В Запорізькому регіоні обговорили результати соціологічного дослідження реформи децентралізації

Запорізький відокремлений підрозділ Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» спільно з дослідницькою організацією Independent Researching Group оприлюднив результати нового дослідження «Практичні аспекти реалізації реформи децентралізації влади в Запорізькій області».

Воно стосується особливостей функціонування ОТГ та ключових змін в житті мешканців новостворених громад.

 

Передусім результати дослідження є важливими для тих місцевих рад, які тільки планують об’єднатись. Отримавши аналіз поточного стану, вони зможуть не повторювати помилки першопрохідців.

Було проведено опитування мешканців громад, що об’єдналися в 2015 році, представників влади цих громад та експертів, які представляють основні організації, задіяні в імплементації децентралізаційної реформи в Запорізькій області. Результати дослідження виявили, що з 2015 року у населення зростає рівень позитивного сприйняття реформи. Жителі громад відчули реальні зміни якості публічних послуг. Варто зазначити консолідовану позицію з оцінки позитивних змін і експертів, і влади громад, і безпосередньо жителів. У населення збільшується інтерес до питань життєдіяльності своєї території та бажання співпрацювати і контролювати владу.  

Це дослідження виявило й слабкі сторони громад: брак кваліфікованих кадрів, пасивність ЗМІ у висвітленні реформи, надмірна заполітизованість процесу об’єднання громад. Заступник голови – керівник апарату Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко відзначила, що в процесі роботи спеціалісти постійно мають справу з тими питаннями, які були озвучені в рамках заходу.

– Я хочу відмітити, що ті висновки, які ми робимо для себе, як спеціалісти, що працюють в цьому напрямку, повністю відповідають результатам сьогоднішнього соціологічного дослідження. Але все ж хочу зазначити, що найбільшими експертами в даній темі, є саме ті люди, які є мешканцями громад. Такий моніторинг проводиться перш за все для них, щоб вони бачили повну картину в нашому регіоні. Неймовірно важливо, що люди відчувають ті позитивні зміни, які відбуваються в рамках їхніх територій. Перші 6 громад, які об’єднались ще в 2015 році, продемонстрували свої позитивні кроки та зміни. Багато аспектів змінилось з того часу, тому сьогодні можна спостерігати неймовірну активність в обговоренні реформи та в прийнятті відповідних рішень. В 2017 році ми обговорюємо питання більш високого рівня і це дає можливість швидше реагувати та краще розуміти сутність цієї процедури об’єднання. Загалом, дослідження показує, що нашим громадам вже є що продемонструвати і це є неймовірно позитивним знаком, – розповіла вона.

– Подібні соціологічні дослідження є надзвичайно важливими і корисними як для представників органів місцевого самоврядування, так і для тих експертів, хто займається впровадженням реформи, оскільки такі зрізи дозволяють тримати руку на пульсі та оперативно реагувати на актуальні потреби і проблеми наших громад. Наш регіональний центр і надалі планує проводити такий моніторинг, який носитиме системний характер та є невід’ємною частиною нашої роботи, – розповів директор Запорізького ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Свистун.

Альона Пугачова