вигідно! Бо здоров’я наших дітей має ціну! І ми зробимо так, щоб в цьому басейні плавали всі діти громади – в нас 6 садочків. Саме головне я бачу в тому, щоб люди перестали виїжджати з нашої громади, щоб вони побачили, що в нашій громаді можна жити красиво і достойно. Я от хочу в селищі побудувати великий критий басейн, як в Європі. Розрахунки маємо, 15 мільйонів треба на це. Нічого, ми почнемо самі, а потім, дай Боже, може й інвестиції зайдуть. Саме головне, щоб повірили люди – що можна жити краще І я вам скажу, що в нас більшість людей в цьому переконалося. І ще скажу – не буду хвастатися, але в цьому році в нас запрацює страхова медицина. От такі зміни.

Валерій Свєшніков, голова Кам’янко-Дніпровського району:
– В нашому районі створено три громади згідно з перспективним планом області. Але ж, ми тільки-но йдемо в «перший клас». Однак, впевнені – майбутнє саме за громадами. Фінансування з бюджету – це добре. Але ж головне в тім, що самі громади стали вирішувати – куди й скільки направляти коштів. Наприклад, ми хочемо в Знаменці – це село з 9 тисячами жителів, побудувати сучасну школу, щоб люди не виїжджали з села. Дивимось в майбутнє з оптимізмом, будемо розбудовувати нашу рідну Кам’янко-Дніпровську землю.

Дмитро Майстро, голова депутатської комісії Запорізької обласної ради з питань самоврядування:
– В обласну раду внесене рішення про виділення 24 мільйонів гривень на розвиток громад. Якщо в минулому році ця підтримка була в розмірі 5 мільйонів, то в 17-му році збільшилася майже в п’ятеро. Я дуже сподіваюсь, що колеги-депутати підтримають це рішення і гроші підуть громадам. Реформа децентралізації вкрай необхідна нашій державі. Це наше майбутні. Є, нажаль, і те, що тормозить реформу. Наприклад, обласна рада затвердила зміни в перспективний план, а КМУ ніяк не затвердить ці зміни. Навіщо це затягування – незрозуміло. Це негативний чинник, що зараз затримує процес децентралізації в Запорізькій області.

Всі учасники конференції наголосили, що реформа децентралізації – це один з найуспішних реформаторських кроків держави і майбутнє країни – саме за об’єднаними громадами. Всі контраргументи розбиваються вщент перед успіхами тих, хто вже створив на своїй території громади.