На захист внутрішньо переміщених осіб

Конфлікт на сході України змусив близько 1,8 млн. українців виїхати з території, де тривають бойові дії, та розміститися в інших регіонах держави. Близько 350 тис. осіб зареєстровано у трьох областях – Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій.   Вимушені переселенці змушені пристосовуватись до нового для себе оточення, їм важко відновити своє психологічне та соціальне благополуччя. Подальше затягування конфлікту зменшує майбутні перспективи переселенців, водночас перед приймаючими громадами постає завдання щодо інтеграції цих людей у нову для себе громаду.

Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини розробило спеціальну програму заходів для ВПО на 2015-2019 роки, бюджет якої складає 18 млн. євро, для сприяння інтеграції та зменшенню конфліктного потенціалу.

В рамках програми „Покращення доступу до безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам та жителям віддалених районів Запорізької області”  у Запоріжжі 16-17 березня 2017 року відбувся дводенний тренінг з підвищення правової грамотності для представників ВПО, управління соціального захисту населення, пенсійного фонду, міграційної служби, громадських об’єднань. Тренінг поширювався на всю Запорізької область: були присутні представники з Запоріжжя, Розівки, Бердянська, Приморська та інших населених пунктів. Тренінги проводили лектори з секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – Тетяна Маковецька, головний спеціаліст відділу питань дотримання прав ВПО, Галина Мотіна –керівник відділу аналітичної та інформаційно-просвітницької роботи з питань недискримінації Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та тендерної рівності, Юлія Боровська – головний спеціаліст відділу розгляду скарг Управління з питань захисту персональних даних, Тетяна Мостицька – головний спеціаліст відділу контролю Управління з питань захисту персональних даних, Мирослава Дігтяр – завідувач сектору з питань тендерної рівності Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та тендерної рівності,  а також Павло Наливайко – директор Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізьких областях.

За два дні слухачі були ознайомлені з такими блоками питань: базове законодавче забезпечення у сфері захисту ВПО: міжнародна практика та національні особливості; забезпечення соціальних прав ВПО; case-study із застосування принципу рівності та недискримінації; безоплатна правова допомога (гаряча лінія – 0 800 213 103); практичні аспекти захисту персональних даних; запобігання та боротьба з насильством у сім’ї.

Усі лекції були прочитані на високому професійному рівні, а аудиторія, яка складалася  також з професіоналів-практиків, була активною в частині задавання питань та наведення різних випадків з життя. Тренінг закінчився урочистим врученням сертифікатів.