30 років на сторожі інтересів ветеранів

Шановні друзі!
Згадуючи історичні віхи ветеранського руху, потрібно відзначити, що задовго до створення Републіканської і обласної ветеранських організацій на ряді підприємств і організацій області діяли ветеранські осередки, які поклали початок ветеранському руху, як в області в цілому, так і в Україні, зокрема.

 

Об’єднуючим центром для діючих і створюваних нових ветеранських організацій стала, започаткована 28 березня 1987 року Установчою республіканською конференнцією, Українська республіканська організація ветеранів війни і праці, яка у 1991 році була перейменована в Організацію ветеранів України.
Першим засновником і керівником Організації ветеранів України став Клоков Всеволод Іванович, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Академії наук України, Герой Радянського Союзу.

Стосовно Запорізької обласної організації ветеранів України, то вона свій початок бере з 28 лютого 1987 року. Першим її головою був Герой Соціалістичної Праці, Почесний громадянин м. Запоріжжя Іванов Віктор Андрійович, який до пенсії очолював Запорізький трансформаторний завод.

В 1991 році головою обласної ради ветеранів було обрано Павлова Петра Андрійовича, який значний відрізок свого життя плідно працював секретарем Запорізької обласної ради профспілок, учасник бойових дій в Великій Вітчизняній війні, Кавалер багатьох бойових і трудових орденів.

З травня 2001 року обласну організацію ветеранів України очолив Солодовник Іван Васильович, депутат обласної ради двох скликань, кандидат економічних наук, член Національної Спілки журналістів України, понад 22 роки працював начальником управління з питань преси Запорізької обласної ради, головою комітету у справах преси та інформації Запорізької обласної державної адміністрації, Почесний ветеран України, Кавалер орденів «За заслуги» (ІІІ та ІІ ступеня), нагороджений Почесними грамотами Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України.

Сьогодні обласна організація ветеранів України є однією з найбагаточисельніших по кількісному складу і об’єднує у своїх лавах більше 420 тисяч ветеранів різних категорій. Серед них 4,1 тисяч учасників бойових дій і інвалідів війни, 178,6 тисяч ветеранів праці, 104,1 тисяч з них – це діти війни.
При обласній раді ветеранів створені і ефективно діють 7 комітетів, комісій, центрів і секцій, які охоплюють практично всі галузі суспільного життя ветеранів. Зокрема, це стосується стану їх соціального і медичного забезпечення, патріотичного виховання молоді, волонтерського руху, роботи з ветеранами війни, праці, дітьми війни, тощо. На чолі цих робочих структур стоять ветеранські активісти Почерніна С.Л., Матвєєва В.І., Іващева В.М., Компанієць Н.О., Ковшик М.Є., Кузнецова М.А., Волошин Г.І., Шконда М.А., Батуріна А.І., які мають значний життєвий досвід, щире серце, високу особисту відповідальність і працюють в основному на громадських засадах.
Дякуючи їх активності, при підтримці і допомозі обласної ради та обласної державної адміністрації, спілки промисловців і підприємців «Потенціал», обласної ради профспілок, в області започатковано чимало добрих справ. Зокрема, впроваджена поряд з державними програмами цільова обласна Програма допомоги малозабезпеченим категоріям населення «Назустріч людям» для виконання якої з обласного бюджету на 2015-2019 роки спрямовано 146,5 млн. грн.

За ініціативи Запорізької обласної організації ветеранів з 2000 року, щорічно, до Дня Перемоги, проводиться обласний телемарафон «Пам’ять», який не має аналогів в Україні. Завдяки цій акції тільки за останні 5 років в обласному телемарафоні взяли участь 3,6 тис. благодійників. Ними було перераховано у фонд телемарафону 4,7 млн.грн. благодійних коштів. Набутий досвід в проведенні благодійного телемарафону ще раз підтвердив, що нам в значній мірі вдалося привернути увагу багатьох керівників місцевої влади, керівників підприємств, фірм, організацій і приватних осіб до проблем старшого покоління, а також підняти на більш високий рівень такі якості людей, як патріотизм, доброту, милосердя до батьків, дідів і прадідів, до всіх тих, хто потребує допомоги.
Про цю реальність свідчать цифри. За 2016 рік в цілому адресна матеріальна допомога з різних джерел (спонсорські кошти, зібрані волонтерами, фінансування з місцевих бюджетів, благодійні кошти телемарафону «Пам’ять») надана 36 тисячам ветеранів області на загальну суму 5,3 млн. грн., з них майже п’яту частину складають благодійні кошти телемарафону «Пам’ять».

В організаційному плані обласна організація ветеранів чітко структурована. В її складі 5 міських, 27 районних рад ветеранів і 1026 первинних ветеранських організацій, підприємств та установ області.
До складу обласної організації на правах колективних членів також входять ветерани військової служби, правоохоронних органів, СБУ, інші пенсіонери. Всі ветерани області знаходяться на обліку в первинних ветеранських організаціях за місцем їх проживання або попередньої роботи.

Обласна рада ветеранів також стала одним з перших в Україні ініціаторів по використанню колективних договорів підприємств і організацій для соціального захисту ветеранів праці, які знаходяться на пенсії.
Крім цього, з урахуванням пропозицій обласної ради ветеранів України, до обласної програми «Назустріч людям» був внесений і підтриманий депутатами обласної ради пункт щодо соціально-медичної реабілітації в обласному госпіталі ветеранів війни такої категорії, як діти війни з інвалідністю, санаторно-курортного лікування малозабезпечених ветеранів праці в місцевих санаторіях та інші.

В плані соціальної допомоги важко хворим, самотнім ветеранам, президія обласної ради ветеранів безмежно вдячна майже 1045 волонтерським структурам, в яких добровільно працює більше 12 тисяч волонтерів із числа пенсіонерів, студентської і учнівської молоді, які опікують понад 40 тисяч ветеранів різних категорій.

Багато добрих справ в питаннях соціальної підтримки ветеранів є у багаторічних членів ради обласної організації ветеранів України – голів ветеранських організацій міст:
– Запоріжжя – Короленка В.Д.;
-Токмака – Щуся В.П.;
– Енергодара – Іванісової Н.А.;
– районів:
– Запорізького – Скловського В.М.;
– Новомиколаївського – Бажан С.Т.;
– Розівського – Проценко Т.О.;
– Веселівського – Орла В.П.;
– Куйбишевського – Панасевич Г.М.;
– Гуляйпільського – Крупія В.І.;
– Михайлівського – Радченко Т.М.;
– Чернігівського – Дядя О.І.;
– Якимівського – Ладченко М.М.;
– Токмацького – Наконечного Ю.О.;
– Великобілозерського – Голєва А.С.

Активно і творчо продовжують починання і традиції своїх попередників, почесних голів керівники міських ветеранських організацій міст Мелітополя (Бабенко Є.А.), Бердянська (Самохвалов С.Є.) районних організацій ветеранів Оріхівського (Ревуцький І.М.), Пологівського -(Степний М.С.).

Плідно працюють на ветеранській ниві керівники найбагаточисельніших ветеранських організацій області: ПАТ «Запоріжсталь» (Сілін М.М.), ПАТ «Мотор Січ» (Маслов О.О.), ПАТ «Запоріжтрансформатор» (Цеомашко Л.А.), ПАТ «Дніпроспецсталь» (Габуєв Ю.Г.), ТОВ «ЗТМК» (Муравйова Т.Є.), ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» (Мєдвєдєв Ю.П.), громадської організації пенсіонерів залізничників Запорізької філії Придніпровської залізниці (Самусь Г.І.) і її структурних підрозділів Пологівського локомотивного депо (Боговін С.О.), Мелітопольського вагонного депо, м. Мелітополь (Пашко О.М.), Бердянського державного заводу скловолокна (Мелешко Р.Г.).
Незважаючи на труднощі сьогодення, чимало для ветеранів роблять сільські первинні організації ветеранів:
– сіл Кам’янське (Безпальченко Т.І.) і Червоноармійське (Кабаченко О.П.) Василівського району;
– села Фруктове Мелітопольского району (Сорокіна В.І.);
– Троїцької селищної ради (Крохмаль О.Г) і Андріївської селищної ради (Баштова Н.М.) Бердянського району;
– села Відрадне Запорізького району (Мінакова Н.П.);
– села Новоукраїнка Новомиколаївського району (Троцька В.І.);
– Кіровської селищної ради Оріхівського району (Тітова Т.В.);
– Червоної сільської ради Великобілозерського району (Ляшенко К.І.);
– сільського ТОВ «Прапор» Михайлівського району (Довгаль Ю.М.);
– Чернігівського районного агробуду (Шилим Н.К.) і багатьох інших активістів.
Заслуговує уваги і досвід роботи Кам’янсько-Дніпровської районної організації ветеранів (голова районної ради ветеранів Семенов В.С.), в якій при активній підтримці органів районної влади, практикується проведення такого важливого морально-етичного заходу, як «Таланти рідного краю». В цьому святковому районному конкурсі, присвяченому «Дню незалежності», взяли участь ветерани всіх категорій. В конкурсі були представлені ветеранські роботи різних видів народного мистецтва, виступи 10 ветеранських хорових колективів, які виконували пісні місцевих авторів. І дуже цінно те, що всі фінансові витрати на проведення цього конкурсу взяли на себе комерційні структури району.

Необхідно відзначити і те, що не дивлячись на політичні і економічні складнощі в нашій країні, ветерани не позбавлені оптимізму. Багато з них не тільки активно приймають участь в культурному і суспільно-громадському житті міст, районів і сіл, але і мужньо борються за свої права. Вони стурбовані подальшим наступом центральної влади на соціальні права ветеранів, на антиконституційну відміну низки ветеранських пільг.

Шановні ветерани Запорізького краю!

Від імені президії Запорізької обласної організації ветеранів України щиросердно вітаю Вас зі славним ювілеєм – 30-річчям з дня заснування Організації ветеранів України, Запорізької обласної організації ветеранів України і всіх місцевих ветеранських підрозділів.
Бажаю ветеранам області і ветеранським активістам усіх напрямків подальших успіхів в соціальній підтримці старшого покоління.
Нехай Ваш безцінний життєвий досвід слугує вагомим прикладом для сьогоднішніх і прийдешніх поколінь, а Ваше життя буде гідним всілякої пошани громадськості і суспільства в цілому.
Зі святом Вас, дорогі ветерани! Миру і злагоди на родючій, квітучій землі України!

З повагою,
голова ради Запорізької обласної
організації ветеранів України
І.В. Солодовник