Як запорожці у слобожанців гостювали

Напередодні вихідних представники десяти запорізьких громад, що знаходяться в процесі об’єднання, відправилися маршрутом успіху в Слобожанську об’єднану територіальну громаду Дніпровської області. Цей візит відбувся завдяки проекту ПУЛЬС і був організований регіональним відділенням Асоціації міст України.

 

Слід зазначити, що Слобожанська ОТГ є унікальною. По-перше, це найбільша та, мабуть, найспроможніша громада країни. Завдяки чому? По-перше, вона тісно примикає до великого промислового обласного центру – до Дніпра. По-друге, вона має сильний промисловий та підприємницький потенціал: має 64 багатоповерхівки та 931 приватний двір, майже 28 км автодоріг, 12 виробничих фірм, 30 магазинів, 35 ресторанних комплексів, 3 фермерських господарства, 17 АЗС, 5 розважальних комплексів, 37 об’єктів ремонтно-побутових послуг, будинок побуту, садово-ландшафтний комплекс, аптеки, перукарні, ветеринарні та зоофірми. Багато чого тут є, про що наші селища та громади навіть і не мріють. Бюджет громади на 17-й рік складає майже 265 млн. грн.. До об’єднання загальний бюджет селищ, що увійшли в громаду складав 500 тисяч гривень. Так що – відчуйте різницю.

Певна річ, що запорожцям такого добробуту не дісталося. Але нашим візитерам були цікаві ідеї та практики. А їх у слобожанців багато. Наприклад, адміністрація громади проводить регулярне анкетування мешканців. Це дозволяє чітко зрозуміти потреби громадян та визначити першочергові цілі і напрямки роботи. Тут визначили Місію громади: «Слобожанська ОТГ – це східні ворота міста Дніпро, його «овочева житниця» зі сприятливими умовами для ведення бізнесу». І це видно з першого погляду. Слобожанці розробили стратегію розвитку громади, почали впроваджувати інфраструктурні проекти.

Саме з яскравими прикладами втілення таких проектів і знайомилися запорізькі громади.

Побачили відремонтовану школу в селі Степове, ознайомилися з цікавими нюансами будування (реконструкції) сільського будинку культури, побували в ЦНАПі, де їм люб’язно розповіли про технології надання послуг жителям громади, і кинули смайлик в прозору коробку для анонімних відгуків про роботу ЦНАПу. Побували в школі з інклюзивними класами навчання дітей з особливими потребами, побачили шикарний комп’ютерний клас та сучасну систему відеоспостереження.

Найбільше вразив дитячий садок «Дивосвіт». Загалом громада має 4 дошкільних заклади, але цей був збудований за гроші громади, біля  65 млн. грн., – у минулому році «під ключ». Має вигляд розкішного сучасного палацу з різнокольоровими блоками. Кімнати обладнані сучасною ергономічною дитячою меблевою групою, є кімнати релаксу, музей української національної культури, соляна кімната, комп’ютерний клас, оранжерея. Складно сказати, чого тут не має. На кожну дитину громада виділяє 38 грн. на харчування. Заходити в цей храм дошкільного виховання дорослим дозволено тільки в бахілах. А територія вражає ігровим обладнанням. Тож це – «шаттл» серед українських садочків. Наші запорожці заробили собі деякий когнитивний дисонанс: з одного боку перебували у захваті, з іншого – тяжко зітхали, рахуючи подумки свої бюджети.

Але, головний результат візиту до Слобожанської ОТГ – це натхнення успіхом сусідів, це безліч ідей та порад від гостинних слобожанців, які наші запорізькі громади   мають намір реалізувати чи адаптувати. І як сказали Чернігівці: «Зробимо краще! Але трохи пізніше..»